Connect with us

اخبار ویژه

زنان افغان خواهان حفظ آزادی های مدنی شان شدند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 12, 2020)

صدها تن از زنان افغانستان روز یکشنبه در همایشی تحت نام «صدای زنان افغان برای دفاع از جمهوری اسلامی افغانستان» در تالار لویه جرگه کابل خواهان آتش‌بس فوری، ختم جنگ و پایان خون ریزی در کشور شدند.

در این همایش ۱۵،۷۰۰ زن از ۳۴ ولایت کشور شرکت کرده بودند.

این همایش روز گذشته از طرف وزارت امور زنان برگزار شده بود؛ آنها با صدور قطعنامه ۹ ماده ای گفته اند با وجود که درگیر جنگ نبوده اند، هزینه بیشتری را پرداخت کرده اند.

آنها اشاره کردند که در جریان جنگ ها آواره شدند، پدران، شوهران، پسران، برادران و دیگر اعضای فامیل شان را از دست دادند.

آنها افزودند که زنان میخواهند صدای شان توسط طرف های درگیر در گفتگوهای صلح و دنیا شنیده شود.

آنان در قطعنامه ۹ ماده ای خواهان آتش بس، ممنوعیت جنگ مسلمانان علیه مسلمانان و از علمای دین در سراسر کشور خواهان کار برای صلح شدند، محافظت از ارزش های ملی و دینی برای تقویت وحدت ملی و پذیرش متقابل از طریق مساجد شدند.

علاوه بر این آنها میخواهند حقوق و دست آوردهای بیست سال گذشته حفظ و حاکمیت ملی و تمامیت ارضی نیز احترام شود.

آنها گفته اند که حفاظت از قانون اساسی را وجیبه ملی میدانند تا حقوق مدنی و سیاسی آنها در گفتگوهای صلح حفظ شود.

آنها گفتند: “ما زنان افغان از حرکت های مردمی و تصامیم جمهوری اسلامی افغانستان بخاطر بدست آوردن صلح با عزت و دوامدار حمایت و تاکید به ادامه این حرکت ها برای برقراری صلح پایدار میکنیم.”

آنها همچنین خواستار حمایت از قربانیان جنگ شده و گفتند: “ما زنان افغان به دنبال حمایت از کشورهای همسایه و منطقه برای روند صلح افغانستان هستیم و از جامعه جهانی می خواهیم صلح پایدار را تامین کنند و همکاری برای تقویت نیروهای امنیتی کشورمان شوند.”

زنان افغان تاکید کردند که به عنوان “شهروندان مسوول” آنها می خواهند در صلح زندگی کنند و می دانند که تفاوت های زبانی، قومی و مذهبی همه پذیرفته شده است – زیرا به گفته آنانان “زیبایی ما در تنوع قومی، مذهبی و وحدت ملی است.”

اخبار ویژه

گزارش: خلیلزاد به عنوان فرستاده ویژه برای صلح افغانستان به کارش ادامه میدهد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 23, 2021)

بر بنیاد گزارش سی ان ان، زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه رییس جمهور پیشین امریکا برای صلح افغانستان، در سمت اش نگه خواهد شد.

در این باره جزییات بیشتر نشر نشده است، اما سی ان ان گزارش کرده است که وزارت خارجه امریکا نیز در این باره ابراز نظر نکرده است.

این گزارش افزوده است که این حرکت معمولی نیست، زیرا با رویکار آمدن حکومت جدید افراد سیاسی به ویژه کسانیکه در سیاست خارجی دخیل استند برکنار میشود.

 خلیلزاد در دو سال گذشته به عنوان فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان وظیفه انجام داده و در دوران ماموریت اش با طالبان و مقام‌های حکومت افغان در مورد روند صلح نشست‌های داشته اند.

در همین حال، کاخ سفید میگوید که جیک سالیوان، مشاور شورای امنیت ملی امریکا، روز گذشته در صحبت با حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان، گفته است که امریکا میخواهد توافقنامه صلح با طالبان را بازنگری کند.

کاخ سفید در یک اعلامیه گفته است که امریکا از تلاش‌ها برای صلح در افغانستان حمایت میکند تا هر دو طرف به یک راه حل سیاسی و آتش بس دست یابند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

امریکا توافق‌نامه صلح با طالبان را بازنگری میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 23, 2021)

کاخ سفید میگوید که جیک سالیوان، مشاور شورای امنیت ملی امریکا، روز گذشته در صحبت با حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان، گفته است که امریکا میخواهد توافقنامه صلح با طالبان را بازنگری کند.

