Connect with us

رویداد های اخیر

زلمی خلیلزاد، نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان استعفا کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

زلمی خلیلزاد، نماینده خاص دولت امریکا در مذاکرات صلح افغانستان از سمت خود کناره گیری کرده است.

وزارت خارجه امریکا تایید کرده است که زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا در افغانستان از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

تونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا با تایید خبر استعفای آقای خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از “چندین دهه خدمت” او به مردم امریکا قدردانی کرده است.

بنا بر اعلام وزارت امور خارجه امریکا، توماس وست، معاون آقای خلیلزاد جانشین او به عنوان فرستاده ویژه امریکا در امور افغانستان شده است.

خلیل‌زاد در استعفاء نامه‌اش، نوشته است که اکنون نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شده‌اند و جنگ امریکا پایان یافته است.

در استعفاء نامه آمده است:”امروز نیروهای ما خارج شده‌اند، جنگ امریکا بالاخره پایان یافت، و هزینه گزافی که در این جنگ مصرف می‌شد را می‌توان در بخش‌های حیاتی دیگر هزینه کرد.”

آقای خلیلزاد در ماه‌های گذشته مسوولیت گفتگوهای دیپلماتیک امریکا و امارت اسلامی را برعهده داشت. این مذاکرات به امضای توافق صلح منجر شد اما با خروج نیروهای نظامی امریکا، نیروهای امارت اسلامی به پیشروی نظامی در افغانستان ادامه دادند و کابل را تسخیر کردند.

زلمی خلیلزاد سیاستمدار افغان-امریکایی است که دونالد ترمپ او را در سال ۲۰۱۸ به عنوان نماینده دولتش در مذاکرات صلح افغانستان معرفی کرد و پس از پایان دولت ترمپ همچنان با دولت آقای بایدن نیز همکاری می‌کرد.

در ۳۱ آگست ۲۰۲۱، ۲۰ سال بعد از آن که امریکا امارت اسلامی را از قدرت ساقط کرد، جو بایدن به توافق صلحی که دونالد ترمپ با طالبان امضا کرده بود متعهد ماند و نیروهای این کشور را از افغانستان خارج کرد.

آقای خلیل‌‌‌زاد ۷۰ ساله که در کابل متولد شده است در سال ۲۰۰۲ به دولت جورج بوش کمک کرد تا امارت اسلامی را از قدرت کنار بگذارد.

رویداد های اخیر

دیدار وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست ناتو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

مولود چاوش اوغلو و آنتونی بلینکن وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست وزیران خارجه ناتو در لتونی دیدار کردند.

آقای چاوش اوغلو پیش از این نشست گفت که با اوکراین و روسیه در تماس است تا زمینه برای کاهش تنش میان دو کشور را فراهم کند. وزیر خارجه ترکیه افزوده است که تحریم ها علیه مسکو بحران کنونی را حل نخواهد کرد.

مقام های اوکراین و غرب گفته اند که مسکو نیروهای را در مرز با اوکراین مستقر کرده است. اوکراین امروز ار ناتو خواست تا تحریم هایی را علیه روسیه وضع کند.

گفته میشود که وزیران خارجه امریکا و ترکیه در مورد آخرین تحولات منطقه به شمول اوکراین، لیبیا و افغانستان گفتگو کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است