Connect with us

رویداد های اخیر

رفیع: کتاب اسرار الافغانی با قدامت ۴۰۰ سال از جرمنی بدست آورده شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دسامبر 29, 2020)

حبیب الله رفیع، نویسنده مشهور و عضو اکادمی علوم افغانستان، کتاب را بنام اسرارالافغانی که بیانگر ناگفته‌ها و تاریخ ۹۰۰ساله پشتون‌ها می شود به همکاری افغان‌های مقیم در جرمنی بدست آورده است.

این کتاب در کتاب خانه مشهور آلمان نگهداری میشد.

حبیب الله رفیع، نویسنده، در این باره گفت:” کتاب در حدود ۶۰۰ صفحه چاپی میشود و در این گپ‌های است که در کتاب‌های دیگر بسیار کم امده.”

آقای رفیع می‌گوید این کتاب ۴۰۰ صد سال قدامت تاریخی دارد و نخستین نهضت عرفانی و ادبی پشتون‍‌ها که توسط شیخ مطیع بابا در قرن هفتم تا قرن دهم ایجاد شده بود بیان می کند.

وی می افزاید این نهضت، صدها هزار مرید در عربستان، پیشاور، هندوستان و افغانستان داشته است و نویسنده این کتاب هم حسین بن صابر سین زی است که به ثبت دری هندی نوشته.

 این نویسنده همچنان می گوید که دو نسخه آن را تصحیح کرده که میتواند محقیقین پشتو را کمک کند.

آقای رفیع گفت:” دو نسخه، نسخه کي در کراچی یافت شده بود و نسخه که حالا بدست آمده، این هر دو نسخه را من مقابله کردم، حالا امده چاپ است انشا الله و متن کامل کتاب بدست آمد.”

در همین حال، احسان الله آرینزی، یکی دیگر از نویسندگان کشور، ۹جلد کتاب را که ۶هزار صفحه می شود و تاریخ جغرافیایی بشری و فتوحات ۵ قاره جهان را نشان میدهد، به زبان پشتو نوشته کرده که  به زبان دری ترجمه شده و تلاش دارد تا به زبان ازبیکی نیز ترجمه شود.

 آقای آرینزی می‌گوید،  این ۹ جلد کتاب از سال ۲۰۱۷ تا اکنون ۴ بار چاب شده است.

احسان الله آرینزی، نویسنده، در این باره گفت:” تقاضای من از نسل جوان این است که یک بار این کتاب را مرور کند که دنیا را بشناسد و یک بار خود را ببیند که دنیا در کجا و ما در کجا استیم.”

اما نویسنده‌گان از تحقیق و نوشته کتاب‌ها نسبت به گذشته دل سرد اند می گویند که  جنگ و نا امنی‌‎ها در سال‌های پسین در کشور باعث از بین بردن فرهنگ مطالعه و دوری مردم از کتاب خانه و کتاب خوانی شده است.

رویداد های اخیر

اعضای مجلس خواهان ختم فرهنگ سرپرستی در نظام استند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 6, 2021)

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان از حکومت میخواهند تا به صلاحیت‌های قوه‌ها حرمت گذاشته و نامزد وزیران تازه را برای گرفتن رای اعتماد به این مجلس معرفی کند، تا فرهنگ سرپرستی در نظام پایان یابد.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده گان، در این باره گفت:”رعایت صلاحیت های قوه ها و تفکیک آن سبب حکومت داری خوب می شود و ولسی جرگه انتظار دارد که رهبری دولت به عرف سرپرستی خاتمه داده و باید بقیه اعضای کابینه به خانه ملت معرفی گردند.”

درهمین حال رییس جمهور غنی می گوید که خواست های یک قوه در برابر قوه دیگر تحمیل نخواهد شد و نامزد وزیران تازه برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نماینده گان معرفی می شوند.

محمد اشرف غنی،  رییس جمهور، در این باره گفت:”شورای ملی شانه به شانه با حکومت کار کرده و نظارت آن نقش مهم دارد و خواست ها بر قوه دیگر تحمیل نمی شود و از تصویب بودجه و رای اعتماد به نامزد وزیران سپاس گزاری می کنیم و بقیه اعضای کابینه برای گرفتن رای اعتماد معرفی می شوند.”

 پیش از این از میان بیست و یک نامزد وزیری که برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نماینده گان معرفی شده بودند، چهار نامزد وزیر نتوانستند که رای اعتماد این مجلس را به دست بیاورند، اما تاکنون خلاف قانون به عنوان سرپرست وزیران به کار شان ادامه داده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

طالبان ده‌ها تن از زندانیان نیروهای امنیتی را آزاد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 6, 2021)

طالبان میگوید که این گروه ۵۳ تن از زندانیان نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت افغان را در ولایت کندهار آزاد کرده اند

قاری یوسف احمدی، یک سخنگوی گروه طالبان، روز گذشته (جمعه، ۱۵ حوت) در یک تویت رهایی این زندانیان را تایید کرده است.

