Connect with us

تجارت

رییس جمهور غنی: کیفیت پروژه‌های انکشافی قناعت بخش نیست

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۰)

رییس جمهور غنی امروز (دوشنبه، ۲۳ حمل) هنگام سخنرانی در برنامه هفته راه‌سازی و بهسازی شهری  گفت که کیفیت پروژه‌های انکشافی قابل قناعت نیست.

آقای غنی در این نشست از بی کیفیت بودن شماری از پروژه ها انتفاد می‌کند و می‌گوید که در تطبیق پروژه ها توجه صورت نمی‌گیرد.

غنی میگوید که تمام پروژه های وزارت فواید عامه باید یک دست شود.

رییس جمهور غنی در این باره گفت:” تطبیق پروژه ها تاثیرات مثبت بر روند اقتصادی کشور دارد. نهادهای مربوطه باید کیفیت را مد نظر بگیرند. فساد باید خاتمه پیدا کند و در امضای قرارداد ها شفافیت بوجود بیاید.”

رییس جمهور در این مراسم به سکتور خصوصی نیز هشدار می‌دهد که در صورت بی توجهی در پروژه‌ها تمام قراردادها به شرکت های دولتی داده خواهد شد.

آقای غنی در این باره گفت:” شرکت‌های خصوصی یا در قراردادهای شان شفافیت را در نظر بگیرند و یا تمام این شرکت ها دولتی می‌شود.”

با این حال وزارت فواید عامه امروز ۲۸ پروژه به ارزش بیش از ۲۱ میلیارد و ۷۴۴ میلیون افغانی را افتتاح کرد.

۱- جاده کندهار – سپین بولدک

۲ – جاده  دانش _ پل مغان کاپیسا

۳ –  پل کمپنی شهر کابل

۴ –  جاده ولسوالی کامه _ برکاشکوت ننگرهار

۵ –  بزرگ راه  دوم کابل – لوگر

۶ – جاده  حلقوی کابل

نجیب الله یمین، وزیر فواید عامه، در این باره گفت: “در حال حاضر ۲۲ پروژه در کندهار زیر کار است. کار سروی شاهراه بزرگ کابل کندهار نیز امسال آغاز شده و کار ساخت آن به زودی آغاز می‌شود.”

داود سلطانزوی، شهردار کابل، در این باره گفت:” امروز پل شینه و پل پاچا افتتاح شد. این پروژه از بودجه انکشافی شهرداری کابل تطبیق می شود.  سه میلیون متر مربع زمین امسال از زورمندان برگرداننده شد.”

رییس جمهور غنی تاکید می‌کند که تطبیق این پروژه ها سبب رشد اقتصاد کشور شده و از شهروندان می‌خواهد تا در نظارت این پروژه های بزرگ سهیم شوند.

تجارت

افغانستان خواهان وصل شدن به دهلیز اقتصادی چین و پاکستان است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۰)

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در افغانستان، میگوید که امارت اسلامی با مقام‌های پاکستانی در باره یکجا شدن افغانستان به دهلیز اقتصادی چین و پاکستان گفتگو کرده اند.

منصور احمد خان می‌گوید که اتصال منطقه‌ای از عناصر مورد بحث میان مقام‌های پاکستان و سران امارت اسلامی است که از راه‌های تعامل اقتصادی میان دو کشور نیز شمرده می‌شود.

وی افزود:” ارتباط منطقه ای عنصر مهمی از بحث‌های ما با رهبری افغانستان و راه پیش رو ما برای تعامل اقتصادی ما با افغانستان است. این پروژه مهم … فرصت خوبی برای ایجاد زیرساخت‌ها و اتصال انرژی بین افغانستان و پاکستان … (و) همچنین اتصال آسیای جنوبی به منطقه آسیای میانه” است.

این درحالی است که در این اواخر نمایندگان پاکستان، چین و روسیه با مقام‌های امارت اسلامی در کابل دیدار کرده و در باره امنیت و توسعه اقتصادی بحث کرده اند.

منصوراحمد خان، سفیر پاکستان در افغانستان، در این باره گفت:” پاکستان تلاش می‌کند تا با جامعه بین المللی برای کاهش محدودیت‌های بین المللی در سیستم بانکی همکاری کند و چند تن از مدیران موسسات مالی پاکستانی در روزهای اخیر به کابل سفر کرده اند تا ببینند آیا می‌توان با محدودیت‌های بین المللی وضعیت را بهبود بخشید.”

دهلیز اقتصادی چین و پاکستان بخشی از برنامه  یک کمربند یک راه است، برنامه‌ای که چین را با آسیا، اروپا و فراتر از آن پیوند خواهد داد.

یونس مهمند، معاون اتاق های تجارت، در این مورد گفت:” کشورها باید روی پروژه‌های که منافع مشترک دارند به توافق برسند.”

تلاش‌ها برای شامل ساختن افغانستان در دهلیز اقتصادی چین و پاکستان در چهارچوب یک کمربند و یک راه از سال ۲۰۱۵ آغاز شده، اما ظاهرا این تلاش‌ها با مسلط شدن امارت اسلامی بر کشور وارد مرحله تازه ای شده است.

آگاهان اقتصادی از سران امارت اسلامی میخواهند که مذاکرات با کشورهای منطقه را برای وصل شدن افغانستان به دهلیزهای اقتصادی آغاز کنند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

افزایش صادرات افغانستان به پاکستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۰)

مقام‎‌های اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان امروز (دوشنبه، ۵ میزان) گفته که پاکستان روند صادرات افغانستان را تسهیل کرده است.

این مقام‌ها می افزایند که در هفته روان کالاهای افغانی به ارزش ۲۰۰ میلیون دالر به پاکستان صادر شده است.

این درحالی است که صادق خان، نماینده ویژه نخست وزیر پاکستان در امور افغانستان اخیرا در مکتوبی گفته که دیگر از صادرات افغانستان به نام تعرفه مالیاتی در پاکستان اخذ نشود تا زمینه تجارت میان دو کشور بیشتر فراهم شود.

اما اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان می‌گوید که تعرفه‌های مالیاتی از صادارات سیب هنوز برطرف نشده و از این رو تجاران افغان در سال روان به ویژه در بخش صادارت سیب خساره مند شده اند.

خان جان الوکزی، رییس اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان در این باره گفت:” در این اواخر سطح صادرات ما به پاکستان بلند رفته است، نزدیک به ۲۰۰ میلیون دالر صادرات داریم. هر دو کشور باید در روند صادرات سهولت‌ها ایجاد کنند.”

در همین حال، صادرکنندگان میوه‌های تازه در کشور از برخی محدودیت‌های در برابر صادرات افغانستان به پاکستان ابراز نگرانی کرده و از امارت اسلامی خواسته تا این موضوع را حل کند.

میرویس حاجی‌زاده، معاون اتاق زراعت و مالداری، در این باره گفت:” پاکستان در برابر صادرات ما برخی مشکلات را ایجاد میکند، این مشکلات کلآ حل نشده است، نهادهای مسوول باید دست بکار شوند.”

آگاهان از پاکستان انتقاد کرده که همیشه مشکلاتی را برای صادرات افغانستان ایجاد می‌کند که می‌تواند به روابط اقتصادی دو کشور آسیب برساند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

قالین‌ افغانستان در بازار جهانی به نام پاکستان عرضه می‌شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۰)

قالین افغانستان در اکثر بازار های جهانی به نام پاکستان به فروش می رسد.

عدم توجه به صنعت قالین در چند سال اخیر، باعث شده که میزان صادرات قالین دستباف افغانستان کاهش یابد، اما در این اواخر قالین افغانستان پس از بافت برای شست شو و پروسس به پاکستان انتقال پیدا می کند.

اما موضوع قابل نگرانی برای تولید کنندگان قالین این است که فرش افغانستان به نام پاکستان در بازار های جهانی به فروش می رسد؛ زیرا امکانات پروسس فرش در افغانستان نیست و این معضل فرصت فروش قالین افغانی را برای پاکستان در بازار های جهانی فراهم کرده است.

غلام علی میرزایی رییس شرکت تولیدی قالین میگوید: “صادرات قالین افغانستان در (از طریق) پاکستان بود که بعد از پروسس و شست به کشورهای اروپایی ، امریکایی و دیگر کشورها میرفتند.”

بازار قالین افغانستان این روز ها افت سنگین کرده است، و اگر وضعیت چنین دوام کنند سقوط کارخانه قالین در کشور پیش بینی می شود.

از این رو است که صنعت گران قالین از مسوولان می خواهند تا در بخش افزایش تولید و حمایت از این صنعت اقدام کنند.

به گفته کارشناسان، قالین افغانستان با داشتن طرح و رنگ مشخصی که دارد مدال عقاب طلایی رنگ را از آن خود کرده است. به همین دلیل در حال حاضر قالین افغانستان از لحاظ کیفیت و رنگ در نمایشگاه های مختلف دنیا مقام اول را دارد. اما در نتیجه نبود امکانات و وسایل شستشوی قالین، سبب کاهش صادرات آن شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است