Connect with us

رویداد های اخیر

رییس جمهور غنی به کشور برگشت؛ صالح این سفر را پر دست‌آورد خواند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۰)

رییس جمهور غنی و هیات همراش‌ روز گذشته (شنبه،۵ سرطان) پس از سفر رسمی دو روزه به ایالات متحده امریکا به کابل برگشت.

در این سفر رییس جمهور غنی با مقام‌های نظامی و ملکی امریکا بشمول رییس جمهور آن کشور دیدار و گفتگو کرده است.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهورِی، این سفر را پردست‌آورد خوانده و گفته که نیاز است تا روابط افغانستان با امریکا در فصل جدید هماهنگ شود.

وی گفته است که:”شاید در تاریخ سفر های خارجی این یکی از پر دستاورد ترین سفرها بوده باشد.”

صالح گفته که اهداف اصلی سفر رییس جمهور غنی به امریکا قرار ذیل ذیل بوده است:

۱- تحکیم روابط پس از خروج نیروهای امریکایی و ایجاد وضاحت بیشتر در باره همکاری های دوجانبه

۲ – بحث و تمرکز روی طرق تطبیق و استفاده موثر از کمک‌‎های دفاعی امنیتی، انکشافی و بشر دوستانه امریکا و همچنان اطمینان از حسابدهی و شفافیت به اساس روش‌های توافق شده میان دو طرف

۳ – توضیح و تشریح پیچیده‌گی‌های روند صلح افغانستان و گفتگو از دید حکومت که به گفته‌ی صالح تا کنون از تعهدش برای مذاکره و دستیابی به راه حل صلح آمیز بیرون نشده است.

صالح افزوده” توضیح و ارایه معلومات راجع به استراتیژی طالبان که در وضعیت کنونی حیثیت آله را دارند و حامی طالبان که حیثیت مغز را دارند و دستگاه برنامه‌ریزی را مدیریت می‌نمایند. گسترده‌گی عملیات جاری نظامی از جانب هراس‌افگنان نشان میدهد که یک دستگاه منظم نظامی دست به کار است و هماهنگی را بدوش دارد.”

۴ – تاکید بر راهکار اصولی و قانونمند جمهوری اسلامی افغانستان در دفاع از خاک و حاکمیت دولتی

۵ – در این سفر اتحاو د اتفاق دولت و ملت افغانستان تمثیل شده است.

صالح در این باره گفته است که: “تمثیل اتحاد و اتفاق دولت و ملت افغانستان. مردم افغانستان خواستار نظام اند. خواستار استحکام دولت اند. هر گوشه‌ای که زیر فشار قرار میگرد از کابل خواهان کمک و اعزام اردو می‌گردد. ارتش و قطعات منظم بدیل ندارند. “

۶ – توضیح نقش منطقه در افغانستان پس از خروج سربازان خارجی

صالح در این باره گفته:” گفتمان اقتصاد محور در ارتباط به افغانستان در منطقه شکل گرفت است. کشورهای منطقه (به جز یک)همه خواستار تحکیم روابط و مناسبات در حرف و عمل با جمهوری اسلامی افغانستان استند.”

۷ – ما به تصمیم امریکا مبنی بر خروج کامل نیروهای‌اش از افغانستان حرمت میگذاریم.

۸ – رهبران هر دو حزب مقتدر امریکا از هیات افغانستان استقبال کردند و بر ادامه حمایت خویش تاکید نمودند.

۹ – بایدن در یک “فضای نهایت صمیمی و محترمانه گفت که ملت افغانستان باید بداند که من در قصر سفید دوست آنها استم. روایت فرار از تعهدات ما بی‌بنیاد و غلط است.”

صالح به نقل از بایدن گفته است که “امریکا به کمک‌های امنیتی دفاعی – اقتصادی – بشر دوستانه و دپلوماتیک خود به افغانستان ادامه میدهد.”

آقای صالح افزوده:”در حاشیه این سفر دیدار مفصل با گروهی از دوستان افغانستان داشتیم که شامل سفرای قبلی – نظامیان قبلی – مامورین بخش توسعه و اقتصاد – نظریه پردازنی که اکنون خارج حکومت ولی زمانی در رده بلند رهبری کار میکردند داشتیم.”

وی همچنان گفته است همانطوری که حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان به اتمام رسیده است، نیاز به همسویی استراتژی‌های در زمینه هدایت و مدیریت فصل جدید در روابط با امریکا می‌باشد.