یک لیست که در اختیار آریانانیوز قرار گرفته است نشان میدهد که این نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های ارغنداب، سپین بولدک، معروف، ارغستان، پنجوایی، شاولی کوت و میوند در ماه‌های پسین بازداشت شده اند.

 این در حالی است که از یک سال به اینسو در این ولسوالی‌های کندهار درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان صورت گرفته اند که در نتیجه آن هزاران خانواده بیجا شده اند.

تاکنون حکومت افغان در باره رهایی نیروهای امنیتی ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که در این اواخر نیروهای امنیتی در جریان یک عملیات ۳۰ تن از نظامیان و غیرنظامیان را از زندان طالبان در ولسوالی آدرسکن ولایت هرات آزاد کردند.

این زندانیان در حالی رها میشوند که بر بنیاد توافقنامه دوحه طالبان و حکومت یکتعداد از زندانیان را رها کردند.

حکومت افغان نزدیک به ۵۵۰۰ طالبان را از زندان‌های کشور رها کردند  اما طالبان بیشتر از ۱۰۰۰ تن از نیروهای امنیتی را رها کرد.

طالبان بارها خواهان رهایی ۷۰۰۰ زندانیان دیگر این گروه شده است، اما حکومت افغان این خواست طالبان را رد کرده اند و گفته است که رهایی طالبان باعث افزایش خشونت‌ها شده اند.

امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور، ماه گذشته گفته بود که رهایی طالبان باعث افزایش خشونت‌ها شده و همچنان این گروه روابط خود با القاعده قطع نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

غنی: انتقال قدرت از طریق انتخابات غیر قابل معامله است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 6, 2021)

رییس جمهور غنی امروز (شنبه، ۱۶ حوت) در مراسم گشایش دور هفدهم شورای ملی میگوید که یگانه راه انتقال قدرت برگزاری انتخابات و طرح‌های کاغذی برای صلح افغانستان کارا نیست و پیامدهای ناگواری به دنبال خواهد داشت.

این درحالی است که شماری از سیاسیون افغان ادعا میکند که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در مورد شکل‌گیری حکومت مشارکتی با طالبان با آنها صحبت کرده است.

رییس جمهور غنی در این باره گفت:”انتقال قدرت از طریق انتخابات یک اصل غیر قابل معامله است و آماده استیم در مورد انتخابات تحت مدیریت جامعه جهانی بحث کنیم و در باره تاریخ آن هم می توانیم به نتیجه برسیم و کسانی که برای قدرت به دروازه این و آن میروند می گویم که به مردم افغانستان مراجعه کنند.”

رییس جمهور غنی بار دیگر از طالبان خواست تا از خشونت‌ها دست بردارد.

غنی در این باره گفت:”هر کسی می تواند کاغذی نوشته کند برای صلح اما وثیقه ما قانون اساسی است و به وثیقه دیگری ضرورت نداریم و قانون اساسی راه تعدیل را باز گذاشته است. به طالبان پیام دارم که هیچ تهدید سر افغانان ها را خم نمی تواند و صلح قبرستان نمی خواهم و خشونت ها را رها کنید و از شعار در عمل بیایید ملت را از خود بسازید و را ملت را به دست بیاورید.”

بااین حال آقای غنی از پاکستان می خواهد تا به صلح واقعی تن دهد و افغانستان را به عنوان یک کشور مستقل بپذیرد.

غنی میگوید:”از پاکستان میخواهم که به صلح واقعی برسیم و به عنوان دو کشور مستقل یک دیگر را بپذیریم و از راه مثبت پاکستان سیاست خود را تغیر دهد و یک کشور آزاد و سربلند افغانستان را بپذیرد.”

در همین حال، میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده گان، نیز از گروه طالبان میخواهد تا خشونت‌ها را کاهش دهند و در روند گفتگوهای صلح از ارایه خواست‌های که امکان پذیر نیست، خوداری کنند.

رحمانی در این باره گفت:”شورای ملی از طالبان میخواهد که خشونت‌ها را کاهش دهند و در گفتگوهای صلح انعطاف نشان دهند و از خواست‌های که جنبه عملی ندارد پرهیز کنند و بیدون بهانه به آتش بس تن دهند.”

این گفته ها در حالی مطرح می شود که گفت‌وگوهای صلح دوحه تاکنون هیچ نتیجه ای نداشته است و تلاش ها برای روی دست گرفتن طرح بدیل این گفت‌وگوها جریان دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است