Connect with us

رویداد های اخیر

روان شناسان: بازی پابجی باعث اختلال های روانی می‌شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 26, 2021)

شماری از روان شناسان کشور میگویند که بازی پاپجی به دلیل داشتن هیجان بیش از حد باعث اختلال های روانی می شود.

به گفته آنان این بازی همچنان می توانند ذهن انسان را پرخاشگر بسازد و در دراز مدت حتی می تواند سبب مرگ شود.

این بازی هرچند سرگرمی داغ این روز ها برای جوانان و نواجوانان گفته می شود و حدود یک میلیون کاربر فعال در افغانستان دارد. اما خانواده ها از استفاده این بازی شکایت دارند؛ از این رو اداره «اترا» تصمیم به مسدود کردن این بازی گرفته است.

سعید شینواری سخنگوی اداره اترا میگوید: “ما تصمیم گرفتیم تا این بازی مسدود شود این خواست خانواده ها بوده است ولی به شرکت های مخابراتی گفته ایم که این بازی را در سایت های انترنتی محدود سازند.”

در همین حال شماری از روان شناسان میگویند که هیجان بیش از حد در این بازی پر اضطراب، باعث شده در ده ها بازیگر از این سرگرمی اختلال روانی پیدا شود.

ام المبنین سادات روانشناس میگوید: ” این بازی به گونه کلی خطرناک است و سبب اختلالات روانی و شکاف های مغزی می شود.”

اما روان پزشکان به این باور نیستند، آنان می‌گویند استفاده از بازی های سرگرم کننده یک نوع ارایه آزادی به جوانان است؛ اما مهم این است که روند استفاده از آن مدیریت شود.

بشیر احمد سرور مسوول بخش صحت روانی وزارت صحت عامه میگوید: “این بازی ها همانند تکنالوژی است و مفیدیت های خودش را دارد. برای پیش گیری از ضرر هایش باید روند بازی مدیریت شود.”

اما نهاد نی حمایت کننده رسانه های آزاد از تصمیم اداره اترا مبنی بر مسدود کردن بازی پابجی استقبال می کند اما از این اداره ضمانت برای مصوونیت دیگر سایت های انترنتی می خواهد.

مجیب خلوتگر رییس اجرایی دیدبان حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان میگوید: “این اداره می تواند همانند پابجی دیگر سایت ها را هم مسدود کند از این رو باید تضمین کنند که دیگر سایت ها مسدود نگردد.”

سازمان صحی جهان در دروان قرنطینه استفاده از پابجی را یک راه حل برای بیرون آوردن جوانان از انزواع در این دوران گفته بود، پابجی از دوران شیوع ویروس کرونا در جهان تا کنون نزدیک به  ۳۰۰ میلیون بازیگر در کل جهان پیدا کرده است.

اخبار ساحوی

چهار کارمند واکسین پولیو درحمله‌های جداگانه در ننگرهار جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

مقام‌های محلی ننگرهار تایید میکنند که بامداد امروز (سه شنبه، ۲۵ جوزا) در چهار حمله جداگانه چهار کارمند واکسین پولیو در این ولایت کشته شدند و چهار تن دیگر زخم برداشتند.

به گفته‌ی مقام‌ها حمله نخست بامداد امروز در منطقه چمتله ولسوالی خوگیانی رخ داد که در نتیجه آن یک واکسیناتور جان باخته و یک تن دیگر زخم برداشته است.

مقام‌ها افزودند که حمله دوم در ناحیه سوم شهر جلال آباد رخ داده که در نتیجه آن یک واکسیناتور جان باخته و یک تن دیگر زخم برداشته است.

مقام‌های محلی اظهار داشت که در حمله سوم که در بازار کهنه ولسوالی خوگیانی رخ داد یک کارمند رضاکار واکسین پولیو کشته شده و یک تن دیگر زخم برداشته است.

مسوولان میگویند که حمله چهارم در منطقه باولی ولسوالی سرخ رود این ولایت رخ داده که در نتیجه آن یک کارمند رضاکار واکسین پولیو کشته شده و یک تن دیگر زخم برداشته است.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، میگوید که کارمندان واکسین پولیو در چندین نقاط مورد حمله قرار گرفته، اما در باره تلفات آن چیزی نمیگوید.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

 این در حالی است که قبل از این نیز سه کارمند زن واکسین پولیو در ولایت ننگرهار توسط افراد مسلح ناشناس کشته شده بودند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

توافق سران ناتو روی ادامه پشتیبانی مالی از میدان‌هوایی کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

سران ناتو امروز (دوشنبه۲۴جورا) روی ادامه پشتیبانی مالی از میدان‌هوایی کابل، پس از پایان مأموریت نظامی این سازمان در افغانستان، توافق کردند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که شام امروز در پایان نشست سران ناتو، در یک نشست خبری در بروکسل سخن می‌زد، تاکید کرد که با پایان ماموریت نظامی این سازمان در افغانستان، پشتیبانی از افغانستان ادامه خواهد داشد.

آقای استولتنبرگ گفته است:” ادامه ما ماموریت پشتیبانی قاطع مان را پایان می‌دهم، اما پشتیبانی ما از افغانستان ادامه می‌یابد.”

وی افزوده است که همکاری ناتو با افغانستان متمرکز بر چهار بخش خواهد بود: حمایت مالی از نیروهای افغان، آموزش بیرون مرزی برای نیروهای افغان، حضور دوام‌دار غیرنظامی و حفظ زیربناهای مهم مانند میدان هوایی تا حضور دوام‌‎دار جامعه جهانی تامین شود.

اخیرا واگذاری تامین امنیت میدان‌هوایی کابل از سوی ترکیه پس از خروج نیروهای خارجی بحث برانگیز شده‌است.

قرار است اردوغان در حاشیه نشست امروز ناتو با جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا، درباره این موضوع، بیشتر بحث کند.

اردوغان قبل از پرواز به بروکسل در میدان هوایی به خبرنگاران در این باره گفت: “امریکا به‌زودی افغانستان را ترک می‌کند. از لحظه‌یی که آنجا را ترک کردند، تنها کشور قابل اعتمادی که بتواند روند و وضعیت را در آنجا حفظ کند، به‌گونه آشکار آن ترکیه است.”

هفته گذشته، فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا (سینتکام) گزارش داده بود که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بیشتر از ۵۰ درصد تکمیل شده‌است.

این درحالی است که گروه طالبان مخالفت شان را در برابر این تصمیم ترکیه ابراز کردند و دریک اعلامیه هشدار دادند حضور هیچ نیروی خارجی قابل پذیرش نیست و باید تمامی نیروهای خارجی مطابق توافقنامه از افغانستان بیرون شوند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

صالح: ساحات سقوط داده شده به گورستان دسته‌جمعی طالبان تبدیل خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

امرالله صالح معاون نخست رییس جمهوری هشدار داده است، راهی که طالبان برای سقوط ولسوالی ها پیموده اند، به «گورستان دسته جمهی» این گروه مبدل خواهد شد.

آقای صالح امروز در صفحه فیس بوک اش نوشت که در “بسا مناطق که اسمش را سقوط گذاشته اند طالب با ایجاد خط باریک پیشروی کرده است.”

وی گفته است: “آنهایی که جنگ با طالب را بلد اند میدانند که این خط باریک به گورستان دسته جمعی این گروه وحشت و جهل تبدیل خواهد گردید.”

این در حالی است که جنگجویان طالبان در یک ماه گذشته دست کم ۳۰ ولسوالی را تصرف کرده اند. در تازه ترین مورد، ولسوالی سید آباد ولایت سرپل، اوبه ولایت هرات و ولسوالی خان آباد ولایت قندز در ۲۴ ساعت گذشته به دست طالبان سقوط کرده است.

از سوی هم امرالله صالح تاکید کرده است که در روش و رفتار طالبان با مردم هیچ نوع تغییر نیامده “بلکه جاهل تر و وحشی تر شده اند.”

وی تاکید کرده است که مردم نباید فریب تبلیغات طالبان را خورند.

آقای صالح گفته است: “ایستاده گی در برابر طالب دفاع از ارزش ها و کرامت انسانی است. طالب هیچ پیامی به انسان این کشور غیر از درخواست اطاعت ندارد و تمکین به زندگی برده گونه ندارد.”

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این اظهارات آقای صالح چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است