Connect with us

اخبار ویژه

رییس جمهور غنی بار دیگر خواهان آتش‌بس شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 22, 2020)

محمد اشرف غنی رییس‌جمهوری کشور از جامعه جهانی میخواهد تا مردم افغانستان را در راستای حفاظت از دست آوردهای ۱۹ سال پسین یاری رساند.

آقای غنی در بیانیه‌یی به مناسبت بزرگداشت از ۷۵مین سالگرد تاسیس سازمان ملل می گوید که افغانستان همزمان با چندین عامل بحران روبرو است؛ اما به گفته وی آتش‌بس فوری میتواند فرصت پیشرفت در روند صلح را فراهم کند.

رییس جمهوری میگوید: “هرچند ما در افغانستان به گونه همزمان با چندین عامل بحران روبر استیم، ولی برقراری آتش‌بس برای ما یک اولویت روشن و فوری است. ختم هرچه عاجل خشونت‌ها بیش از هرچیزی دیگر، فرصت پیشرفت برای ما فراهم خواهد ساخت”.

در همین حال وزیر خارجه  ایران  می گوید کشورش نسبت به روند صلح به رهبری امریکا در افغانستان بد بین است. جواد ظریف می گوید که باید روند صلح در افغانستان فراگیر باشد.

جواد ظریف وزیر خارجه امریکا میگوید: “من فکر می‌کنم برای ایالات متحده … هدف نهایی یافتن راه خروج از افغانستان بود، لازم نبود همه اینها را به افغانستان و منطقه تحمیل کند، بنابراین ما نسبت به روند کار که ایالات متحده رهبری کرد بسیار بدبین هستیم؛ به همین دلیل ما در آن روند مشارکت نکردیم، اما ما از گفتگوهای میان افغان‌ها (گفتگوهای صلح افغانستان) پشتیبانی می کنیم، ما معتقدیم که … باید در مورد دستاوردهای دموکراتیک مردم افغانستان همراه با همه احزاب از جمله طالبان مذاکره شود.”

از سوی دیگر مک ماستر مشاور پیشین امنیت ملی دونالد ترمپ بار دیگر از احتمال شکست مذاکرات میان افغان‌ها و حاکم شدن امارت طالبانی در افغانستان و نیز بلند رفتن سطح تهدیدها بر امریکا هشدار میدهد.

مک ماستر مشاور پیسین امنیت ملی امریکا میگوید: ” تقسیم قدرت با طالبان چگونه به نظر می‌رسد؟ آیا به نظر می‌رسد … هر مکتب دخترانه با خاک یکسان می‌شود؟ یا این طور به نظر می‌رسد که اعدام‌های دست‌جمعی در استدیوم فوتبال هر شنبه صورت می‌گیرد؟ ما این ایده را ایجاد کردیم که طالبان می‌توانند شریک صلح باشند در حالی که آن‌ها مصمم هستند امارت اسلامی را در افغانستان ایجاد کرده و از آن به عنوان پایگاه گسترش تروریزم استفاده کنند”.

اخبار ویژه

درگذشت یک داوطلب برازیلی واکسین کووید-۱۹

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

یک داوطلب برازیلی که واکسن ضد کرونای تولید شده توسط شرکت «آسترازنیکا» و دانشگاه آکسفورد را دریافت کرده بود جان خود را از دست داد.

آنویسا یک مقام بهداشت برازیل با تایید این خبر گفته است این آزمایش ادامه خواهد داشت.

آکسفورد ضمن تایید تداوم آزمایش این واکسین در اعلامیه‌ای گفته است پس از ارزیابی دقیق متوجه شده است “هیچ نگرانی درباره ایمنی این آزمایش بالینی وجود ندارد.”

یک منبع به خبرگزاری رویترز گفته است که در صورتی که داوطلب فوت شده واکسین کرونا را دریافت کرده بود، آزمایش متوقف می‌شد. گفته میشود که این فرد بخشی از گروه کنترل بوده که یک واکسین مننژیت به آنان تزریق شده است.

دانشگاه فدرالی ساوپاولو که تایید کرده فرد جان باخته برازیلی بوده گفته است کمیته نظارت پیشنهاد ادامه آزمایش بالینی کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

صالح ادعاها مبنی بر جان باختن غیرنظامیان در حمله هوایی تخار را رد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری ادعاها مبنی بر جان باختن غیرنظامیان در حمله هوایی تخار را رد کرده است.

آقای صالح در یک پیام فیسبوکی نوشته است: “خبر کشته شدن اطفال در مسجد در تخار بی اساس است.”

معاون اول ریاست جمهوری گفته است: “آنهایی که نیرو های ما را دیروز به خاک و خون کشانیده بودند نابود شدند و ثبوت غیر قابل انکار در اختیار ما قرار دارد.”

این در حالی است که نیروهای افغان محل تجمع طالبان در مسجد جامع روستای «هزاره قرلق» ولایت تخار را آماج حمله هوایی قرار دادند.

به گفته گواهان رویداد در پی این حمله هوایی ۱۲ کودک جان باخته و امام این مسجد و ۱۳ کودک دیگر زخم برداشته اند.

گزارش های ضد و نقیضی نیز از حضور طالبان در این مسجد نشر شده است. کودکان زخمی گفته اند که حین حمله طالبان در داخل مسجد بوده، در حالی که ملا امام این مسجد میگوید که طالبان محل را ترک کرده بودند.

در همین حال آقای صالح نیز هشدار داده است که “با کسانی که شایعه را سرخط ساخته اند برخورد قانونی خواهد شد.”

آقای صالح گفته است: “من ثبوت را خودم مشاهده کردم و با صلاحیت دولتی و اخلاقی این حرف را نوشتم. مطمین باشید.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دو سرباز رومانیایی در انفجار ماین در قندهار زخم برداشتند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

دو سرباز رومانیایی در نتیجه انفجار ماین در ولایت قندهار زخمی شده اند.

ماموریت حمایت قاطع گفته است که این رویداد روز گذشته حین گشت‌زنی این نیروها صورت گرفته است.

ناتو در اعلامیه ای گفته است: ” در ۲۱ اکتبر، نیروهای دفاعی زمینی ناتو در ساحه گشت‌زنی ولایت قندهار با ماین برخورد کردند که در نتیجه دو سرباز رومانیایی زخمی شدند. نیروهای ایتلاف به طور منظم در اطراف پایگاه گشت‌زنی می‌کنند.”

وزارت دفاع رومانی گفته است که کاروانی از موترهای قطعه ضد ماین و کمین در حال گشت‌زنی بوده اند.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است: “ارتش رومانی با کاروانی از وسایل نقلیه قطعه ضد ماین و کمین در منطقه قندهار در حال گشت می‌زدند. با عبور آخرین وسیله نقلیه در کاروان، مواد انفجاری منفجر شد. افسر آدریان ایوان سیفراک و افسر لوسیف لوان ریمن در نتیجه انفجار زخمی شدند.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending