Connect with us

رویداد های اخیر

روسیه از ایجاد حکومت موقت ایتلافی در افغانستان حمایت می‌کند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۰)

رسانه‌های ترکی به نقل از ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان، گزارش کرده است که بحران افغانستان از طریق ایجاد حکومت موقت ایتلافی حل شده میتواند.

کابلوف که در یک نشست خبری سخنرانی می‌کرد گفت است که:” وقتی هیچ طرف نتواند پیروز شود، این جنگ معمولآ با معامله سیاسی خاتمه میابد.”

کابلوف در این باره گفته است که:” تشکیل حکومت موقت نه تنها واقع بینانه است، تا آن جاییکه ما با امریکایی‌ها، پاکستانی‌ها و همکاران چینایی میدانیم که بدیل آن وجود ندارد. همه ما از جنگ‌ها وجنگ‌های داخلی دیگر این تجربه را گرفتیم که وقتی که هیچ طرف پیروز شده نمی تواند، معمولآ این جنگ با معامله سیاسی ختم میشود.”

او همچنان پیشنهاد کرده است که در این صورت:” ما در مورد تشکیل یک حکومت ایتلافی صحبت می‌کنیم بخاطریکه هر دو طرف باید کشتار یکدیگر را متوقف کنند و یک طرح حکومت مشترک را دریابند.”

او گفته است که امریکا، روسیه، چین و پاکستان در مورد این پیشنهاد پافشاری نمی‌کنند.

نماینده روسیه همچنان گفته است که دشمنی‌ها در افغانستان مربوط به عملی شدن توافقنامه امریکا و طالبان است که در دوحه به امضاء رسیده است.

کابلوف همچنان گفته است که توافقنامه دوحه میتواند تجدید شود و شرایط تازه در آن گنجانیده شود.

وی در باره نشست روسیه گفته است که در این نشست در مورد از سرگیری گفتگوهای صلح صحبت شده اند.

بر اساس این گزارش  دلیل دیگری نشست روسیه متوقف کردن عملیات بهاری طالبان میباشد که معمولآ باعث افزایش خشونت‌ها در کشور می‌شود.

کابلوف می‌گوید که در آینده نزدیک چگونگی این پیشنهادها روشن خواهد شد و در ادامه افزوده است که “هیات طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر با رهبری ارشد این گروه در مورد این پیشنهادها مشوره خواهد کرد.”

بر بنیاد این گزارش کابلوف تاکید کرده است که  پاکستان در روند صلح افغانستان نقش مهم دارد.

او در این باره گفته است که:” پاکستان در این باره تلاش‌های مهم را به راه انداخته است و ما موافقه کردیم که همکاری‌های خود را تقویت کنیم. پاکستان یک بازی کن مهم است و آن کشور نقش مهم بازی کرده میتواند تا ایران را در گفتگوهای صلح دخیل کند. و ما به نقش مهم پاکستان چشم به راه استیم.”

به باور کابلوف با پیوستن ایران به روند صلح افغانستان آن کشور نقش مهم بازی خواهد کرد.

کابلوف در این باره گفته است که:” اگر ایران دخیل شود نقش مهم بازی کرده میتواند. ما بدون ایران کارها را به پیش برده میتوانیم، اما حضور ایران در این میز  احساس میشود. ما امیدواریم که ایران به زودی به روند صلح افغانستان بپوندد و ما با قوت کار خواهیم کرد.”

این درحالی است که اشرف غنی، رییس جمهور کشور، با تشکیل حکومت موقت در افغانستان مخالفت کرده و گفته که تنها راه انتقال قدرت برگزاری انتخابات است.

رویداد های اخیر

کمک بنیاد بیات به صدها خانواده‌ نیازمند در میدان وردک

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

به ادامه کمک‌های زمستانی بنیاد بیات یک محموله بزرگ این کمک‌ها برای صدها خانواده نیازمند در ولایت میدان وردک توزیع شد.

مسولان بنیاد بیات می‌گویند که این مساعدت‌های زمستانی که شامل آرد، روغن و برنج میباشد به خانواده‌های مستحق و نیازمند توزیع شده است.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:” در ادامه کمک‌های زمستانی بنیاد بیات که همه ساله در موقع سرما و زمستان از طرف بنیاد بیات توزیع می‌شود و قبلا در ولایات مختلف ما این پروگرام را داشتیم ما توزیع کردیم امروز هم در ولایت میدان وردک بر یک تعداد از مستحقین که قبلا سروی شده اند مواد آوردیم توزیع میکنیم این مواد شامل آرد، برنج و روغن می‌شود و این کمک‌ها انشاالله در دیگر ولایت‌های باقی مانده نیز به مستحقین توزیع خواهد شد.”

در همین حال کسانی که از این بسته‌های کمکی مستفید شده اند، از دیگر نهادهای مدد رسان نیز میخواهند که در چنین اوضاع دشوار دست نیازمندان را بیگرند.

یک در یافت کننده کمک در این باره گفت:” در این فصل زمستان که مردم همه فقیر و بیچاره استند برای ما کمک کرده اند تشکر میکنیم و میخواهیم که باز هم برای ما کمک کنند.”

دریافت کننده دیگر در این باره گفت:” ما مردم بسیار بیچاره و در مانده استیم تا حال هیچ کمکی صورت نگرفته بود و از بنیاد بیات تشکر میکنیم که ما را در این اوضاع دشوار کمک کرده است.”

دریافت کننده دیگر افزود:” در این زمستان سرد همرای کمک کرده اند بسیار متشکریم و میخواهیم که به کمک‌های شان برای ما ادامه بدهند تا ما از این وضعیت دشوار بیرون شویم.”

این مساعدت ها در حالی برای نیازمندان صورت میگیرد که بیکاری و افزایش قیمت مواد غذایی در این سرمای سنگین؛ بیشتر دامنگیر مردم شده و خانواده های زیادی با آن روبرو استند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار ریاست استخبارات امارت اسلامی به رسانه‌ها

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

ریاست عمومی استخبارات امارت اسلامی افغانستان امروز در یک اعلامیه از رسانه‎‌ها خواسته تا از نشر خبرهای بی اساس و شایعات خودداری نمایند.

این ریاست گفته که یکتعداد از چهره‌ها برای بدست آوردن تابعیت کشورهای خارجی به ارزش‌های ملی و اسلامی توهین میکنند.

در اعلامیه آمده” یک‌تعداد از چهره‌ها، برای به‌دست آوردن تابعیت از کشورهای غربی، می‌خواهند به ارزش‌های اسلامی و افغانی توهین نمایند، با وارد ساختن اتهامات بی اساس بالای نیروهای امنیتی  می‌خواهند برای خود کیس ساخته و به خارج بروند.”

 اعلامیه افزوده” با تأسف که عده‌ی از رسانه‌ها نیز بلندگوی این‌چنین افراد گردیده است.”

ریاست استخبارات گفته که “توهین به مقدسات و شعائر بعد ازین برای مردم قابل تحمل نبوده.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

جوبایدن بار دیگر از خروج نیروهای اش از افغانستان دفاع کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

جوبایدن، رییس جمهور امریکا، میگوید که  هیچ کس نمی‌تواند افغانستان را تحت یک دولت واحد متحد کند.

بایدن که به مناسبت یک ساله‌گی حضور اش در کاخ سفید امریکا به عنوان رییس جمهور امریکا در یک نشست خبری سخنرانی می‌کرد، گفت که پس از ۲۰ سال حضور امریکا در افغانستان هیچ راهی آسانی برای خروج وجود نداشت.

او در این باره گفت:” اگر فکر می‌کنید کسی می‌تواند افغانستان را تحت یک دولت واحد متحد کند، دست خود را بلند کنید.”

بایدن همچنان میگوید اگر نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج نمی‌کرد، باید نیروهای بیش‌تر می‌فرستاد.

وی با ابراز ناراحتی از وضعیت جاری افغانستان می افزاید که امریکا نمی‌تواند هر مشکلی را در جهان حل کند.

بایدن افزود:” پرسش این بود که آیا من هم‌چنان به خرج کردن آن مقدار پول در هفته در افغانستان ادامه می‌دادم؛ زیرا می‌دانستم که این آیده که بتوانم موفق شوم، به غیر از فرستادن کیسه‌های جسد بیشتر به خانه، بسیار غیرعادی بود.”

در همین حال امارت اسلامی می‌گوید که افغانستان یک کشور متحد است و موضوعات داخلی کشور به خارجیان متعلق نیست.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، در این باره گفت:” ایالات متحده امریکا با همه پالیسی‌ها و استراتیژی‌های خود در افغانستان ناکام شده، قضایای داخلی افغانستان دیگر به آنها ارتباط نمیگیرد اینجا دولت و ملت است که سرنوشت افغانستان به آنها تعلق دارد و به مداخله دیگران نیاز نیست افغانستان واحد و متعهد میماند.”

این درحالی است که در دو دهه گذشته، عملیات تحت رهبری ایالات متحده در خاک افغانستان سبب کشته شدن بیش از ۳۰ هزار غیرنظامی و بیش از ۶۰ هزار زخمی شده است.

در این مدت  حدود ۱۱ میلیون نفر مجبور به ترک کشور شدند.

عزیز رفیعی، رییس پشین مجتمع جامعه مدنی، در این مورد گفت:” دیپلوماسی آینده افغانستان از یک دید ملی در افغانستان و یک دید فراگیر در افغانستان مطرح شود تا ما بتوانیم با این چالش‌ها و با این مصیبت وارده و مبارزه بسیار قاطعانه به عنوان یک ملت انجام بدهیم.”

این اظهارات جوبایدن در حالی صورت می‌گیرد که خروج امریکا و متحدان اش از افغانستان از عوامل اصلی سقوط نظام پیشین دانسته می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending