Connect with us

رویداد های اخیر

رییس‌جمهور غنی در نشست قلب آسیا: افغانستان باثبات به نفع تمامی کشورهای منطقه است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: مارس 30, 2021)

رییس جمهور غنی امروز (سه شنبه، ۱۰ حمل) در نهمین نشست وزیران خارجه قلب آسیا- پروسه استانبول گفته است که افغانستان باثبات به نفع تمامی کشورهای منطقه است.

آقای غنی که دراین کنفرانس سخنرانی می‌کرد گفت که: “افغانستان با ثبات به نفع تمام کشورهای منطقه است.”

رییس جمهور گفت که مردم افغانستان در چهار دهه گذشته از حق صلح محروم بودند.

او افزود:” صلح برای ما یک آرزو نیست بلکه یک ضرورت مهم است. حکومت افغانستان و متحدین ما به دنبال یک راه حل و دستیابی به صلح استیم.”

رییس جمهور می‌گوید که اجماع منطقه‌یی برای صلح افغانستان ارزش حیاتی دارد و ابراز امیدواری کرد که نشست قلب آسیا باعث ختم جنگ در افغانستان خواهد شد.

غنی افزود که:” انتقال قدرت به رییس جمهور دیگر باید مطابق قانون اساسی افغانستان صورت گیرد.”

در مورد طالبان آقای غنی گفت:” طالبان باید آتش بس اعلام کند و جامعه بین‌المللی باید از این آتش بس نظارت کند.”

او از طالبان خواست تا به عوض جنگ خواسته‌های مشروع شان را در میز مذاکرده دنبال کند.

غنی می‌گوید که افغانستان چهار راه کشورهای آسیایی خواهد بود و روابط کشور آسیایی در پیشرفت افغانستان موثر است.

او در این باره گفت:” روابط افغانستان و تاجیکستان بر اساس احترام و اعتماد دوجانبه استوار است.”

وی افزود:”ما امیدوار استیم که سرحدات ما به حیث نمونه همکاری متقابله به سرحدات باز و سرحدات همکاری مبدل شود.”

در همین حال امام علی رحمان، ریییس جمهور تاجیکستان، هنگام سخنرانی در نهمین نشست وزیران خارجه قلب آسیا-پروسه استانبول از کشورهای دیگر نیز خواست تا افغانستان را در راستای رسیدن به صلح همکاری نمایند.

امام علی رحمان با ابراز نگرانی از وضعیت جاری در افغانستان می‌گوید که کشورهای منطقه نباید افغانستان را  تنها بگذارد و جنگ کنونی افغانستان راه حل نظامی ندارد.

امام علی رحمان حمایت قاطع کشورش را از روند صلح افغانستان اعلام کرد و گفت که آماده است که تمام تجارب کشورش در راستای صلح با مردم افغانستان شریک سازد

وی افزود که :”تاجیکستان خواستار برقراری صلح در افغانستان است و همکاری با افغانستان در اولولیت سیاست خارجی تاجیکستان قرار دارد.”

امام علی رحمان می‌گوید که:” تاجیکستان برای حل بحران افغانستان قدم‌های موثری را خواهد  برداشت.”

رییس جمهور تاجیکستان همچنان گفت:” روند مصالحه ملی در تاجیکستان پنج سال را در بر گرفت، در زمان حکومت برهان الدین ربانی و احمد شاه مسعود هزاران شهروندان ما در افغانستان مستقر شدند و نخستین گفتکوهای میان تاجکان در کابل صورت گرفت.”

این در حالی است که پس از خروج قشون سرخ شوروی تاجیکستان درگیر جنگ‌های داخلی شد.

تجارت

کار ساخت جاده ارتباطی افغانستان با چین ۱۵درصد پیش رفته است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 11, 2021)

وزارت فواید عامه میگوید که کار ساخت و ساز گذرگاه بدخشان – چین ۱۵ درصد پیش رفته است.

این گذرگاه افغانستان را از ولسوالی واخان بدخشان با چین وصل می سازد. مسوولان در وزارت فواید عامه می گویند که این جاده نزدیک به پنجاه کیلومتر طول دارد و نقش آن در روند اقتصادی مهم پنداشته می شود.

وزارت فواید عامه در اعلامیه ای گفته است که این سرک جغلی که ۴۹.۷ کیلومتر طول دارد از منطقه بزهای گنبد خورد پامیر بدخشان شروع تا انتهای ولسوالی واخان ولایت بدخشان امتداد دارد که تقریبا به مرز چین می رسد.

بر اساس اعلامیه: “این سرک نظر به پلان آینده دولت افغانستان بخشی از کوریدور (دهلیز) واخان را تشکیل می دهد که به واسطه آن افغانستان را چند گام دیگر به اتصال منطقه ای و سیاست اقتصاد محور نزدیک می کند.”

این وزارت گفته است که واخان یک منطقه کوهستانی در بدخشان است که قبلا به وسایل نقلیه دسترسی نداشت، “اما در حال حاضر وزارت فواید عامه اعماراین  سرک جغلی روی دست گرفته است تا در آینده به شکل اساسی اسفالت و یک راه ترانزیت با کشور چین باشد.”

در اعلامیه آمده است: “این سرک جغلی افغانستان و چین را با هم وصل می کند، توسط وزارت فواید عامه با هزینه بیشتر از ۳۶۹ میلیون افغانی با ۲۲ شورای محلی منعقد شده است که از بودجه ملی افغانستان تمویل می شود.”

اعلامیه افزوده است: “مسیر واخان نه تنها یک راه کوتاه میان چین و افغانستان است که از طریق آن مواد اولیه و محصولات داد و ستد می شود بلکه به گردشگران برای رسیدن به پارک ملی واخان نیز کمک می کند.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا: داعش احتمالا در عقب حمله مرگبار بر مکتب دخترانه در کابل است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 11, 2021)

وزارت خارجه امریکا روز گذشته (دوشنبه، ۲۰ ثور) گفته که گروه داعش احتمالا در حمله مرگبار بر یک مکتب در منطقه دشت برچی شهر کابل دست دارد.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، در یک نشست خبری گفته که برخی از نشانه‌های وجود دارد که داعش در عقب حمله مرگبار کابل است.

او در این باره گفت:” ما تاکنون بررسی میکنیم که کی مسوول است، مگر ما یادداشت کردیم که داعش مسوول چنین حملات بر جامعه شیعه در کابل در گذشته نیز بوده است.”

نید پرایس افزوده :” ما یادداشت کردیم که طالبان دست داشتن در این حمله رد کرده است و ما همچنان از اعلامیه آنان در باره آتش بس سه روزه در ایام عید استقبال میکنیم.”

وی افزود:” ما از طالبان و رهبران افغان میخواهیم تا وارد گفتگوهای جدی شوند تا مردم افغانستان یک آینده بدون هراس افگنی و خشونت داشته باشند.”

سخنگوی وزارت خارجه امریکا تاکید کرد که آن کشور تلاش میکند تا دست آوردهای دو دهه گذشته بشمول حقوق زنان، دختران و اقلیت‌ها در افغانستان حفظ شود.

او میگوید که پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان این کشور را تنها نخواهد ماند.

نید پرایس میگوید که امریکا در باره رشد گروه داعش در افغانستان نگران است.

او در این باره گفت:” طوری که شما میدانید  ما در افغانستان حضور نظامی داشتیم تا بدانیم که از افغانستان دوباره  بر امریکا حمله طرح نشود… اما با خروج ما از افغانستان این هدف نیز برآورده میشود.”

وی همچنان گفت که وزارت خارجه امریکا در مورد برنامه ویزه مهاجرت ویژه توجه جدی کرده و برای این برنامه منابع را نیز تخصیص داده است.

این در حالی است  که روز شنبه گذشته سه انفجار پی در پی در نزدیکی یک مکتب در منطقه دشت برچی شهر کابل رخ داد که در نتیجه آن ۸۵ تن کشته شدند و ۱۵۰ تن دیگر زخم برداشتند.

گزارش‌ها میگویند که بیشترین این قربانیان شاگردان مکتب استند.

این حمله واکنش‌های تند جهان را برانگیخته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امیدواری پاکستان به صلح پایدار در افغانستان پس از دیدار غنی و باجوا

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 11, 2021)

به اساس گزارش‌ها وزیر خارجه پاکستان امروز (سه شنبه، ۲۱ ثور) گفته که پس از دیدار جنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش آن کشور با  رییس جمهور غنی آرزوها برای صلح پایدار در افغانستان افزایش یافته است.

 شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، در یک نشست خبری گفته که جنرال باجوا با مقام‌های ارشد افغان در مورد روند صلح گفتگو کرده است.

 قریشی افزود:” پس از این دیدار آرزوها برای صلح پایدار در افغانستان افزایش یافته است. ما برای صلح و ثبات در کنار مردم افغانستان استیم.”

وزیر خارجه پاکستان می گوید که پس از خروج سربازان خارجی از افغانستان مسوولیت تامین امنیت را نیروهای افغان به عهده خواهند داشت.

او در این باره گفت:” پاکستان آرزو دارد تا یک افغانستان مرفه را ببیند.”

قریشی افزوده که گفتگوها یگانه راه حل میان طالبان و حکومت افغان است.

او میگوید ” صلح در افغانستان به نفع طالبان و حکومت افغان است.”

وزیر خارجه پاکستان افزوده که صلح نه تنها به نفع افغانستان بل به نفع پاکستان و کشورهای منطقه نیز است.

این درحالی است که در این اواخر نقش پاکستان در روند  صلح افغانستان مهم خوانده شده است.

در هفته گذشته منابع به رویترز تایید کرده بودند که پاکستان تلاش میکند تا طالبان را برای اشتراک در نشست استانبول تشویق کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است