Connect with us

رویداد های اخیر

روایت‌ تلخ آوارگان مالستان از حمله طالبان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۳, ۱۴۰۰)

شماری از خانواده های آواره شده از ولسوالی مالستان ولایت غزنی طالبان را به غارت اموال و تیر باران افراد ملکی متهم می‌کنند.

این خانواده ها که به کابل آواره شده اند می‌گویند که جنگ‌جویان طالب، در جریان حمله بر این ولسوالی، بیش‌ از ۴۰ نفر را کشته اند که شامل نظامیان، غیرنظامیان، زنان و کودکان می‌شوند.

این خانواده ها مدعی اند که طالبان در کنار غارت اموال مردم، خانه‌ها و دکان‌های شان را نیز به آتش کشیده اند.

نادر یکی از آوارگان جنگ مالستان غزنی میگوید: ” من از بیم حمله طالبان به کابل می‌آمدم. در مسیر راه طالبان موتر ما را توقف داد و دو پسرم را که غیر نظامی بودند کشتند.”

عاقله یک آواره دیگر جنگ مالستان میگوید: “طالبان برادرانم را کشت. ما هیچ چیز نداریم با مشکلات جدی روبرو شده ایم.”

با این حال طالبان این ادعا ها رد کرده است.

از سویی هم، منابع امنیتی به آریانا نیوز تایید می‌کنند که طالبان ولسوالی ناری ولایت کنر را تصرف کرده اند. منابع می‌گویند که نیروهای امنیتی پس از مقاومت اندک از این ولسوالی بیرون شده اند.

همزمان با این از نبرد سنگین میان نیروهای افغان و طالبان در ولایت های بلخ، تخار، بدخشان، بغلان، غزنی، کندهار، ننگرهار، پکتیکا، لوگر، هرات، کندز و جوزجان نیز گزارش شده است.

مقام ها در غزنی می‌گویند که عملیات بازپس گیری شماری از مناطق که به تصرف طالبان در آمده آغاز شده است.

از سوی دیگر مقام ها در پروان می‌گویند که شب گذشته حمله طالبان بر بخش هایی از ولسوالی جبل السراج، مرکز این ولایت عقب زده شده و در این میان به طالبان نیز تلفات وارد شده است.

با این همه وزارت دفاع ملی نیز می‌پذیرد که در حال حاضر در ۱۵ ولایت جنگ مستقیم با طالبان جریان دارد.

بر اساس آمار وزارت دفاع ملی در شبانه روز گذشته ۱۷۵ طالب در بخش هایی از کشور کشته شده و ۸۴ تن دیگر شان زخمی شده اند. اما طالبان این آمار را تایید نمی کنند.

رویداد های اخیر

هیئت امارت اسلامی با نماینده‌گان هفت موسسه خیریه ناروی دیدار و گفتگو کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

در حاشیه نشست اسلو، هیئت امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزیر خارجه با مسوولین هفت موسسه خیریه ناروی در مورد وضعیت بشری افغانستان نشست برگزار کرده‌اند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه خارجه در رشته توییتی نگاشته که این نشست امروز (چهارشنبه۶ دلو) برگزار شده است.

این موسسات در دیدار با امیر خان متقی، به همکاری در زمینه صحت، آموزش، زراعت و مالداری، ماین‌پاکی و دیگر کمک‌های بشری تعهد کرده‌اند.

به گفته آقای بلخی دراین نشست آقای متقی امنیت موجود در افغانستان را فرصتی خوب دانست و در قسمت رسانیدن و توزیع کمک‌ها از همکاری کامل اطمینان داد.

اجلاس اسلو روز یک شنبه برگزار شد و روز سه‌شنبه، ۵ دلو پایان یافت. در روز نخست نماینده‌گان جامعه مدنی با امارت اسلامی دیدار کردند. در روز دوم نماینده‌گان کشورهای غربی با هیأت امارت اسلامی دیدار داشتند.

همچنان در روز سوم نشست‌های دوجانبه بین هیأت امارت اسلامی و نماینده‌گان کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی برگزار شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending