Connect with us

رویداد های اخیر

روز سوم آتش‌بس؛ حکومت ۹۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۳۹۹)

حکومت  افغانستان امروز، سهشنبه،  ۹۰۰ زندانی دیگر  طالبان را از شماری زندان های کشور رها کرد.

شورای امنیت ملی میگوید که این کار به خاطر تمدید آتش‌بس و آغاز گفتگوهای میان افغانان انجام شده است.

شاهپور فرهمند خبرنگار آریانانیوز از پروان گزارش داده است که از میان ۹۰۰ زندانی ۵۸۱ تن شان زندان بگرام آزاد شده اند.

به گفته وی این زندانیان حد اقل ۱۶سال زندگی شان را در زندان سپری کرده اند.

در همین حال از این زندانیان تعهد کتبی گرفته شده است که دیگر به میدان‌های نبرد باز نمی‌گردند.

شماری از آنان میگویند که به تصمیم های رهبران شان احترام گذاشته و از تصمیمی که رهبران طالبان بگیرند آنان نیز تبعیت خواهند کرد.

اما محمد الله که ۱۶سال زندان را سپری کرده هنوزم فکر جنگ در سر دارد. او میگوید اگر آمریکایی ها کشور را ترک نکنند بار دیگر سلاح بدست خواهد گرفت.

محمد الله زندانی رها شده طالبان میگوید: ” بس کار سابق را در پیش خواهم گرفت و جهاد خواهم کرد”.

در همین حال جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی می گوید که با  رهایی این زندانیان ، طالب باید دست از خشونت بکشند و روند گفتگوهای میان افغانان را آغاز کنند.

آقای فیصل میگوید: “حالا مسوولیت رهایی دیگر زندانیان طالبان وابسته به اقدام ‌های بعدی آنان است. این ها بخاطر حسن نیت آزاد شده اند.”

شمار زندانیان رها شده طالبان از سوی حکومت به ۲۰۰۰تن رسیده است، طالبان هم ک حدود ۲۰۰ زندانی دولت را رها کرده اند گفته که این روند را بزودی سرعت میبخشند.

رویداد های اخیر

غنی از طالبان خواست انعطاف‌ پذیری نشان دهند و حملات شان را متوقف کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در نشست مشورتی تقویت اجماع برای صلح تاکید می کند که طالبان باید در راستای صلح از خود انعطاف‌ نشان دهند و با رعایت کامل آتش‌بس حملات‌شان را به گونه‌ی کامل قطع کنند.

این نشست با حضور ۱۹ نماینده کشورهای منطقه و جهان برای ایجاد اجماع منطقوی و بین المللی از بهر رسیدن به صلح در کابل برگزار شد.

رییس جمهوری افغانستان هر چند از تلاش های حکومت برای صلح خبر می دهد مگر طالبان را فاقد تعهد از بهر کاهش خشونت ها و آتش بس می داند.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه میگوید: “ما امید وار هستیم که همکاری های صادقانه ی پاکستان در زمینه ی آغاز میان افغانی مذاکرات مساعد باشد و ما به شکل مداوم از طریق منابع دیپلوماتیک این را نظارت می کنیم و از نتایجش خود را مطمین می سازیم.”

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان نیز تاکید بر برداشتن موانع فرا راه گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان دارد و از جامعه بین المللی می خواهد که این روند را نظارت بکند.

از سویی هم گفته می شود که مذاکرات صلح میان افغانان با بن بست مواجه شده است و دلیل آن از سوی حکومت کار شکنی های طالبان عنوان شده است. اما آیا برگزاری این چنین نشست ها می تواند راه گشای چالش های فرا راه آغاز گفتگوهای میان افغانان شود؟

شکریه بارکزی سفیر پیشین افغانستان در ناروی گفته است: “هرگاه تک روی ها باشد و هر گاه تمکین نکردن ها باشد و هرگاه حرف نشنیدن ها باشد فکر می کنم اجماع منطقوی هم شاید ممکن نباشد.”

قرار است چند نشست دیگر هم با اشتراک‌ نمایندگان چندین کشور از جمله ایالات متحده امریکا و روسیه و همچنین سازمان‌های بین‌المللی مانند ملل متحد برگزار شود و نمایندگان کشور های پاکستان، هندوستان، ایران، چین، مصر و قطر نیز حضور خواهند داشت.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

حقوق بشر: هیچ تضمینی برای عدم برگشت زندانیان رها شده به میدان نبرد وجود ندارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، با نگرانی از شیوه ی آزاد سازی هزاران زندانی طالبان میگوید که هیچ تضمینی بر عدم برگشت دوباره این جنگجویان به میدان جنگ وجود ندارد.

