Connect with us

خبرهای تازه

رهبران افغان باید برای حل صلح آمیز اختلافات شان باهم کنار آیند – یونما

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۳, ۱۳۹۹)

خانم انگرید هیدن، نماینده خاص معاون شورای امنیت سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است که ماموریت مساعدت سازمان ملل متحد در افغانستان از تمام احزاب افغانستان میخواهد تا اختلافات شان را به شکل صلح آمیز و به نفع مردم افغانستان حل کنند.

خانم هیدن به تاریخ ۳۱ مارچ برای اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد سخنرانی نمود. سخنانش را با اشاره به برهه ی تاریخی افغانستان شروع نمود و گفت: “افغانستان ظاهراً به نقطه ی حساسی رسیده است آنهم بعد از دو دهه جنگ و داخل نیروهای ائتلاف. سوال اصلی اینجاست که آیا رهبران افغان میتوانند با هم برای اجرای گفتگوهای موثر با طالبان کنار بیایند؟ آیا می توانند مذاکرات که صلح دوامدار را در افغانستان در پی داشته باشد را انجام دهند؟”

خانم هیدن سپس در مورد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سخن زد. او از اختلافات موجود بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله اظهار نگرانی کرد و آنرا باعث ایجاد نگرانی های زیادی در نواحی متفاوتی تلقی کرد.

او گفت: “این اختلافات همچنان در حال ادامه است حتی با وجود میانجیگری چهره های بزرگ به خصوص ایالات متحده آمریکا و دیگر رهبران سیاسی.”

ایالات متحده بعد از اینکه تلاش شان در از بین بردن اختلافات ناکام ماند، تصمیم بر کاهش یک میلیارد دالری کمک هایش برای سال ۲۰۲۰ از افغانستان گرفت و همچنان اعلام آمادگی برای کاهش بیشتر کمک ها در صورت ادامه ی اختلافات در سال های بعد کرد.

خانم هیدن اذعان داشت که با توجه به اتکای زیاد افغانستان به کمک های خارجی, قطع کمک های آمریکا صدمه ی بزرگی به کارکرد مالی افغانستان خواهد زد.

به باور خانم هیدن افغانستان باید شرایط مطلوبی برای جذب کمک های بین المللی داشته باشد.

هیدن گفت: “یونما از تمام احزاب افغانستان میخواهد تا اختلافات شان را به صورت صلح آمیز حل و فصل کند. حالا زمان اختلاف و جدایی نیست. حالا زمان مدیریت اوضاع و همه شمولیتی است.”

خانم انگرید هیدن باورمند است که حل اختلافات سیاسی بزرگترین مسوولیت رهبران سیاسی افغان است.

هیدن از توافق جوانب درگیر افغان روی هییت همه شمول در بین اختلافات سیاسی ابراز خرسندی کرد.

او سپس در مورد نقش زنان در سهم گیری در گفتگوهای بین الافغانی سخن زد و از شمولیت ۵ هییت زن در تیم مذاکره کننده ی حکومت ابراز خوشی کرد.

\او سپس اضافه کرد که یونما، طالبان را هم برای گنجانیدن نماینده های زن در تیم مذاکره کننده ی شان تشویق کرده است. او گفت که اینکار میتواند نشان دهد که طالبان حالا به صورت اساسی بازسازی شده است.

هیدن از تمام جوانب گفتگوهای بین الافغانی خواست تا قدم های استوار برای به تحقق پیوستن گفتگوهای بین الافغانی بردارد.

او همچنان از طالبان خواست تا به اعضای هییت شان مهارت های لازم برای تشکیل آجندای گفتگوها و دفاع از حقوق شهروندان را بیاموزند.

خانم هیدن سپس از پیشرفت های اخیر در روند آزادسازی زندانیان سخن زد و گفت، اگر این پروسه درست مدیریت شود، میتواند فضای اعتماد را برای شروع گفتگوها فراهم کند.

یونما همچنان از سه تماس تصویری میان نمایندگان افغان و طالبان حمایت کرد و از تمام احزاب خواست تا مسئله زندانیان را مطابق قوانین بین المللی حل کنند.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است