Connect with us

اخبار ویژه

رهبران سیاسی حمله بر فوزیه کوفی را محکوم کردند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۳۹۹)

حمله بر فوزیه کوفی، یکی از سیاستمداران کشور و عضو هیات گفتگو کننده صلح حکومت از سوی رهبران افغان و همپیمانان خارجی کشور محکوم شده است.

خانم کوفی پس از چاشت روز جمعه از سوی تفنگداران ناشناس در شاهراه کابل پروان مورد حمله قرار گرفت.

طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله میگوید که خانم کوفی و خواهرش زمانی مورد حمله قرار گرفتند که از یک نشست در پروان به سوی کابل برگشته بودند.

به گفته وی حمله زمانی رخ داده که این دو خانم از موتر شان پیاده شدند و میخواستند از کنار سرک چیزی بخرند.

آقای آرین افزوده است که گلوله به دست راست خانم کوفی اصابت کرده است و در حال حاضر وضعیت صحی اش خوب است.

در همین حال پس از نشر حمله بر خان کوفی، صدها افغان در رسانه های اجتماعی این حمله را محکوم کردند.

خانم کوفی در صحفه فیس بوک اش نوشته است: “از یک حمله تروریستی نافرجام جان سالم به در برده و اندکی زخم سطحی برداشته است و فعلا وضع صحی اش خوب می باشد.”

محمد اشرف غنی در پاسخ به این حمله گفته است: ” حمله‌ی بزدلانه‌، بر زنان فعال افغانستان، مانع تلاش‌های هدفمندانه‌ای آنان در پاسداری از ارزش‌های نزده ساله‌ی افغانستان نخواهد شد.”

آقای غنی برای خانم کوفی: ” شفای عاجل استدعا کرد.”

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در تویتی حمله بر فوزیه کوفی را محکوم کرده و خواستار بررسی فوری این موضوع شده است.

آقای عبدالله گفته است: “من تلاش برای قتل فوزیه کوفی را شدیدا محکوم میکنم و از حکومت میخواهم که انگیزه و عاملان آن را شناسایی و بازداشت کند.”

حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان سو قصد بر جان خانم فوزیه کوفی را به شدیدترین الفاظ تقبیح کرده آن را “یک عمل تروریستی” دانسته است.

آقای کرزی این حمله را یک عمل آشکار و واضح بر ضد پروسه صلح میداند، نگرانی اش را از تلاش‌ها و دسایس دشمنان صلح و آرامش افغانستان برای بر هم زدن گفتگوهای صلح ابراز داشته و از مردم افغانستان میخواهد تا “در برابر این دسایس با دقت و هوشیاری کامل ایستادگی نمایند و نگذارند که صلح قربانی گردد.”

در همین حال ستفانو پونتیکورو فرستاده ارشد ملکی ناتو نیز در مورد این حمله ابراز ناراحتی كرده و گفته است: “حمله بر فوزیه كوفی یک تلاش ناامیدانه دیگر برای خاموش كردن صدای كسانی كه طرفدار صلح و فرصت‌های برابر هستند، است.”

این مقام ناتو گفته است: ” مرتکبین باید دادگاهی شوند. ناتو به حمایت از نیروهای افغان در مبارزه با هراس افگنی ادامه خواهد داد.”

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

اخبار ویژه

راه اندازی عملیات نظامی در قزاقستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۰)

تلویزیون دولتی قزاقستان روز گذشته (جمعه، ۱۷ جدی) گزارش کرده است که عملیات نظامی در شهر الماتا آغاز میشود.

این تلویزیون از باشنده‌گان الماتا خواسته تا از بیرون شدن جلوگیری کنند.

اعلامیه افزوده:” باشنده‌گان محترم الماتا! عملیات ضد تروریستی برای نابودی گروه‌های راه زن در الماتا در حال انجام است. هدف اصلی متوقف کردن تروریست‌ها و حفظ امنیت شهر است. اگر در محل زندگی شما فعالیت ضد تروریستی انجام می‌شود، توصیه می‌شود از کنار پنجره‌ها نزدیک نشوید یا در خیابان بیرون نروید. در مکانی امن پنهان شوید، کودکان یا بزرگ سالان را بدون نظارت رها نکنید.”

این درحالی است که از چند روز به این سو تظاهرات گسترده در پایتخت قزاقستان از بهر افزایش بهای مواد سوختی به خشونت کشانیده شده است.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی روز گذشته پس از روزها خشونت، خیابان‌های شهر الماتا را تحت تصرف خود در آورده است.

محمد قاسم جوماروت توکایوف، رییس جمهور قزاقستان گفته که به نیروهای امنیتی دستور داده تا برای سرکوب قیام سراسری تیراندازی کنند.

این درحالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز روسیه صبح پنجشنبه( ۱۶ جدی) اولین نیروهای حافظ صلح خود را به قزاقستان اعزام کرد تا تظاهرات علیه حکومت آن کشور را کنترول کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۳۰, ۱۴۰۰)

دولت جاپان گفته که برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان ۱۰۹ میلیون دالر به افغانستان و کشورهای همسایه کمک میکند.

وزارت خارجه جاپان امروز (سه شنبه، ۳۰ قوس) در یک اعلامیه گفته که برای رسیده‌گی به نیازهای انسانی افغان‌ها در افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان مستقیما به این کشورها کمک میکند.

اعلامیه افزوده:” دولت جاپان برای رسیده‌گی مستقیم به نیازهای بشردوستانه در زمینه‌هایی مانند مراقبت‌های صحی، غذا، تغذیه، حفاظت، آب و صحت، و همچنان بهبود معیشت به افغانستان و کشورهای همسایه‌اش کمک خواهد کرد.”

این وزارت افزوده که این کمک‌ها توسط ۱۶ نهاد بین المللی برای بهبود وضعیت بشری افغان‌ها مصرف خواهند شد.

در اعلامیه آمده”دولت جاپان به حمایت و ایستادن در کنار مردم افغانستان ادامه خواهد داد و نقش فعالی برای تحقق ثبات در منطقه ایفا خواهد کرد.”

بر اساس معلومات وزارت خارجه جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان و متباقی به کشورهای همسایه اختصاس داده شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

افزایش رویدادهای مثبت ویروس کرونا در فرانسه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۲۷, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که فشار بر شفاخانه‌های فرانسه در چند هفته گذشته به گونه چشم گیر افزایش یافته زیرا فرانسه با موج پنجم ویروس کرونا روبرو است.

گزارش افزوده که بیشترین مبتلایان کسانی استند که واکسین کرونا را دریافت نکرده اند.

یک داکتر در شفاخانه امیل مولر فرانسه به رویترز گفته که از میان ۲۰ بیمار مبتلا به کرونا در این شفاخانه تنها سه تن آن واکسین کرونا دریافت کرده اند.

وی افزود:” شفاخانه مولر در حال حاضر با ظرفیت کامل آماده است زیرا مریضان در ۲۰ روز گذشته مراجعه کرده اند. هفتاد درصد از بیماران موارد مثبت کرونا را دارند.”

وزارت صحت عامه فرانسه  روز پنجشنبه گذشته گفته که در ۲۴  ساعت گذشته ۶۰۸۶۶ رویداد مثبت ویروس کرونا در سراسر آن کشور ثبت شده است.

یک نرس در فرانسه به رویترز گفته “امواج می‌آیند و به ما ضربه می‌زنند و هر چه بیشتر ادامه می‌یابد، خسته می‌شویم.”

این درحالی است که حکومت فرانسه هشدار داده که تا آغاز سال روان میلادی شیوع ویروس کرونا در آن کشور گسترده‌تر خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending