Connect with us

رویداد های اخیر

رییس جمهور غنی: زمان امتیاز گیری از حکومت و نظام نیست

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۰)

رییس جمهور می‌گوید امروز (پنجشنبه، ۶ جوزا) میگوید که  زمان امتیاز گیری از حکومت و نظام نیست و مردم باید به کشور شان امتیاز بدهند.

آقای غنی در هفته تعلیمات مسلکی و تحصیلات عالی می‌گوید،  اجماع ملی در کشور متعهد بر حفظ جمهوریت است  و نباید چند نفر در کابل نگران باشند، زیرا افغانستان باقی میماند و وضعیت حفظ می گردد.

رییس جمهور در این باره گفت:” اوضاع در تمام ولایت‌ها خوب است،  خو چند نفر در کابل فکر می کنند،آسمان چپه می شود، اینگونه فکر نکنید خداوند آسمان را نگهداشته است افغانستان را هم نگه میدارد، در ۴ سال افتیدن و بلند شدن را زیاد دیدیم این باقی ماندنیست، هر کشور یک دوره زمانی گذری دارد.”

در همین حال، وزارت تحصیلات عالی در هفته تعلیمات مسلکی و تحصیلات عالی می‌گوید که بخش آموزشی کشور به ویژه در بخش کیفیت نصاب درسی چالش‌های وجود دارد اما این وزارت ۶۵ نصاب جدید را در بخش تصحیلات عالی کشور گشایش داد.

عباس بصیر، وزیر تحصیلات عالی، در این باره گفت:” وزارت تحصیلات عالی برنامه دارد تا در سال جاری روش‌های آموزشی توسعه داده شده و نظام آموزشی به سوی روش شاگرد محوری و تحقیق محوری سوق داده شود، در این راستا علاوه بر ۶۵ نصاب تحصیلی، امروز افتتاح و رونمایی می شود ما حدود ۹۰ نصاب تحصیلی دیگر را در سال جاری مورد ارزیابی قرار میدهیم.”

در همین حال اداره تعلیمات مسلکی می‌گوید که در سال روان یک انستیتیوت تعلیماتی فنی، پروگرام‌های بدیل در این انستیتیوت و ۷۴ مرکز تعلیمات مسلکی گشایش خواهند یافت.

به گفته‌ی این اداره در سال روان ۹۴ کتاب مربوط به نصاب تعلیمی این مرکز نیز چاپ خواهد شد.

ندیمه سحر، رییس عمومی اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی، در این باره گفت:” افتتاح اولین انستیتیوت تحصیلات عالی و تخنیکی و مسلکی است که یک گام مهم برای رشد مهارت و تخصص در سطوح سه و چهار خواهد بود و خلای کمبود مهارتی را بازار کار افغانستان و منطقه مرفوع خواهد ساخت.”

در کنار این دانش جویان اداره تعلیمات مسلکی به شمول دختران رباتیک هرات اختراعات جدید شان را به نمایش گذاشته اند، نمایشگاه  که رییس جمهور و معاون نخست‌اش ۵ مورد از آن را به گونه جدی مورد بررسی قرار میدهند.

امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور، در این باره گفت:” ما ۵ مورد را که در بیرون دیدیم و ارزیابی کرده ایم را به بررسی می گیردم و تا کمتر از ده روز دیگر گزارش اش را برای شما میدهم.”

شرکت کننده‌گان در نمایشگاه هفته تعلیمات مسلکی و تحصیلات عالی امید دارند تا رهبر حکومت اختراعات و دست آورده‌های آنان را نادیده نگرفته و بر آن سرمایه گذاری کنند.

تجارت

نگرانی مردم از افزایش بهای مواد سوخت در افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

شهروندان از افزایش بهای مواد سوخت در کشور نگران اند.

مردم می‌گویند؛ اگر حکومت از عملکرد سکتور خصوصی نظارت نکنند، ممکن است کشور با یک بحران اقتصادی رو به رو شود.

هم اکنون قیمت یک لیتر پترول در کابل ۶۵ افغانی، یک لیتر تیل دیزل ۵۶ افغانی و یک لیتر گاز نیز بین ۷۲ تا ۸۰ افغانی به فروش می رسد.

