Connect with us

جهان

روسیه، آمریکا را مسئول بحران سیاسی در افغانستان میداند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 18, 2020)

وزارت خارجه‌ی روسیه می گوید که آمریکا با به رسمیت‌ شناختن یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در تشدید بحران سیاسی این کشور نقش داشته است.
ماریا زاخارووا، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی روسیه، می گوید: “می‌دانیم که آمریکا تلاش دارد از اخلال برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم جلوگیری کند، اما واشنگتن با به رسمیت شناختن یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به عنوان برنده در تشدید وضعیت کنونی سیاسی در کابل نقش داشت.”
فضل هادی وزین، عضو رهبری حزب اسلامی، گفت: “رفتن به حل سیاسی که مشارکت همه جانبه وجود داشته باشد به وجود نیاید، بحران افغانسان حل نمی شود”.
اما حکومت افغانستان درواکنش به این گفته ها، از کشورهای منطقه میخواهد که به اراده مردم افغانستان احترام بگذارند.
جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی، چنین می گوید: “کشورهای منطقه باید به اراده مردم افغانستان احترام بگذارند و موقف گیری مسولانه داشته باشند”.
باید گفت که هنگام مراسم تحلیف محمد اشرف غنی و عبدالله، زلمی خلیلزاد فرستاده آمریکا برای صلح افغانستان، سفیر آمریکا در کابل و فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در مراسم تحلیف محمد اشرف غنی شرکت کردند.
از آنگه تا کنون تلاش‌های زیادی برای توافق دو طرف روی یک حکومت همه‌شمول انجام شده است، اما این تلاش‌ها تا کنون نتیجه‌ای به دنبال نداشته است.
فریدون خوزون، سخنگوی عبدالله، می گوید: “تاهنوز هیچ توافقی برای ایجاد حکومت همه شمول بوجود نیامده و ما طرح خود را میفرستیم، امید داریم که این طرح گره گشای بحران کنونی باشد”
این درحالیست که پیشتر اتحادیه اروپا هم به نحوی افغانستان را فاقد رهبری خوانده و هشدار داده است که اگر تنش های سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله خاتمه نیابد، کشورهای اروپایی نسبت به افغانستان دلسرد خواهند شد.

جهان

اسراییل خانه رهبر گروه حماس را هدف قرار داد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 16, 2021)

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که امروز (یکشنبه، ۲۶ ثور) اسراییل خانه رهبر گروه حماس را در غزه بمباردمان کرده است.

این گزارش می‌افزاید که در حملات هوایی اسراییل چهار شهروند فلسطینی کشته شده و شماری زخم برداشته اند.

گروه حماس نیز در مقابل این حملات چندین راکت بر اسراییل شلیک کرده است.

رسانه‌های فلسطینی گزارش داده اند که امروز هواپیماهای اسراییل خانه یحیی السنوار، رهبر گروه حماس، را آماج حملات هوایی قرار داده است.

این رسانه‌ها می‌افزایند که در حمله هوای دیگر اسراییل یک داکتر کشته شده و خانم و دخترش زخم برداشته اند.

به اساس گزارش‌ها در درگیری‌ها میان اسراییل و فلسطینی‌ها که روز دوشنبه گذشته آغاز و تاکنون ادامه دارد ۱۴۹ شهروند فلسطینی بمشول ۴۱ کودک کشته شده اند.

اسراییل میگوید که ۱۰ تن آنان بشمول دو کودک نیز کشته شده اند.

دیپلومات‌های امریکا، سازمان ملل و مصر تلاش میکنند تا وضعیت را به حالت عادی برگرداند، اما تاکنون در این باره پیشرفت نشده است.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل در باره این درگیری‌ها نشست برگزار کند.

این در حالی است که روز گذشته اسراییل یک ساختمان ۱۲ طبقه‌ی را در غزه که در آن دفتر خبرگزاری اسوشیتید پرس و الجزیره وجود داشت مورد هدف قرار داده است.

اسراییل گفته که در این ساختمان نظامیان فلسطینی بودوباش میکردند و برای افراد غیر نظامی هشدار داده بود تا این ساختمان را ترک کنند.

اما اسوشیتید پرس این اقدام اسراییل را محکوم کرده و افزوده در این ساختمان نظامیان فلسطینی وجود نداشت.

گروه حماس در واکنش به تخریب این ساختمان در غزه بر شهر تل ابیب راکت‌ها پرتاب کرده است.

بنیامین نتنیاهو، صدراعظم اسراییل گفته که این حملات به پایان نرسیده است و ادامه خواهد داشت.

این درحالی است که روز دوشنبه گذشته تنش‌ها میان اسراییل و فلسطین پس از آن به درگیری مبدل شد که اسراییل فلسطینی‌ها را از خانه‌های شان بیرون کردند و همچنان پولیس اسراییل در نزدیک مسجد الاقصی مانع عبادت شهروندان فلسطینی شدند.

اسماعیل هنیه، رهبر گروه حماس، روز گذشته در دوحه گفته که علت اصلی این درگیری‌های اورشلیم است.

او در این باره گفت:” صیهونیست‌ها فکر میکنند که آنها میتوانند مسجد الاقصی را تخریب کنند. آنها فکر میکنند که مردم ما را به منطقه شیخ جراح بیجا کرده میتوانند.”

او در این باره افزوده “من به نتنیاهو میگویم که با آتش بازی نکنید، عنوان این درگیری امروزی، عنوان این جنگ و عنوان این خصومت‌ها اورشلیم، اورشلیم و اورشلیم است.”

اسراییل گفته که صدها راکت از غزه به اسراییل شلیک شده، اما بیشتر آنان در هوا خنثی شده است.

اما اسراییل بیشتر از ۱۰۰۰ حمله هوایی بر غزه راه اندازی کرده که در نتیجه آن چندین تن کشته و زخمی شده اند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

حمله اسراییل به شبکه تونل‌های حماس در نوار غزه

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Photo credit Reuters
(Last Updated On: می 14, 2021)

ارتش اسراییل شبکه تونل های زیرزمینی حماس را در نوار غزه آماج حملات هوایی و توپخانه‌ای قرار داد.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که گروه حماس نیز حملات موشکی خود بالای شهرک های اسراییلی افزایش داده است.

جاناتان کنریکس سخنگوی ارتش اسراییل گفته است: “این بزرگترین عملیات اسراییل علیه یک هدف خاص از زمان آغاز درگیری است در آن ۱۶۰ هواپیما و همچنین تانک و توپخانه از خارج نوار غزه شرکت دارند.”

این در حالی است که نبرد میان دو طرف وارد پنجمین روز خود شده است. این شدید ترین درگیری میان فلسطینی ها و نیروهای اسراییل از سال ۲۰۱۴ میلادی است.

مقامات بهداشتی فلسطین گفته اند که یک زن و سه فرزندش در غزه کشته شدند و اجساد آنها از زیر آوار خانه آنها کشف شد. در همین حال یک زن مسن در اسراییل نیز هنگام رفتن به پناهگاهی برای محافظت از حملات موشکی جان خود را از دست داد.

گروه حماس به تلافی درگیری پولیس اسراییلی با فلسطینیان را در نزدیکی مسجد الاقصی در اورشلیم، دست به حملات موشکی زدند.

به گفته مقام های فلسطینی تا هنوز ۱۱۹ نفر به شمول ۳۱ کودک ۱۹ زن در نوار غزه کشته و ۸۳۰ تن دیگر نیز زخم برداشته اند.

مقامات اسراییلی نیز گفته اند که تعداد کشته شدگان در اسراییل به هشت نفر – یک سرباز در حال گشت زنی در مرز غزه، شش غیرنظامی اسراییلی به شمول دو کودک – رسیده است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

امیدواری بایدن درباره پایان یافتن درگیری‌ها بین اسرائیل و فلسطینی‌ها

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 13, 2021)

جو بایدن، رییس جمهوری امریکا روز چهارشنبه با تاکید بر حق اسرائیل برای دفاع از خود در مقابل حملات راکتی، حماس گفت که با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در خصوص درگیری‌های اخیر تلفنی صحبت کرده است.

به گزارش رویترز، جو بایدن در پاسخ به پرسشی در خصوص اقدامات دولت او در قبال درگیری بین اسرائیل و فلسطینی‌ها گفت، مقام‌های امنیت ملی و دفاعی دولت من به طور مداوم با همتایان خود در خاورمیانه در حال تماس و رایزنی بوده‌اند. نه فقط با اسرائیلی‌ها، بلکه با مصر، عربستان سعودی، اماراتی‌ها و دیگران هم بوده است.

رییس جمهوری آمریکا اضافه کرد، من با بی‌بی نتانیاهو تماس داشته‌ام که بیانیه آن به زودی منتشر می‌شود.

جو بایدن گفت، انتظار و امید من این است که این (درگیری)زودتر و نه دیرتر پایان يابد، اما اسرائیل حق دارد از خود دفاع كند وقتی هزاران موشک به داخل قلمرو آن شلیک می‌شود.

رویترز می‌گوید، جو بایدن دلایل خود را برای خوش بینی در خصوص پایان یافتن درگیری بین اسرائیل و فلسطینی ها توضیح نداد.

اما دفتر نخست وزیر اسرائیل می‌گوید، بنیامین نتانیاهو در این تماسی تلفنی به جو بایدن گفته است که «حملات به توانایی‌های نظامی حماس و سایر گروه‌های تروریستی فعال در نوار غزه ادامه خواهد یافت.»

در همین حال، یک منبع فلسطینی به رویترز گفت است تلاش‌های مصر، قطر و سازمان ملل برای پایان دادن به درگیری بین اسرائیل و فلسطینی‌ها پیشرفتی نداشته است.

هیدای زیلبرمن، سخنگوی ارتش اسرائیل، هم در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی تاکید کرد که اسرائیل برنامه آتش بس ندارد و «قطعا در یک یا دو روز آینده نیست.»

به گزارش رویترز از زمان آغاز درگیری‌ها از روز دوشنبه تاکنون ۶۷ نفر در غزه و هفت نفر در اسرائیل کشته شده‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است