کاخ سفید در یک اعلامیه گفته است که امریکا از تلاش‌ها برای صلح در افغانستان حمایت میکند تا هر دو طرف به یک راه حل سیاسی و آتش بس دست یابند.

جیک سالیوان همچنان گفته است که امریکا تعهدات طالبان را مبنی بر قطع روابط با گروه‌های هراس افگن، کاهش خشونت‌ها در افغانستان و آغاز گفتگوهای معنی دار با حکومت و دیگر سیاسیون بازنگری میکند که آیا این گروه به تعهدات خود عمل کرده است یا نه.

سالیوان همچنان گفته است که امریکا آرزو دارد تا همه رهبران افغان از این فرصت تاریخی برای صلح  و ثبات در افغانستان استفاده کنند.

در این گفتگو همچنان بر حفظ دست آوردهای دو دهه اخیر، حقوق زنان و اقلیت‌ها در روند صلح نیز تاکید شده است.

در این اعلامیه به نقل از سالیوان آمده است که ” امریکا آماده است تا با حکومت افغان، متحدین ناتو و دیگر متحدین منطقه‌ی مشوره کند تا یک ستراتیژی برای افغانستان متحد، امن و با ثبات تهیه کند.”

این در حالی است که قبل از این نامزد احتمالی جوبایدن برای وزارت خارجه امریکا گفته بود که اداره جدید آن کشور توافقنامه امریکا و طالبان را بازنگری میکند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سازمان همکاری اسلامی: کشتار، خشونت و هراس‌افگنی در تضاد با جوهر اسلام است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 20, 2021)

محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه کشور با یوسف بن احمد العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی (OIC) در جده، عربستان سعودی دیدار و در مورد مذاکرات جاری صلح گفتگو کرد.

وزارت خارجه با نشر اعلامیه ای گفته است که آقای اتمر و یوسف بن احمد العثیمین شب گذشته دیدار کرده اند.

در اعلامیه آمده است که آقای اتمر با نامشروع خواندن جنگ جاری افغانستان گفته است: “جنایاتی که امروز در افغانستان صورت می‌گیرند، با معتقدات مسلمانان و تعالیم اسلامی به‌ کُلی ناسازگار اند؛ چنان‌که حمله بر قضات زن، کشتار محصلان پوهنتون کابل و حمله بر شفاخانۀ زایشگاه قطعاً در دین مبین اسلام توجیه‌پذیر نمی‌باشند.”

وزیر امور خارجه افزوده است: “اگر مخالفان واقعا متعهد به صلح باشند، دولت افغانستان در زمینۀ آشتی ملی و موفقیت فرآیند صلح هیچ ممانعتی نمی‌بیند و آماده زمینه‌سازی برای مشارکت سیاسی همه جوانب مطابق به خواست و ارادهٔ آزاد مردم افغانستان و معیارهای پذیرفته‌شدهٔ جهانی می‌باشد.”

در همین حال وزیر امور خارجه خواهان تداوم کمک‌های سازمان همکاری اسلامی برای موفقیت روند صلح شده نیز شده است.

آقای اتمر گفته است: “ما می‌خواهیم سازمان‌ همکاری اسلامی خواست‌های قبلی خود را برای ختم خونریزی و حل سیاسی بحران افغانستان از طریق برگزاری نشست‌های تعقیبی، مشوره‌‌های تخصصی و اعزام گروه‌های خاص جهت رایزنی با تیم‌های مذاکراتی در دوحه، ادامه دهد.”

از سوی هم یوسف بن احمد العثیمین گفته است که کشتار، خشونت و هراس‌افگنی با جوهر اسلام مخالف و ناسازگار است “بنابراین، از طریق تبلیغ و پیام رسانی، بایست به مردم تفهیم شود که اسلام دین ترور و خشونت نبوده بل آیین وحدت و همگرایی است.”

وی همچنان‌ نقش علمای دین را راستای تامین صلح در کشور ارزنده خوانده و گفته است که علما در جوامع اسلامی نه‌تنها از نگاه دینی بل از منظر سیاسی از جایگاه مهمی برخوردار می‌باشند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است