در همین حال شورای سراسری فروشندگان تیل در کابل می‌گویدکه محدود ساختن مقدار پول از سوی بانک ها و انحصار تیل از سوی برخی شرکت ها از دلایل اصلی افزایش بهای این کالا در بازار است.

محمد آصف عضو شورای سراسری فروشندگان تیل افغانستان میگوید: “امارت اسلامی اگر میخواهد این را کنترل(اداره) کند، باید از بندرها کنترل کند. محصول (مالیه) ۵۰ فیصد کاهش یافته است. بخاطر که انحصاری است، د دست دو شرکت است، هر نرخی که خود میخواهند وضع میکند.”

مقام ها در اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گویند، قیمت ها در تمام بازار به دلیل محدودیت های وضع شده از سوی بانک افزایش یافته است.

خان جان الکوزی معاون فدارسیون اتاق سکتور خصوصی میگوید: “مشکل بزرگ این است که عمده فروش جنسی را به چنین نرخی عرضه نمی‌کند، بلکه پرچون فروش که جنس را از یک جای به جای دیگر انتقال میدهد بهای آن نیز افزایش می‌یاد.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بازداشت ۴۰ نفر در پیوند به انفجارهای ننگرهار

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

رییس امنیت ملی ننگرهار می‌گوید که در ارتباط به انفجارهای اخیر در جلال آباد ۴۰ تن را بازداشت کرده است.

به گفته‌ای این مسوول امنیتی در عقب چنین حملات دست استخبارات است.

این درحالی است که شبنه و یکشنبه هفته جاری جلال آباد گواه ۴ انفجار در مربوطات ناحیه‌های دوم، سوم و پنجم بوده است.

مسوولان صحی به رسانه ها گفته که در این انفجار ها ۷ تن جان‌باخته و ۲۵ تن دیگر زخمی شده ، اما رییس امنیت ملی ننگرهار می‌گوید ۴ تن در این انفجار ها جان‌باخته و ۶ تن دیگر زخم برداشته اند.

فقیر محمد یکی از رانندگان شرکت برق ننگرهار نیز روز شنبه در یکی از این انفجارها جان‌باخته است، از وی هفت فرزند خردسال به یادگار مانده است.

خانواده وی از مقام‌ها می‌خواهد که جنگ را پایان بدهند.

داعش از طریق رسانه‌ها مسوولیت انفجارهای روز شنبه و یکشنبه در شهر جلال آباد را به عهده گرفته است .

به خواندن ادامه دهید

جهان

فوران آتشفشان در اسپانیا بعد از ۵۰ سال

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

فوران آتشفشان شدید پس از ۵۰ سال در جزایر لاپالمای اسپانیا باعث تخلیه پنج هزار ساکن این منطقه شده است.

تصاویر برداشته شده از رویداد نشان می دهد که این آتشفشان رو به گسترش است و شماری از خانه ها را در مسیرش ویران کرده است.

این آتشفشان از ساعت ۳ پس از ظهر روز گذشته اغاز شده و حالا به سمت روستا ها دراین منطقه رو به سرازیر شدند است.

یک باشنده جزیره کنری اسپانیا گفته است: “نکته شگفت انگیزی که تاکنون من هرگز تجربه نکرده بودم، این است که سر و صدای ناشی از آتشفشان، مانند صدای به پرواز درآمدن همزمان بیست جنگنده است و بسیار صدای بلندی دارد و در نوع خود شگفت انگیز است.”

آنجل ویکتور تورس نخست وزیر اسپانیان هم به جزایر کناری رفته است و به مقام های محلی دستور داده که وضعیت را زیر نظر گرفته و به نیازمندان هرچه زوتر کمک بفرستند. مقام های محلی هم دستور تخلیه هر چه زودتر مناطق آسیب پذیر را داده است.

آقای تورس گفته است: “همه چیز طبق برنامه در حال انجام است و اولویت تضمین امنیت شهروندان لاپالما است. گدازه‌ها به آرامی به سمت ساحل در حال حرکت هستند و در حال حاضر قابل پیش بینی نیست که آیا مجبور به تخلیه منطقه دیگری بشویم یا خیر.”

پس از ثبت بیش از ۲۲ هزار زمین لرزه در یک هفته و در اطراف این آتشفشان، جزیره لا پالما در حالت آماده باش کامل به سر می‌برد.

تا کنون از خسارات بجا مانده ازین آتشفشان چیزی گزارش نشده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است