Connect with us

رویداد های اخیر

روسیه: هلیکوپتر های ناشناس جنگجویان داعش را در افغانستان انتقال میدهند

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۳, ۱۳۹۶)

به تازگی ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان گفته است که چرخبال های ناشناخته شده تجهیزات نظامی با نشان غربی را به داعشیان رسانده و آنها را به افغانستان انتقال میدهند.

 کابلوف بدین باور است که تعداد داعشیان در افغانستان به ده هزار تن می رسد، در حالیکه وزارت دفاع افغانستان کمک امریکایی ها به داعش را رد میکند.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی گفت: «خو شما دیدین که داعش در افغانستان کوبیده شد. فعلا داعش در افغانستان در حدود صدهاست، هزارها نیست که آن هم در ولایت های ننگرهار و جوزجان تحرکات دارند.»

به تازگی تصاویری از رسانه های غربی منتشر شد که نشان میدهد نیروهای ویژه امریکایی در حال نبرد با داعشیان در ولسوالی اچین ننگرهار است و معاون رییس جمهور امریکا نیز تعداد داعشیان در افغانستان را یک هزار و پنجصد تن گفته است. درحالیکه پیشنهاد ها در افغانستان بر مبارزه مشترک روسیه امریکا با گروه های هراس افگن است.

محمد آگل مجاهد، آگاه امور سیاسی اضافه کرد: «کابلوف با این حدی که ارقام میدهد و آگاهی دارد به این معنی است که استخبارات روسیه در افغانستان خوب و فعال است. ای کاش چه بهتراست که هم روسها هم آمریکای ها هم نظر شوند و مبارزه مشترک را به ضد گروه های دهشت افگن بخصوص داعش انجام دهند.»

مسکو پس از آن نگران امنیت مرز هایش با افغانستان شد که داعشیان فعالیت هایشان را در شمال گسترش دادند؛ تا جایی که اکنون ولسوالی های درزاب و قوشتیپه جوزجان بعنوان مرکز داعش در شمال شناخته می شود.

گزارشگر: شبیر احمد صالح

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

رویداد های اخیر

افغانستان نزدیک به ۳۳ میلیون نفوس دارد – احصایه ۱۳۹۹

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۳۹۹)

به اساس احصایه ی سال ۱۳۹۹، نفوس افغانستان نزدیک به ۳۳ میلیون فرد برآورد شده است.

اداره ملی احصایه و معلومات می گوید که ۵۱درصد از جمعیت کشور را مردان تشکیل می دهد و بیش از ۲۳ میلیون تن در روستا‌ها زندگی می‌کنند.

نفوس کشور در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ‌پار، هفت‌ صد هزار نفر بیش‌تر برآورد شده است.

آمار کوچی‌ها نیز، یک و نیم میلیون تن برآورده شده و نیز جوانان زیر پانزده سال، پانزده و نیم میلیون تن از جمعیت کشور را تشکیل داده است.

بربیناد معلومات اداره احصایه، شانزده میلیون و هشت ‌صد هزار جمعیت کشور مرد و شانزده میلیون و یک‌صد هزار تن دیگر زنان هستند.

شماری از جامعه شناسان به این باور اند که در احصایه‌های رسمی، برآورد نفوس با چالش‌های فنی روبروست و بی باوری‌های اجتماعی نسبت به این آمار وجود دارد.

از سوی هم برخی از شهروندان کشور می گویند سال ها جنگ در افغانستان ادامه داشته است و حکومت نتواسته نفوس افغانهاییکه زیر حاکمیت طالبان زندگی می کنند را نفوس شماری کنند.

جا دارد یادور شد که در حال حاضربیش از ۵۴ درصد مردم افغانستان، زیر خط فقر زندگی می‌کنند و با افزایش جمعیت، میزان فقر نیز بیشتر خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نگرانی ها مبنی بر سیر صعودی آمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۳۹۹)

گسترس کرونا در کشور تکان دهنده است و وزارت صحت عامه می گوید اگر مردم توصیه های پزشکی را رعایت نکنند، اداره کردن این ویروس کار دشوار خواهد بود.

معیین این وزارت می گوید که تازه ۵۴۵ رویداد مثبت ویروس کرونا به ثبت رسیده و رقم مبتلایان در افغانستان به ۱۵۷۵۰ تن رسیده است.

همچنان وزارت صحت عامه می گوید که تا کنون ۲۶۵ تن در نتیجه این بیماری جان باخته و ۱۴۲۸ تن دیگر شفایاب شده اند.

وحید الله مجروح، معیین وزارت صحت عامه، گفت: “در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۶۸ سمپل آزمایش شده که ۵۴۵ واقعه مثبت بوده و در این مدت ده تن فوتی داشته ایم و صد تن دیگر صحت یاب شده اند.”

او افزود: “پیام وزارت صحت این است که عامل موثر در قسمت کنترول ویروس کرونا همکاری مردم است و اگر مردم در قسمت رعایت توصیه ها همکاری داشته باشند، وزارت صحت قادر به شکست گردش کرونا در جامعه خواهد بود.”

در ضمن، این وزارت تاکید می ورزد که افزایش شمار مبتلایان نگران کننده است و اگر مردم در برابر این ویروس بی اعتنایی کنند، جان خود و نزدیکان شان را با خطر مرگ مواجه خواهند کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دولت ۲۲۸۴ زندانی طالبان را آزاد کرده، نه ۳هزار – شاهین

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۳۹۹)

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می گوید که دولت از رهایی ۳ هزار زندانی طالبان خبر می دهد، اما در حقیقت كمتر از ۲۵۰۰ نفر آزاد شده اند.

وی گفت که دولت تاکنون تنها ۲۲۸۴ زندانی طالبان را آزاد کرده است.

شاهین افزوده است که  روند آزادسازی زندانیان باید شفاف باشد و هیچگونه سردرگمی در این روند نباید رخ دهد.

از سوی دیگر، جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی، می گوید که قبل از عید، ۱۰۰۰ زندانی طالبان آزاد شده بودند.

به گفته وی؛ رئیس جمهور به مناسبت عید اعلام کرد که ۲ هزار زندانی طالبان را آزاد می کند که منجمله، ۱۰۰۰ تن آنان در روزهای عید رها شدند.

به اساس معلومات، طی سه روز گذشته، دولت ۷۱۰ زندانی طالبان را رها کرده و قرار است ۲۹۰ نفر دیگر نیز آزاد شوند که تعداد کل رها شده گان را به ۳۰۰۰ نفر خواهند رساند.

سید اکبر آغا، عضو پیشین طالبان، می گوید که به گفته برخی منابع معتبر، برخی قاچاقبران مواد مخدر نیز در لابلای آزادی زندانیان طالبان آزاد شده اند.

به گفته دولت، طالبان نیر در جمع بیش از ۴۰۰ زندانی که آزاد کرده، برخی از آنها غیرنظامیان اند.

هیئت مذاکره کننده دولت از طالبان می خواهد تا به زودی برای مذاکرات بین الافغانی حاضر شوند.

فاروق مجروح، عضو هیئت مذاکره کننده دولت، می گوید که برخی از کشورها آماده میزبانی این مذاکرات هستند و دولت و طالبان باید هرچه زودتر در مورد یک مکان مشخص توافق کنند.

از سوی دیگر، شورای عالی مصالحه ملی، که نهاد مسئول پیشبرد مذاکرات صلح است، از آغاز کار بالای ساختار این نهاد خبر می دهد.

فوزیه کوفی، عضو هیئت مذاکره کننده دولت، تاکید ورزیده است که زنان باید نقش تعیین کننده ای را در رهبری این شورا داشته باشند.

روند آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالبان روز یکشنبه مطابق فرمان ریاست جمهوری به اتمام رسید، اما دولت از ادامه این روند چیزی نگفته است؛ ولی تیم فنی طالبان که برای شناسایی زندانیان به کابل آمده، هنوز در کابل است.

باید گفت که پیش از این، منابع به آریانا نیوز گفته بودند که مذاکرات بین الافغان ممکن به تاریخ ۱۰ الی ۱۵ جون آغاز شود؛ طالبان و دولت اما، درین مورد اظهار نظر نکرده اند.

دولت امیدوار است که آزادی زندانیان منجر به آغاز مذاکرات بین الافغانی و کاهش در سطح خشونت شود؛ اما، طالبان اصرار دارند که پس از آزادی ۵هزار زندانی، دور دوم گفتگوهای صلح یعنی مذاکرات بین الفغانی برگزار خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending