Connect with us

خبرهای تازه

رهبران افغان باید برای حل صلح آمیز اختلافات شان باهم کنار آیند – یونما

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۳, ۱۳۹۹)

خانم انگرید هیدن، نماینده خاص معاون شورای امنیت سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است که ماموریت مساعدت سازمان ملل متحد در افغانستان از تمام احزاب افغانستان میخواهد تا اختلافات شان را به شکل صلح آمیز و به نفع مردم افغانستان حل کنند.

خانم هیدن به تاریخ ۳۱ مارچ برای اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد سخنرانی نمود. سخنانش را با اشاره به برهه ی تاریخی افغانستان شروع نمود و گفت: “افغانستان ظاهراً به نقطه ی حساسی رسیده است آنهم بعد از دو دهه جنگ و داخل نیروهای ائتلاف. سوال اصلی اینجاست که آیا رهبران افغان میتوانند با هم برای اجرای گفتگوهای موثر با طالبان کنار بیایند؟ آیا می توانند مذاکرات که صلح دوامدار را در افغانستان در پی داشته باشد را انجام دهند؟”

خانم هیدن سپس در مورد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سخن زد. او از اختلافات موجود بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله اظهار نگرانی کرد و آنرا باعث ایجاد نگرانی های زیادی در نواحی متفاوتی تلقی کرد.

او گفت: “این اختلافات همچنان در حال ادامه است حتی با وجود میانجیگری چهره های بزرگ به خصوص ایالات متحده آمریکا و دیگر رهبران سیاسی.”

ایالات متحده بعد از اینکه تلاش شان در از بین بردن اختلافات ناکام ماند، تصمیم بر کاهش یک میلیارد دالری کمک هایش برای سال ۲۰۲۰ از افغانستان گرفت و همچنان اعلام آمادگی برای کاهش بیشتر کمک ها در صورت ادامه ی اختلافات در سال های بعد کرد.

خانم هیدن اذعان داشت که با توجه به اتکای زیاد افغانستان به کمک های خارجی, قطع کمک های آمریکا صدمه ی بزرگی به کارکرد مالی افغانستان خواهد زد.

به باور خانم هیدن افغانستان باید شرایط مطلوبی برای جذب کمک های بین المللی داشته باشد.

هیدن گفت: “یونما از تمام احزاب افغانستان میخواهد تا اختلافات شان را به صورت صلح آمیز حل و فصل کند. حالا زمان اختلاف و جدایی نیست. حالا زمان مدیریت اوضاع و همه شمولیتی است.”

خانم انگرید هیدن باورمند است که حل اختلافات سیاسی بزرگترین مسوولیت رهبران سیاسی افغان است.

هیدن از توافق جوانب درگیر افغان روی هییت همه شمول در بین اختلافات سیاسی ابراز خرسندی کرد.

او سپس در مورد نقش زنان در سهم گیری در گفتگوهای بین الافغانی سخن زد و از شمولیت ۵ هییت زن در تیم مذاکره کننده ی حکومت ابراز خوشی کرد.

\او سپس اضافه کرد که یونما، طالبان را هم برای گنجانیدن نماینده های زن در تیم مذاکره کننده ی شان تشویق کرده است. او گفت که اینکار میتواند نشان دهد که طالبان حالا به صورت اساسی بازسازی شده است.

هیدن از تمام جوانب گفتگوهای بین الافغانی خواست تا قدم های استوار برای به تحقق پیوستن گفتگوهای بین الافغانی بردارد.

او همچنان از طالبان خواست تا به اعضای هییت شان مهارت های لازم برای تشکیل آجندای گفتگوها و دفاع از حقوق شهروندان را بیاموزند.

خانم هیدن سپس از پیشرفت های اخیر در روند آزادسازی زندانیان سخن زد و گفت، اگر این پروسه درست مدیریت شود، میتواند فضای اعتماد را برای شروع گفتگوها فراهم کند.

یونما همچنان از سه تماس تصویری میان نمایندگان افغان و طالبان حمایت کرد و از تمام احزاب خواست تا مسئله زندانیان را مطابق قوانین بین المللی حل کنند.

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending