Connect with us

تجارت

رویترز: کاهش کمک یک میلیارد دالری آمریکا از بودجه نیروهای امنیتی افغانستان است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 6, 2020)

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع گزارش داده است که قطع کمک یک ملیارد دالری آمریکا به افغانستان از بودجه نیروهای امنیتی است.

خان آقا رضایی رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان میگوید: “همین اکنون نیروهای امنیتی با کمبود بودجه مواجه استند و روزهای بدی را سپری می کنند.”

یک دستیار وزیرخارجه آمریکا به رویترز گفته که این پول قرار بود در حفظ قابلیت های حکومت افغانستان در مبارزه با طالبان و قدرت چانی زنی در مذاکرات صلح هزینه شود.

وهاب وردک یک فرمانده پیشین نیروهای هوایی کشور میگوید: “سیاسیون باید هرچه زودتر کنار بیایند و نیروهای امنیتی را آسیب پذیر نسازند.”

این همه در حالی است که وزیر خارجه امریکا هشدار داده که محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله روی یک حکومت همه شمول به توافق نرسند امریکا در سال ۲۰۲۱ کمک‌های خود را در افغانستان یک میلیارد دالر دیگر نیز کاهش خواهد داد.

همزمان با این، آلیس ویلز، دستیار معاون وزارت خارجه ایالات متحده در امور آسیای جنوبی و مرکزی روز یکشنبه گفت که وضعیت موجود در افغانستان قابل قبول نیست و در صورت روی کار نیامدن یک حکومت همه‌شمول در آن کشور، کمک‌های بین‌المللی به گونه عادی ادامه نخواهد یافت.

اخبار ویژه

برنامه ریزی کمیسیون مشترک اقتصادی افغانستان و ایران

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 11, 2020)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور شام شنبه با رضا اردکانیان وزیر نیروی ایران طی کنفرانس ویدیویی گفتگو کرد.

وزارت خارجه در اعلامیه ای گفته است که در آغاز آقای اتمر از کمک و همکاری دولت و مردم ایران با افغانستان در عرصه های مختلف طی نزده سال گذشته ابراز قدردانی کرد.

بر اساس اعلامیه: “سپس دو جانب پیرامون یک سلسله موضوعات مهم از جمله، آماده‌گی‌ها برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در ماه آینده، طرح و تطبیق برنامه‌های مشترک اقتصادی، برنامه تولید برق در چوکات پروژه‌های مشترک، کاهش تعرفه‌ها روی برق وارداتی، تعرفه‌های گمرکی و ایجاد تعرفه‌های ترجیحی روی صادرات محصولات زراعتی افغانستان به ایران و ایجاد طرح‌هایی به‌هدف کاهش بی‌موازنه‌گی بیلانس تجارت میان دو کشور بحث و تبادل نظر نمودند.”

هر دو جانب ضمن تاکید بر اهمیت تطبیق پروژه‌های مشترک اقتصادی، گسترش روابط میان هر دو کشور در زمینه‌های مختلف را مهم دانستند.

وزیر نیروی ایران از حمایت و همکاری دوامدار کشورش با افغانستان به‌ویژه در بخش تولید و‌ انتقال انرژی به آقای اتمر اطمینان داد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

هشدار بانک جهانی از افزایش فقر به دلیل کووید-۱۹ در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: اکتبر 9, 2020)

بانک جهانی گفته است که تعهد واضح شرکای بین المللی برای ادامه حمایت‌های مالی به بهبود اعتماد سرمایه گذاران در افغانستان کمک می کند.

این نهاد افزوده است که ادامه کمک مالی به افغانستان می‌تواند از اثرات شدید بحران کووید-۱۹ بکاهد.

بانک جهانی در گزارشی که سال دو بار نشر می‌شود، گفته است که به دلیل همه گیری، آسیب های زیادی به کارگران غیررسمی در آسیای جنوبی وارد می‌کند و میلیون ها نفر در منطقه را به شدت به فقر فرو برده است.

بر اساس این گزارش، اگرچه افغانستان در سال ۲۰۱۹ با بهبود بخش کشاورزی از اثرات خشکسالی رشد متوسطی را تجربه کرد، اما برآورد می شود که اقتصاد در نیمه اول سال ۲۰۲۰ به دلیل مختل شدن فعالیت های اقتصادی در سراسر کشور، مسدود ماندن مرزها و کاهش ورود حواله، کاهش می یابد.

 گزارش می‌افزاید که تجارت های متوسط در معرض بلاتکلیفی بیشتری مواجه است. در کنار کووید-۱۹ مذاکرات صلح و پشتیبانی بین المللی و امنیت بین المللی در آینده نیز بر آن تاثیر دارد.

 بر اساس گزارش: ” با توجه به صدمه وارد شده بر اقتصاد، انتظار می رود فقر در سال ۲۰۲۰ افزایش یابد.”

بانک جهانی افزوده است که گرچه تورم در سال ۲۰۱۹ کم بود (به طور متوسط ۲.۳ درصد) اما در سال ۲۰۲۰ به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

یکی از دلایل این بود که در ماه های مارچ و آپریل به دلیل قرنطین روند واردات مختل شد که باعث افزایش بهای خوراکی در بازار شد که باعث شد حکومت اقداماتی برای کنترول بهای مواد غذایی را روی دست بگیرد.

حکومت به طور فوری توزیع گندم به خانواده های آسیب پذیر را نیز آغاز کرد که باعث کاهش تورم مواد غدایی در ماه بعدی شد.

در سه ماه اول سال ۲۰۲۰ افغانستان نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد رشد صادرات داشته است که نشان دهنده عملکرد بهتر دهلیزهای هوایی است. با این وجود، کاهش تقاضای داخلی منجر به کاهش ۱۴ درصدی واردات نیز شده است.

در این گزارش آمده است: “در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰، با توجه به بسته شدن مرزها و اختلال در تجارت و حمل و نقل، هم واردات و هم صادرات به شدت كاهش یافتند.”

در همین حال، تحلیل بانک جهانی نشان می‌دهد که ترکیبی از کاهش درآمد و قیمت های بالاتر می تواند نرخ فقر را در میان مدت به ۷۲ درصد برساند.

در گزارش آمده است: “در میان مدت، چشم انداز فقر، به سرعت بهبود اقتصادی و ادامه کمک های بین المللی و حمایت بشردوستانه بستگی دارد.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ایران بیش از یک میلیارد دالر کالا از طریق دوغارون به افغانستان صادر کرده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 3, 2020)

ایران طی شش ماه گذشته بیش از یک میلیارد دالر کالا از طریق منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به افغانستان صادر کرده است.

خبرگزاری ایرنا گزارش کرده است که از ۲۰ مارچ سال روان میلادی ارزش صادرات ایران به افغانستان ۳۳درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

محمد رستمی رییس منطقه اقتصادی دوغارون گفته است که هزاران موتر باربری کالا را از طریق ولایت هرات به افغانستان منتقل شده است

وی گفته است که مصالح ساختمانی و محصولات غذایی از جمله کالاهایی است که از طریق منطقه اقتصادی به افغانستان ترانزیت می شود.

در عوض افغانستان به ارزش ۲.۵ میلیون دالر کالا به ایران صادر کرده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending