Connect with us

رویداد های اخیر

رییس جمهور غنی: زمان امتیاز گیری از حکومت و نظام نیست

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۰)

رییس جمهور می‌گوید امروز (پنجشنبه، ۶ جوزا) میگوید که  زمان امتیاز گیری از حکومت و نظام نیست و مردم باید به کشور شان امتیاز بدهند.

آقای غنی در هفته تعلیمات مسلکی و تحصیلات عالی می‌گوید،  اجماع ملی در کشور متعهد بر حفظ جمهوریت است  و نباید چند نفر در کابل نگران باشند، زیرا افغانستان باقی میماند و وضعیت حفظ می گردد.

رییس جمهور در این باره گفت:” اوضاع در تمام ولایت‌ها خوب است،  خو چند نفر در کابل فکر می کنند،آسمان چپه می شود، اینگونه فکر نکنید خداوند آسمان را نگهداشته است افغانستان را هم نگه میدارد، در ۴ سال افتیدن و بلند شدن را زیاد دیدیم این باقی ماندنیست، هر کشور یک دوره زمانی گذری دارد.”

در همین حال، وزارت تحصیلات عالی در هفته تعلیمات مسلکی و تحصیلات عالی می‌گوید که بخش آموزشی کشور به ویژه در بخش کیفیت نصاب درسی چالش‌های وجود دارد اما این وزارت ۶۵ نصاب جدید را در بخش تصحیلات عالی کشور گشایش داد.

عباس بصیر، وزیر تحصیلات عالی، در این باره گفت:” وزارت تحصیلات عالی برنامه دارد تا در سال جاری روش‌های آموزشی توسعه داده شده و نظام آموزشی به سوی روش شاگرد محوری و تحقیق محوری سوق داده شود، در این راستا علاوه بر ۶۵ نصاب تحصیلی، امروز افتتاح و رونمایی می شود ما حدود ۹۰ نصاب تحصیلی دیگر را در سال جاری مورد ارزیابی قرار میدهیم.”

در همین حال اداره تعلیمات مسلکی می‌گوید که در سال روان یک انستیتیوت تعلیماتی فنی، پروگرام‌های بدیل در این انستیتیوت و ۷۴ مرکز تعلیمات مسلکی گشایش خواهند یافت.

به گفته‌ی این اداره در سال روان ۹۴ کتاب مربوط به نصاب تعلیمی این مرکز نیز چاپ خواهد شد.

ندیمه سحر، رییس عمومی اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی، در این باره گفت:” افتتاح اولین انستیتیوت تحصیلات عالی و تخنیکی و مسلکی است که یک گام مهم برای رشد مهارت و تخصص در سطوح سه و چهار خواهد بود و خلای کمبود مهارتی را بازار کار افغانستان و منطقه مرفوع خواهد ساخت.”

در کنار این دانش جویان اداره تعلیمات مسلکی به شمول دختران رباتیک هرات اختراعات جدید شان را به نمایش گذاشته اند، نمایشگاه  که رییس جمهور و معاون نخست‌اش ۵ مورد از آن را به گونه جدی مورد بررسی قرار میدهند.

امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور، در این باره گفت:” ما ۵ مورد را که در بیرون دیدیم و ارزیابی کرده ایم را به بررسی می گیردم و تا کمتر از ده روز دیگر گزارش اش را برای شما میدهم.”

شرکت کننده‌گان در نمایشگاه هفته تعلیمات مسلکی و تحصیلات عالی امید دارند تا رهبر حکومت اختراعات و دست آورده‌های آنان را نادیده نگرفته و بر آن سرمایه گذاری کنند.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی افغانستان: کشورهای اسلامی در به رسمیت شناختن ما پیشقدم شوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

ملا محمد حسن آخند رییس الوزرای افغانستان از کشور های اسلامی می خواهد که در به رسمیت شناختن امارت اسلامی پیشقدم شوند.

ملا محمد حسن آخند که امروز در نشست یک روزه اقتصادی در ارگ  شرکت داشت گفت: “چرا دنیا ما را به رسمیت نمی شناسد. حکومت اشرف غنی را شناختند که حکومت اش در فساد نام دارد و مقام دوم را در جهان دارد. ما که فساد را ختم کردیم و امنیت را تامین کردیم اما ما را نمی شناسند.”

رییس الوزرا تاکید می کند که عدم به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان و ادامه تحریم های اقتصادی از سوی جامعه جهانی شهروندان افغانسان را دامن گیر مشکلات زیادی ساخته است. وی در همین حال از سرمایه گذاران خارجی می خواهد که در افغانستان سرمایه گذاری کنند و در شرایط دشوار فعلی مردم افغانستان را یاری کنند.

ملا محمد حسن آخند افزود: “حالا تمام شرایط برای سرمایه گذاری در افغانستان مساعد شده است. اما عدم به رسمیت شناخته شدن امارت اسلامی روحیه سرمایه گذاران خارجی را برای سرمایه گذاری در افغانستان تضعیف ساخته است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا به ارزش بيش از۳۰۰ ميليون دالر پروژه‌های بشردوستانه را در افغانستان راه اندازی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

اتحادیه اروپا بسته جدید کمک با افغانستان را اعلام کرده. این کمک که بیش از ۲۶۸ میلیون یورو است، برای نیازمندان در افغانستان و پروژه‌های مختلف در بخش صحت و معارف مصرف خواهد شد.

اتحادیه اروپا در خبرنامۀ که شب گذشته (سه‌شنبه۲۸ جدی) نشر کرد، گفت که این کمک از طریق صندوق کودکان ملل متحد “یونیسف”، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، اداره توسعه‌یی ملل متحد، سازمان جهانی صحت و برنامه جهانی غذا با مستحقین و نیازمندان شریک ساخته خواهد شد.

بر اساس خبرنامه، بخش بزرگ این کمک که ۱۸۶ میلیون یورو را در بر می‌گیرد، در ۷ پروژه در بخش‌های صحت، معیشت و معارف مصرف خواهد شد.

برای معلمان افغان هم کمک‌های اضطراری در این بسته مالی در نظر گرفته شده.

این کمک حدود ۱۹۴ هزار معلم را تحت پوشش قرار می‌دهد و برای دو ماه زمستان، به هر معلم ماهانه ۹۰ یورو پرداخته می‌شود.

برای آموزش دختران و پسران، برنامه جهانی غذا به همکاری یونیسف، کمک‌های غذایی را فراهم خواهد کرد و با خانواده‌های شاگردان دختر، کمک نقدی خواهد شد اما به شرطی که آنها به آموزش در مکتب‌ها حاضر شوند.

از سوی دیگر جونا ارپلینین کمیشنر بخش مشارکت بین‌المللی در اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت، این اتحادیه اصولی دارد که بر اساس آن، هیچ‌کسی نباید در جهان عقب مانده باشد.

او افزوده که اتحادیه اروپا در بخش تحصیل و آموزش دختران در افغانستان متعهد است و از گذشته هم تعهد کرده که نمی‌گذارد افغان‌ها به عقب برگردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

رسانه‌های ایرانی: امارت اسلامی بند کمال خان را بسمت ایران باز کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

رسانه‌های ایرانی از بازشدن آب بند کمال‌خان در ولایت نیمروز در بستر رود هیرمند و جاری شدن آن به سوی ایران گزارش داده‌اند.

به نقل از این رسانه‌ها امارت اسلامی روزگذشته (سه‌شنبه ۲۸ جدی) دریچه‌های سد کمال‌خان را به سمت ایران باز کردند و آب هیرمند به سوی هامون حرکت کرد.

این رسانه‌ها گزارش کرده اند که رهاسازی آب بند کمال‌خان بر اساس رایزنی‌ها بین مقام‌های ایران و سرپرست حکومت افغانستان صورت گرفته است.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان در این باره گفته است:”مراتب تقدیر خود را به‌پاس وفای به عهدی که مقام‌های امارت اسلامی در رهاسازی حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران از بند کمال‌خان انجام دادند، اعلام‌ می‌دارم.”

وی افزود:” ان‌شاءالله در پرتو عنایات الهی شرایطی برای سازندگی کشور مظلوم افغانستان فراهم شود و شاهد شکوفایی و آبادانی افغانستان مظلوم باشیم. امیدواریم دو ملت ایران و افغانستان در تعامل و سازندگی این کشور همکاری شایسته‌ای داشته باشند.”

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران ایرنا، چندی پیش سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده‌ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضاء رسید، حقابه ایران کاملآ مشخص است.
بند کمال‌خان در ۹۵ کیلومتری شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز در ولسوالی چهاربرجک واقع شده است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین در سفری به ولایت نیمروز، بند کمال‌خان را افتتاح کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending