Connect with us

تجارت

رویترز: کاهش کمک یک میلیارد دالری آمریکا از بودجه نیروهای امنیتی افغانستان است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۸, ۱۳۹۹)

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع گزارش داده است که قطع کمک یک ملیارد دالری آمریکا به افغانستان از بودجه نیروهای امنیتی است.

خان آقا رضایی رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان میگوید: “همین اکنون نیروهای امنیتی با کمبود بودجه مواجه استند و روزهای بدی را سپری می کنند.”

یک دستیار وزیرخارجه آمریکا به رویترز گفته که این پول قرار بود در حفظ قابلیت های حکومت افغانستان در مبارزه با طالبان و قدرت چانی زنی در مذاکرات صلح هزینه شود.

وهاب وردک یک فرمانده پیشین نیروهای هوایی کشور میگوید: “سیاسیون باید هرچه زودتر کنار بیایند و نیروهای امنیتی را آسیب پذیر نسازند.”

این همه در حالی است که وزیر خارجه امریکا هشدار داده که محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله روی یک حکومت همه شمول به توافق نرسند امریکا در سال ۲۰۲۱ کمک‌های خود را در افغانستان یک میلیارد دالر دیگر نیز کاهش خواهد داد.

همزمان با این، آلیس ویلز، دستیار معاون وزارت خارجه ایالات متحده در امور آسیای جنوبی و مرکزی روز یکشنبه گفت که وضعیت موجود در افغانستان قابل قبول نیست و در صورت روی کار نیامدن یک حکومت همه‌شمول در آن کشور، کمک‌های بین‌المللی به گونه عادی ادامه نخواهد یافت.

تجارت

نخستین محموله تجارتی افغانستان به کشورهای منطقه و جهان صادر شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۶, ۱۴۰۰)

مسوولین گمرک کابل می‌گویند که پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی امروز اولین محموله تجارتی افغانستان از طریق راه ترانزیتی به کشورها منطقه و جهان صادر گردید.

به گفته‌ای مسوولین پیاز، کچالو، زعفران، انجیر، میوه خشک و صنایع دستی شامل این محموله صادراتی است.

مولوي عبدالله هلال، رییس گمرک کابل:”ما تلاش می‌نمایم که روند صادراتی اقلام تجارتی کشور را توسعه بخشیم، تلاش ما این است تا کالای تجارتی افغانستان مانند گذشته به مارکیت‌های جهان برسد. ما با سکتور خصوصی خویش همکار استیم و در هر بخش که نیازمند همکاری باشند آماده کمک استیم.”

مسوولین می‌گویند که تلاش دارند تا روابط اقتصادی خویش با کشورهای همسایه را تقویت ببخشند.

سکتور خصوصی ازسرگیری روند صادرات را استقبال کرده است و گفته که نسبت به گذشته فرصت‌های زیادی بوجود آمده است.

امرالدین ستانکزی، عضو سکتور خصوصی، در این باره گفت:” وزارت تجارت، اتاق های تجارت و سرمایه گذاری میخواستند که یک محموله چندین صد تن کالای تجارتی به کشورهای هند، آسترالیا و هالند صادر نمایم، ارزش این محموله بالغ به یک میلیون دالر امریکایی است.”

در همین حال آگاهان امور می‌گویند اگر امارت اسلامی با سکتور خصوصی در راستای صادرات کالای تجارتی همکاری نماید، افغانستان بزودی از بحران اقتصادی بیرون خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

بسته ماند گذرگاه مرزی چمن به دلیل هراس از هجوم افغان‌ها به پاکستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۵, ۱۴۰۰)

به نقل از گزارش خبرگزاری رویترز، صدها نفر در دو طرف گذرگاه چمن که تقریباً از دو هفته بدین سو بسته شده است، گیر ماده اند.

روز گذشته شماری از مردم در اعتراض به بسته بودن این گذرگاه انتقاد کردند و خواستار بازگشایی آن شدند.

سمع‌الله، یک تن از افغانان که برای کار به شهر کراچی رفته بود و اکنون در آنسوی گذرگاه گیر مانده است گفت:” این گذرگاه نزدیک به دو هفته می‌شود که بسته مانده است. ما در ۱۳ روز گذشته اینجا نشسته ایم تا باز شود. ما ساعت ۸ صبح به اینجا می آییم ، اما تا ساعت ۱۰:۰۰ شب دوباره برمی‌گردیم، زیرا آنها (مقامات) می‌گویند شاید ماه طول بکشد تا این گذرگاه دوباره باز شود. هرقدر پولی که به دست آورده بودیم، همه آن را در اینجا خرج کرده ایم.”

مقامات پاکستانی گفته اند ظاهراً این گذرگاه به دلیل ترس از هجوم افغان هایی که می‌خواهند سرزمین خود را پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی افغانستان در ماه آگست، ترک کنند بسته شده است.

گذرگاه مرزی چمن، پس از بندر تورخم دومین نقطه مرزی تجاری بزرگ با افغانستان در در ولایت قندهار افغانستان است که روزانه از سوی هزاران کارگر و همچنین تجار از هر دو کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش رویترز، روز جمعه هزاران تاجر در جاده‌های چمن خواستار باز شدن این گذرگاه شدند.

درحالی که هزاران افغان در تلاش برای ورود به پاکستان در نزدیکی گذرگاه تجمع کرده اند، پاکستان قبلاً اعلام کرده است که در موقعیتی نیست که پناهجویان بیشتری را بپذیرد.

مقامات پاکستانی می‌گویند در صورت تخفیف مقررات مرزی حدود یک میلیون افغان دیگر وارد این کشور خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

شرکت هوانوردی پاکستان پروازهای اش را به افغانستان متوقف کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۲, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که شرکت هوانوردی پاکستان (پی‌آی‌ای) پروازهای اش را به افغانستان متوقف کرد.

یک سخن‌گوی خطوط هوایی بین‌المللی پاکستان به رویترز گفته که به دلیل دخالت مقام‌های امارت اسلامی افغانستان پروازها را به افغانستان سر از امروز متوقف میکنیم.

او در این باره گفته:” ما سر از امروز بدلیل دخالت شدید مقام‌ها پروازهای خود را متوقف میکنیم.”

این در حالی است که اداره هوانوردی ملکی کشور به شرکت‌های هوانوردی پاکستان و کام‌ایر هشدار داده است که قیمت تکت‌های پروازها از کابل به اسلام‌آباد را مطابق به معیارهای قبلی(پیش از به قدرت رسیدن امارت اسلامی) تنظیم کنند.

در اعلامیه اداره هوانوردی ملکی که امروز (پنج‌شنبه ۲۲ میزان) نشر شد، آمده است که در صورت تخلف پروازهای این دو شرکت هوانوردی در این مسیر متوقف خواهد شد.

اعلامیه افزوده است که شهروندان در صورت دیدن تخلف به طور مستند به این اداره شکایت کنند.

گفته می‌شود که قیمت تکت‌ها پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی تا به بیش از ۲هزار دالر افزایش یافته بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است