Connect with us

تجارت

رییس جمهور غنی: هزاران سردخانه به بهربرداری آماده شده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۰)

رییس جمهور غنی امروز (پنجشنبه، ۳۰ ثور) در ادمه برنامه صد روز و صد مژده میگوید که نزدیک به ۱۱ هزار سردخانه در سراسر کشور برای بهره برداری آماده شده اند.

رییس جمهور در این باره گفته که ” امروز در ۳۴ ولایت ۱۰۶۸۵ سرد خانه به بهره برداری آماده شده است.”

به گفته‌ی غنی افغانستان ظرفیت صادرات زراعتی را دارد، اما هنوز برخی از کالاهای که افغانستان ظرفیت تولید آن را دارد از خارج وارد میشود.

رییس جمهور غنی می گوید که تاکنون کار بسنده برای معیاری سازی زراعت افغانستان صورت نگرفته است.

او در این باره گفته ” آرامی، آسودگی و باورمندی دهاقین ما، نقطه کلیدی است و دهاقین باید بفهمند که دولت در پهلوی شان ایستاده است تا زندگی شان تغییر کند.”

به باور رییس جمهور غنی افغانستان می تواند برای جهان محصولات زراعتی فراهم کند.

مسوولان وزارت زراعت و مالداری هم می گویند که در سال گذشته نزدیک به ۱۵ هزار سرخانه برای پروسس و خشک سازی فرآورده ها ساخته شده که بر زندگی روزمره کشاورزان تاثیر مثبت گذاشته است.

آگاهان اقتصادی می گویند که اگر وزارت زراعت بتواند نظام زراعت صنعتی را در کشور تغییر دهد، افغانستان به یکی  از بزرگ ترین صادر کننده های محصولات زراعتی در منطقه مبدل خواهد شد.

تجارت

نگرانی‌ها از افزایش قیمت چوب در آستانه فرا رسیدن فصل سرما

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۹, ۱۴۰۰)

شماری از شهروندان کشور می‌گویند که در اوضاعی کنونی تهیه چوب برای زمستان آینده برای شان طاقت فرسا شده است.

این درحالی است که اوضاع سیاسی، اقتصاد مردم را ضربه زده و قیمت مواد سوختی بشمول چوب بلند رفته است.

عبدالخالق، باشنده کابل، در این باره گفت:” در چنین وضیعت باید حکومت کنترول داشته باشد بالای نرخ ها، از توان خریدن چوب بالا است.”

مردم از امارت اسلامی میخواهند تا بازارها را کنترول کند و مانع قیمت فروشی از سوی فروشنده‌گان شود.

صدیق الله، باشنده کابل، در این باره گفت:” ما آمدیم که چوب برای زمستان خریداری کنم، اما به اندازه ای قیمت شده که توان خریداری را نداریم.”

در حال حاضر یک خروار چوب سوخت در پایتخت، از هشت تا ده هزار افغانی بفروش می‌رسد.

این درحالی است که قبل از سازمان ملل هشدار داده بود که افغان‌ها در زمستان آینده با چالش‌های گوناگون روبرو خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

امریکا: امارت اسلامی اجازه دسترسی به ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را ندارد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

وزارت خزانه‌داری امریکا روزگذشته (سه‌شنبه ۲۷میزان) اعلام کرد که امارت اسلامی اجازه دسترسی به ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را که بخش عمده آن در ایالات متحده است، نخواهد داشت.

به گزارش رویترز، امارت اسلامی پس از به قدرت رسیدن، از امریکا خواسته است که بیش از ۹ میلیارد دالر از ذخایر بانک مرکزی افغانستان را که در بیرون از آن کشور نگهداری می‌شود آزاد کند.

اما والی آدیه‌مو، معاون وزارت خزانه‌داری امریکا به کمیسیون بانکداری سنای این کشور گفت:”به اعتقاد ما ضروری است که تحریم‌ها علیه طالبان (امارت اسلامی) برجا بماند، اما در عین حال راه‌هایی برای یاری‌رسانی بشردوستانه مشروع به مردم افغانستان پیدا شود. این دقیقا کاری است که ما داریم می‌کنیم.”

رویترز می‌نویسد در حالی که افغانستان دچار بحرانی انسانی است، امریکا و دیگر کشورهای غرب با گزینه‌های دشواری روبرو اند که چگونه با امارت اسلامی وارد تعامل شوند بدون آن که به امارت اسلامی مشروعیتی را که در پی آن است ببخشند، و در عین حال تضمین کنند که کمک‌های بشردوستانه به دست مردم افغانستان می‌رسد.

آدیه‌مو گفت:”هدف این است که اجرای تحریم‌ها علیه طالبان (امارت اسلامی و شبکه حقانی را تضمین کنیم، اما در عین حال بگذاریم کمک‌های بشردوستانه وارد آن کشور شود.”

شبکه حقانی گروهی وابسته به امارت اسلامی است که در جوار مرز افغانستان و پاکستان استقرار دارد و برخی از حملات در جنگ افغانستان به آن نسبت داده می‌شود.

به گفته آدیه‌مو، وزارت خزانه‌داری امریکا تمامی اقدامات ممکن در چارچوب تحریم‌ها را انجام می‌دهد که تا دست گروه‌های بشردوستی که می‌خواهند کمک‌ها به دست مردم افغانستان برسد، باز باشد. او اما در عین حال هشدار داد که امارت اسلامی مسئولیت دارد بگذارد کمک‌های بشردوستانه وارد افغانستان شود.

خزانه‌داری امریکا ماه گذشته دو مجوز کلی برای کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان در عین ادامه تحریم‌ها علیه امارت اسلامی را صادر کرد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

هشدار صندوق بین المللی پول از گسترش فقر اقتصادی در افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

یک عضو ارشد صندوق بین المللی پول از گسترس فقر اقتصادی در افغانستان هشدار میدهد.

مقام‌های این صندوق میگویند که حتا پیش از گرفتن قدرت توسط امارت اسلامی، افغانستان با تهدیدهای اقتصادی روبرو بود.

این صندوق خواهان حمایت‌ها بشردوستانه جامعه جهانی از مردم افغانستان است.

جهاد آزور، مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول، در این باره گفت:” آنها پیش از این هم با شوک اقتصادی روبرو بودند. خشکسالی، کرونا. بنابر این، آنچه ما پیش بینی می‌کنیم و از آن می‌ترسیم، انقباض شدید است. “

در این گزارش همچنان اشاره شده که کمک‌های غیر بشردوستانه به افغانستان به نحوی متوقف شده است، دارایی های خارجی عمدتا مسدود شده و بانک‌های افغانستان پس از بازگشت امارت اسلامی به قدرت به دلیل کمبود نقدینگی فلج شده اند.

جهاد آزور افزود:” این شوک‌ها می‌تواند باعث کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تولید، با کاهش واردات، کاهش ارزش افغانی و تسریع تورم شود. در نتیجه کاهش سطح زندگی میلیون‌ها نفر را فقر تهدید می‌کند و می‌تواند منجر به بحران انسانی شود.”

این درحالی است که شهروندان کشور نیز با تهدیدهای از دست دادن شغل و قیمتی مواد خوراکی روبرو استند.

صمد علی، باشنده کابل، در این باره گفت:” شام می‌شود ما پنج دانه نان خانه خود برده نمیتوانیم.”

مقام‌های امارت اسلامی، گفته اند که آنان در تلاش استند تا به بحران اقتصادی در کشور پایان بدهند و در تعامل با جهان پول‌های منجمد شده افغانستان را آزاد بسازند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است