Connect with us

خبرهای تازه

ریاست جمهوری از شورای ملی میخواهد تا سرنوشت فرمان تقنینی اصلاحات انتخاباتی را روشن سازد

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۵)

1

کاخ ریاست جمهوری هشدار میدهد در صورت که شورای ملی زود هنگام سرنوشت فرمان تقنینی اصلاحات انتخاباتی را روشن نسازد حکومت هفته اینده تصامیم جدی و عملی را برای برگزاری انتخابات و اغاز عملی اصلاحات انتخاباتی روی دست خواهد گرفت.

معاون سخنگوی رییس جمهور بار دیگر از اعضای شورای ملی میخواهد که پیش از رفتن به تعطیلات تابستانی فرمان تقنینی اصلاح نظام انتخاباتی را تصویب کند. در همین حال برخی از نهاد های ناظر انتخاباتی می گویند: بیشتر از اعضای مجلس نماینده گان برای بقای کار و امتیاز گیری خواهان رد فرمان رییس جمهور در مورد اصلاح نظام انتخاباتی اند.

اصلاحات انتخاباتی در گرو اعضای شورای ملی شکستن بن بست روند اصلاحات حالا نیازمند تلاش قانون گذاران افغان به تایید فرمان تقنینی اصلاحات انتخاباتی است.

کاخ ریاست جمهوری که از کند کاری شورای ملی برای اصلاح سازی نظام انتخاباتی ناراض است به اعضای این شورای ملی از بهر تایید نکردن فرمان اصلاحات این گونه گوشزد میکند.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رییس جمهورمیگوید ” درصورت که کمیته مختلط فرمان تقنینی را رد کند روند انتخابات و اصلاحات انتخاباتی متوقف نشده و در هفته اینده حکومت در مورد انتخابات تصامیم جدی و عملی را روی دست خواهد گرفت.”

سرنوشت فرمان رییس جمهور برای اصلاحات انتخاباتی تا کنون بی سرنوشت است و اعضای شورای ملی نیز تا یک هفته دیگر به تعطیلات تابستانی رفته و روی ایجاد کمیته مختلط نیز کنار نیامده اند.

کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگان با انکه مخالفان این فرمان را بیش از حد میداند امید واراست که تا پایان هفته اینده سرنوشت این فرمان روشن شود.

شریفی بلخابی رییس کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگانگفت ” اگر این فرمان را کمیته مختلط رد کند این فرمان رییس جمهور نافد است و حکومت میتواند هر گونه اصلاحات که خواسته باشد بیاورد”.

اما شماری از نهاد های ناظر میگویند که بیشتر از اعضای مجلس نمایندگان برای دوام کار خود و گرفتن امتیازات در تلاش به تاخیر انداختن روند اصلاحات انتخاباتی و رد این فرمان هستند.

جانداد سیپن غررییس دیده بان انتخابات افغانستانمیگوید ” بیشتر اعضای مجلس با رد این فرمان میخواهند کار شان برای یک سال دیگر نیز به درازا کشانده و امتیاز بگیرند اما مسوول هر گونه تاخیر خود اعضای شورای ملی خواهند بود”.

فرمان تقنینی رییس جمهور برای اصلاح نظام انتخاباتی که انتظار تصمیم نهایی کمیته مختلط شورای ملی را میکشد پس از رد از سوی مجلس نمایندگان و تایید از سوی سناتوران جنجالی شد و نهاد های ناظر انتخاباتی عامل اصلی تاخیر در روند اصلاحات را اعضای مجلس نماینده گان میدانند.

گزارشگر: فواد ناصری

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending