Connect with us

رویداد های اخیر

رییس‌جمهور غنی در نشست قلب آسیا: افغانستان باثبات به نفع تمامی کشورهای منطقه است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۰)

رییس جمهور غنی امروز (سه شنبه، ۱۰ حمل) در نهمین نشست وزیران خارجه قلب آسیا- پروسه استانبول گفته است که افغانستان باثبات به نفع تمامی کشورهای منطقه است.

آقای غنی که دراین کنفرانس سخنرانی می‌کرد گفت که: “افغانستان با ثبات به نفع تمام کشورهای منطقه است.”

رییس جمهور گفت که مردم افغانستان در چهار دهه گذشته از حق صلح محروم بودند.

او افزود:” صلح برای ما یک آرزو نیست بلکه یک ضرورت مهم است. حکومت افغانستان و متحدین ما به دنبال یک راه حل و دستیابی به صلح استیم.”

رییس جمهور می‌گوید که اجماع منطقه‌یی برای صلح افغانستان ارزش حیاتی دارد و ابراز امیدواری کرد که نشست قلب آسیا باعث ختم جنگ در افغانستان خواهد شد.

غنی افزود که:” انتقال قدرت به رییس جمهور دیگر باید مطابق قانون اساسی افغانستان صورت گیرد.”

در مورد طالبان آقای غنی گفت:” طالبان باید آتش بس اعلام کند و جامعه بین‌المللی باید از این آتش بس نظارت کند.”

او از طالبان خواست تا به عوض جنگ خواسته‌های مشروع شان را در میز مذاکرده دنبال کند.

غنی می‌گوید که افغانستان چهار راه کشورهای آسیایی خواهد بود و روابط کشور آسیایی در پیشرفت افغانستان موثر است.

او در این باره گفت:” روابط افغانستان و تاجیکستان بر اساس احترام و اعتماد دوجانبه استوار است.”

وی افزود:”ما امیدوار استیم که سرحدات ما به حیث نمونه همکاری متقابله به سرحدات باز و سرحدات همکاری مبدل شود.”

در همین حال امام علی رحمان، ریییس جمهور تاجیکستان، هنگام سخنرانی در نهمین نشست وزیران خارجه قلب آسیا-پروسه استانبول از کشورهای دیگر نیز خواست تا افغانستان را در راستای رسیدن به صلح همکاری نمایند.

امام علی رحمان با ابراز نگرانی از وضعیت جاری در افغانستان می‌گوید که کشورهای منطقه نباید افغانستان را  تنها بگذارد و جنگ کنونی افغانستان راه حل نظامی ندارد.

امام علی رحمان حمایت قاطع کشورش را از روند صلح افغانستان اعلام کرد و گفت که آماده است که تمام تجارب کشورش در راستای صلح با مردم افغانستان شریک سازد

وی افزود که :”تاجیکستان خواستار برقراری صلح در افغانستان است و همکاری با افغانستان در اولولیت سیاست خارجی تاجیکستان قرار دارد.”

امام علی رحمان می‌گوید که:” تاجیکستان برای حل بحران افغانستان قدم‌های موثری را خواهد  برداشت.”

رییس جمهور تاجیکستان همچنان گفت:” روند مصالحه ملی در تاجیکستان پنج سال را در بر گرفت، در زمان حکومت برهان الدین ربانی و احمد شاه مسعود هزاران شهروندان ما در افغانستان مستقر شدند و نخستین گفتکوهای میان تاجکان در کابل صورت گرفت.”

این در حالی است که پس از خروج قشون سرخ شوروی تاجیکستان درگیر جنگ‌های داخلی شد.

رویداد های اخیر

برگزاری نشست متحدین دفاعی ناتو درباره تغییر ماهیت جنگ

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

سازمان ناتو می‌گوید که ۳۰ تن از فرماندهان دفاعی این سازمان روز یک‌شنبه درآتن، مرکز یونان برای نشست خزانی کمیته نظامی ۲۰۲۱ گرد هم آمدند.