رویداد های اخیر

ملابرادر در یدار با مدیر برنامه توسعه سازمان ملل خواهان کمک‌های بیشتر شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۰)

ملا عبدالغنی برادر، معاون صدراعظم افغانستان، روز گذشته (یکشنبه ۲عقرب) با آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد در باره موضوعات متعدد بشمول وضعیت اقتصادی افغانستان دیدار و گفتکو کرده است.

محمد نعیم، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که این نشست در باره وضعیت کنونی افغانستان، وخیم شدن وضعیت اقتصادی و تداوی معتادان متمرکز بوده است.

به گفته نعیم ملابرادر از کمک‌های این سازمان قدردانی کرده و از آنها خواسته تا کمک‌های شان را در عرصه‌های گوناگون افزایش دهند.

در همین حال، خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که وانگ یی وزیر خارجه چین، در جریان سفراش به قطر به هیات امارت اسلامی به رهبری ملابرادر دیدار کرده است.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته که در این دیدار هر طرف در باره و ضعیت افغانستان و نگرانی مشترک گفتگو کرده اند.

او در این باره گفته” چین به عنوان همسایه دیرینه و دوست افغانستان همیشه گفتگوها را حمایت کرده تا وضعیت افغانستان از راه مثبت تغیر کند.”

این درحالی است که به تاریخ ۲۴ ماه اسد نیروهای امارت اسلامی وارد کابل شدند و حکومت اشرف غنی سقوط کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزارت خارجه از تصمیم روسیه برای حذف نام رهبران امارت اسلامی از لست سیاه استقبال کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه افغانستان از اظهارات ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در باره خارج ساختن نام‌ سران امارت اسلامی از لست سیاه استقبال کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، گفته است:” اکنون دوران جنگ در افغانستان پایان یافته و جامعه جهانی باید تغیرات مثبت در تعامل با  امارت اسلامی بیاورد.”

وزارت خارجه افغانستان گفته که امارت اسلامی با همه جهان روابط مثبت میخواهد.

این درحالی است که قبل از این پوتین گفته که بود که روسیه تصمیم دارد نام های سران امارت اسلامی را از لست سیاه آن کشور خارج کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا قصد دارد تا دفتر نماینده‌گی دیپلماتیک خود را در افغانستان باز کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۰)

به نقل از خبرگزاری فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا قصد دارد تا یک ماه دیگر دفتر نماینده‌گی دیپلماتیک خود را در افغانستان باز کند.

به اساس گزارش فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا تمایل دارد که تعاملات محدودی را با امارت اسلامی از سر بگیرد. اتحادیه اروپا گفته است که حضورش در کابل به معنای به رسمیت شناختن طالبان نیست.

فایننشال تایمز گزارش داده است که اتحادیه اورپا معتقد است که برای ایفای نقش در افغانستان تحت رهبری امارت اسلامی به منظور حمایت از حقوق بشر، عمل کردن از سوی نیروهای طالبان به تعهدشان در جلوگیری از تبدیل شدن مجدد این کشور به صادرکننده تروریسم و جلوگیری از بحران انسانی نیاز است که در کابل دفتر نماینده‌گی داشته باشد.

طبق این گزارش، اتحادیه اروپا ماه گذشته یک هیأت را به افغانستان فرستاد تا امکان بازگشت دیپلمات‌هایش به کابل را ارزیابی کند؛ زیرا این اتحادیه دسترسی لازم برای اجرای موثر بسته کمکش به افغانستان را که حدود یک میلیارد یورو است، بدون حضور در کابل، ممکن نمی‌داند.

در گزارش فایننشال تایمز آمده است که بروکسل هم‌چنان به دنبال دست‌یابی به توافقی بوده است که شرکت‌های خصوصی امنیت یا نگهبانان عضو اتحادیه اروپا از نماینده‌گی‌های سیاسی حفاظت کنند، اما هیچ توافقی در این زمینه صورت نگرفته است و نماینده‌گی‌های سیاسی باید از سوی نیروهای امارت اسلامی محافظت شوند.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا نیز گفته است که هنوز تصمیم نهایی در مورد تأمین امنیت گرفته نشده است.

نبیلا ماسرالی، سخنگوی اتحادیه اروپا، تأیید کرده است که در تلاش حداقل حضور در افغانستان است، اما به دلایل امنیتی از ارایه جزییات خودداری کرده است. او تأکید کرده است:”همان‌طور که بارها گفته‌ایم، این نشانه به رسمیت شناخته شدن نیست. ما می‌خواهیم با نزدیک‌تر شدن، بتوانیم به مردم افغانستان که به کمک ما احتیاج دارند، بهتر کمک کنیم و ناگزیر باید با طالبان (امارت اسلامی) تعامل داشته باشیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است