Connect with us

رویداد های اخیر

رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان بربنا تهدیدات امنیتی از حریم هوایی افغانستان برگشت

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۹, ۱۴۰۰)

اسد قیصر، رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان و هیئت همراه‌اش امروز (پنج‌شنبه ۱۹حمل) از حریم فضایی افغانستان دوباره به اسلام آباد برگشتند.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل می‌گوید که سفر رییس مجلس نماینده‌گان این کشور به کابل به دلیل تهدیدهای امنیتی از سوی نیروهای ناتو مستقر در کابل لغو شده است.

او می‌گوید، هرچند هواپیمای حامل اسد قیصر وارد حریم فضایی افغانستان شده بود، اما به دلیل کشف مواد انفجاری در خطوط نشست هواپیما، سفر لغو شد.

قرار بود رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان امروز برای یک سفر سه روزه وارد کابل شود.

سفیر پاکستان در کابل می‌گوید که هواپیمای رییس مجلس نماینده گان این کشور پس از دریافت هشدار از سوی نیروهای امریکایی در افغانستان، دوباره از فضای افغانستان به اسلام آباد برگشته است.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل می‌گوید که:”زمانیکه هواپیمای رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان در فرودگاه اسلام آباد نشست کرد، دو طرف باهم صحبت کردند و اسد قیصر گفت که او وضعیت افغانستان را درک می‌کند و به زودی به این کشور سفر خواهد کرد.”

گفته می‌شود که نیروهای ناتو دلیل لغو این پرواز را کشف مواد انفجاری در خطوط نشست فرودگاه خوانده اند، اما مجلس نماینده‌گان می‌گوید که این موضوع بعدا از سوی یک هییت بررسی خواهد شد.

عبدالقادر زازی وطندوست، رییس دارالانشای مجلس نماینده‌گان می‌گوید که:”اعضای مجلس نماینده‌گان و هییت اداری اینجا حضور داشتند، تصمیم چنین است که بعدا این موضوع از سوی یک هییت بررسی می‌شود اما فعلا نیروهای ناتو به دلیل تهدید امنیتی این سفر را لغو کرده است.”

با این حال مسوولان امنیتی فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی می‌گویند که پس از دریافت هشدار از سوی نیروهای ناتو تمام پروازها به کابل برای چندین ساعت لغو شد. به گفته مسوولان این مواد از چندین سال پیش در یکی از خطوط نشست هواپیماها جاسازی شده بود.

ریاض آرین، فرمانده پولیس سرحدی فرودگاه حامد کرزی می‌گوید که :” چهل دقیقه قبل بخش هماهنگی برای ما احوال داد که نیروهای ناتو در فرودگاه در یکی از رنوی‌ها مواد انفجاری را در جریان کار ساختمانی کشف کرده به همین دلیل تمام پروازها لغو شده است.”

توریالی تکل، مسوول عملیاتی فرودگاه حامد کرزی می‌گوید که:” مصوونیت تمام مردم در اولویت ما قرار دارد، تا زمانیکه تهدید وجود داشته باشد امکان نشست به هوا پیما داده نمی‌شود.”

قرار بود اسد قیصر رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان به دعوت رسمی میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان افغانستان به یک سفر سه روز وارد کابل شود.

برای استقبال از آقای قیصر آماده‌گی ویژه‌ای گرفته شده بود.

رویداد های اخیر

انفجار ماین مقناطیسی در شهر کابل چهار زخمی برجا گذاشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در کابل تأیید می‌کند که چهار نفر در نتیجه‌ی انفجار ماین مقناطیسی صبح امروز (پنج شنبه ۱۱قوس) در چهارراهی سلیم کاروان حوزه چهارم شهر کابل زخمی شده‌اند.

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در تویتی گفته است که این زخمیان از محل انفجار صبح امروز به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

این شفاخانه گفته است که در میان زخمیان یک کودک نیز شامل است.

براساس اعلام شفاخانه‌ی ایمرجنسی، این رویداد ناشی از انفجار ماین مقناطیسی بوده است.

سعید خوستی، سخن‌گوی وزارت داخله‌ اما گفته است که این رویداد ناشی از انفجار یک حلقه ماین جاسازی‌شده در یک گلدان بوده است. او نیز ادعا کرده است که این انفجار تلفاتی در پی نداشته است.

مسئولیت این رویداد را هنوز گروهی به عهده نگرفته است.

این درحالی است که دو روز پیش نیز شهر کابل شاهد یک انفجار بود. در این انفجار که موتر حامل نیروهای امارت اسلامی را در سرک دارالامان هدف قرار داد، پنج تن به‌شمول نیروهای امارت اسلامی زخمی برداشتند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اطمینان ناتو از ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی سازمان ناتو، میگوید که اعضای این سازمان متعهد به ارایه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان استند.

ستولتنبرگ در این باره گفت:”ناتو به حضور نظامی خود در افغانستان پایان داد. اما متحدان ناتو به ارایه حمایت‌های بشردوستانه از طریق نهادهای مختلف سازمان ملل به سازمان‌های بشردوستانه ادامه می‌دهند. و من از آن استقبال می کنم زیرا ما باید به حمایت از مردم افغانستان ادامه بدهیم.”

سرمنشی عمومی سازمان ناتو می‌گوید که این سازمان و متحدان آن به تلاش‌های خود برای مبارزه با تروریسم در افغانستان و منطقه ادامه میدهد.

ستولتنبرگ افزود:” بنابر این ما به سختی به کار خود ادامه خواهیم داد تا از تبدیل شدن دوباره افغانستان به یک پناهگاه امن، سکویی که سازمان‌های تروریستی می‌توانند در آن برنامه ریزی، سازماندهی، آموزش، تامین مالی و حملات تروریستی بزرگ علیه کشورهای خودمان را بگیرند، ادامه خواهیم داد.”

اما امارت اسلامی هر چند از تعهد کمک‌های بشردوستانه ناتو به افغانستان استقبال میکند، اما می‌گوید که حضور بیست پیمان ناتو در افغانستان زیان بار و سبب ویرانی بوده است.

ناتو در حالی از حضور بیست ساله اش در افغانستان و سرانجام روند خروج از این کشور دفاع می‌کند که بسیاری‌ها چگونگی حضور ناتو را به چالش کشیده اند و آنرا ناکام ترین ماموریت دانسته اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: درگیری بین نیروهای افغان و ایرانی یک سوء تفاهم بود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

مقام‌های امارت اسلامی افغانستان می‌گویند، درگیری‌ بین نیروهای مرزی ایران و نیروهای امارت اسلامی افغانستان در ولایت نیمروز پایان یافته است و به دلیل “سوء تفاهم مرزی” رخ داده بود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که روزگذشته (چهارشنبه ۱۰قوس) در منطقه‌ی مرزی ولسوالی کنگ ولایت نیمروز بین نیروهای امنیتی افغان و ایرانی درگیری رخ داد که اکنون از سوی دو طرف کنترل شده است.

وی افزوده است که بخاطر جلوگیری و تحقیق این سوء تفاهم، مسئولین امارت اسلامی هدایت لازم داده اند.

همچنان مسوولین امارت اسلامی گفته اند که دراین درگیری به دو طرف کدام تلفات وارد نشده است.

در همین حال، وزارت خارجه افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد که مناقشه در امتداد مرز ولسوالی کنگ “با تلاش مقام‌های سرحدی به پایان رسید و تلاش خواهد شد تا از تکرار چنین حوادثی جلوگیری شود.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است