این سازمان گفته است که دستور کار کنفرانس پرچالش بود، اما ضروری بود تا کمیته نظامی بتواند راهنمایی فرماندهان استراتژیک و مشاوره به دبیرکل ناتو و شورای آتلانتیک شمالی ارائه دهد.

بر اساس اعلامیه منتشر شده از سوی ناتو، بحث‌ها بر عملیات، ماموریت‌ها و فعالیت‌های تحت رهبری ناتو و تهدیدها و چالش‌ها فراراه ناتو متمرکز بود.

در این اعلامیه آمده است که فرماندهان دفاعی در مورد ورود نیروهای نظامی به درس‌های آموخته شده ائتلاف که مشارکت این اتحادیه در افغانستان را ارزیابی می‌کند ، تبادل نظر کردند.

فرماندهان دفاعی تهدیدهای پایدار و چالش‌های دوران صلح را مورد بحث قرار دادند. آنها تأکید کردند که چگونه محیط ژئوپلیتیک در حال تغییر است و مرز بین صلح و بحران به طور فزاینده‌ای محو شده است. کمیته نظامی سپس در مورد تغییر ماهیت جنگ و چگونگی حفظ اتحاد با سرعت تغییرات تکنولوژیکی بحث کرد.

در آخرین جلسه روز فرماندهان ارتش، جنرال یانوش آدامچاک از کشور پولند را به عنوان مدیرکل بعدی ستاد نظامی بین المللی ناتو معرفی کردند.

قرار است وی در تابستان سال ۲۰۲۲ این مسوولیت را بدوش گیرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

درخشش ملی پوشان سنوکر افغانستان در بازی‌های جهانی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۰)

ملی پوشان سنوکر افغانستان، رقابت‌های جهانی را نیز با پیروزی آغاز کردند.

در نخستین روز از این بازی ها؛ رییس خان سنزی اولین بازی خود را با نتیجه‌ی قاطع پنج بر چهار برابر نماینده اکراین به برتری رسید.

سنزی همچنان در دومین رقابت اش پرقدرت ظاهر شد و توانست حریفی از عراق را با نتیجه‌ی مشابه از سر راه بردارد تا به مرحله‌ی ۳۲ بهترین گام بگذارد.

سنزی در این مرحله با سنوکر باز از بحرین رقابت خواهد کرد .

پس از نتایج درخشان سنزی، صالح محمد محمدی دیگر ملی پوش کشور وارد رقابت شد و در نخستین بازی خود با حساب پنج بر صفر، از سد سنوکرباز مصر گذشت و در دومین پیکار اما، در  برابر ورزشکاری از بلجیم پنج بر چهار شکست خورد.

محمدی قرار است در سومین رقابت خود برابر سنوکر باز از فلسطین برزمد.

رقابت های جهانی سنوکر با حضور ورزشکاران نزدیک به ۳۰ کشور به میزبانی دوحه قطر برگزار شده و تا ۲۲ ماه روان میلادی دامه خواهد یافت.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نزاع بر سر زمین در پکتیا جان سه برادر را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۰)

در یک درگیری بالای زمین، در شهر گردیز ولایت پکتیا سه نفر از یک خانواده کشته شده اند و یک تن دیگر هم زخمی است.

مقام ها در پکتیا با تایید این رویداد می‌گویند؛ پس از درگیری لفظی میان دو خانواده در روستای شکرخیل این اتفاق رخ داده است.

به گفته مقام‌ها قربانیان این رویداد با هم برادر بوده اند.

مولوی همت آمر حوزه اول امنیتی شهر گردیز می گوید، سه تن از اعضای خانواده که این سه برادر کشته اند را در حالیکه مسلح بوده اند بازداشت کرده اند و نیروهای این حوزه امنیتی به دنبال بازداشت افراد باقی مانده اند.

در همین حال گفته می شود که چند روز پیش در ولسوالی زازی آریوب ولایت پکتیا نیز دو قبیله بالای زمین دعوا داشتند که آن دعوا هم به درگیری های فزیکی انجامید.

مردم از مقام ها و بزرگان قومی می خواهند که مشکلات همچون نزاع بالای زمین را در این ولایت از میان بردارند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است