هزاران زندانی طالب، هنگام آزادی، روی یک سند انگشت و امضا میگذارند تا بار دیگر به میدان جنگ بر نگردند. اما دیده میشود که این تضمین برای کمیسیون حقوق بشر افغانستان بسنده نیست. رییس این کمیسیون، تضمین های گرفته شده از این زندانیان را بسیار ضعیف می‌داند.

شهزاد اکبر رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان میگوید:”هیچ تضمینی وجود ندارد که این زندانیان بار دیگر به میدان جنگ بر نگردند”.

اما دیده میشود که فاصله، زندان تا میدان جنگ برای آزاد شدگان طالب کوتاه بوده است،

 به گفته مقام‌های امنیتی قاری روح الله یکی از زندانیان آزاد شده طالب، که پس از آزادی از زندان دوباره به جنگ برگشته بود در یک درگیری با نیروهای امنیتی در بزرگ‌راه کابل-جلال آباد زخمی شده و بیش از ده تن از زیردستانش کشته شده اند.

غلام حیدر رحمان‌زی رییس امنیت ملی لغمان گفته است: “قاری روح الله کسی بود که چندی پیش از محابس ما آزاد شده بود”.

اما سخنگوی گروه طالبان گزارش‌ها درباره حضور دوباره افراد آزاد شده ی شان به میدان جنگ را بی بنیاد و بهانه سازی در برابر آزادی زندانیان شان میداند.

منظور ستانکزی فرمانده ی امنیه لغمان گفته است: “نیروهای امنیتی که به آزادی اینها بی باور هستند دلیل اش همین است”.

رهایی پنج هزاز زندانیان طالب یکی از شرط های اصلی شروع مذاکرات میان افغانی تعیین شده است. نهادهای حقوق بشری آزادی این جنگجویان طالب را بدون ضمانت‌های قوی، خطرناک گفته اند. اما طالبان بارها تاکید ورزیده اند که بر توافق صلح با آمریکا پابند استند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

گزارش: مسی آماده ترک بارسلونا در سال ۲۰۲۱ است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

بر بنیاد گزارش رادیوی اسپانیایی کادنا سر، کاپیتان باشگاه فوتبال بارسلونا لیونل مسی روند تمدید قرارداد اش را با این تیم متوقف کرده است و آماده ی ترک این باشگاه اسپانیایی در سال ۲۰۲۱ بعد از ختم قرارداد فعلی اش است.

بر بنیاد گزارش، مسی و پدرش خورخه مذاکرات بر روی تمدید قراردادش که در سال ۲۰۱۷ امضا شده بود را آغاز کرده بود ولی فعلا وی اشتیاقی در ماندن در نیوکمپ ندارد.

گزارش افزوده است که مسی از گزارش های منتشر شده مبنی بر مسوول بودن وی در رابطه به اخراج ارنستو والورده از سمت سرمربی گری بارسلونا در ماه جنوری ناراحت است.

نماینده های مسی و باشگاه بارسلونا هنوز روی این مساله واکنشی نشان داده است.

مسی که ماه قبل ۳۳ ساله شد در بازی مقابل اتلتیکو مادرید به تاریخ ۷۰۰ امین گول کارنامه اش را به ثمر رساند ولی این گول به تساوی ۲-۲ مقابل اتلتیکو ختم شد. نتیجه ی نا امید کننده ی که بارسلونا را از عنوان لالیگا دورتر کرد.

بارسلونا به دنبال رئال مادرید با ۴ امتیاز برای تصاحب عنوان قهرمانی لیگ اسپانیا میجنگد.

مسی به شخصیت آرام و متواضع اش معروف است اما وی در سال جاری باشگاه بارسلونا را نقد کرده است.

در ماه جنوری، وی اریک آبیدال مدیر ورزشی بارسلونا را مورد انتقاد قرار داده بود.

در مصاحبه ی با مجله ی موندو دیپورتیوو در ماه فبروری مسی عملکرد تیم بارسلونا را ضعیف عنوان کرده و گفته بود که بارسا در این فصل به اندازه ی خوب نیست که بتواند برنده ی لیگ قهرمانان شود.

در ماه اپریل، مسی مدیریت بارسا را برای مجبور ساختن بازیکنان در کاهش دادن حقوق دریافتی شان مورد انتقاد قرار داده بود.

منبع: رویترز

 

به خواندن ادامه دهید

Trending