Connect with us

صحت

رعایت این نکات در ماه رمضان شما را پر انرژی نگه می‌دارد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۹, ۱۴۰۰)

کلینیک کلیولند در امارات متحده عرب موارد را دریافته که با مراعات کردن آن در ماه مبارک رمضان پر انرژی میمانید و همچنان از کاهش وزن جلوگیری می‌کنید.

طوری که مسلمانان در سراسر جهان از خوردن و نوشیدن در ماه مبارک رمضان از صبح صادق تا شام پرهیز استند، اما مهم است که میان افطار و صبح صادق تغذیه مناسب داشته باشد تا برای روز آینده آماده باشند.

کسانیکه کار می‌کنند یا به مکاتب و دانشگا‌ه‌ها میروند مهم است در باره تغذیه خود فکر کنند.

کلینیک کلیولند چند موارد ساده را ذکر کرده که در ماه مبارک رمضان به حفظ وزن کمک می‌کند.

نوشیدن آب کافی:

میزان مایعات مورد نیاز یک شخص مربوط به سن، جنس، آب وهوا، و فعالیت‌های روزمره‌اش میشود.

بر اساس یافته‌های صحی، جوانان روزانه بین دو تا سه لیتر آب نیاز دارند، باید تلاش شود قبل از آغاز رمضان مایعات کافی نوشیده شود.

داکتران توصیه کرده که از نوشیدن بیشتر قهوه، چای و نوشابه‌های گازدار در ماه مبارک رمضان جلوگیری کنید، چرا که این مواد کافین دارد و باعث افزایش ادرار می‌شود.

به گفته‌ی داکتران افطاری باید با غذاهای که آب دارد آغاز شود مانند سوپ؛ و سبزیجات و میوه‌های دیگر مانند لیمو، تربوز و غیره که در ترکیب خود آب دارد باید بیشتر استفاده شود.

چرا این مورد مهم است؟

بر اساس یافته‌های این کلینیک بدن انسان ۶۰ درصد آب دارد که در برای میتابولیزم و انتقال مواد غذایی و همچنان برای خارج کردن مواد فاضله حیاتی است.

پزشکان توصیه کرده اند که دی هایدراید( کم آبی بدن) باعث از دست دادن وزن می‌شود.

این مرکز صحی توصیه میکند که همه در ماه مبارک رمضان تلاش میکنند تا غداهای دلخواه خود را استفاده کنند، اما افزوده که از غذاهای با نمک، شیرین و چربی ناسالم باید اجتناب شود که باعث تشنگی می‌شود.

پزشکان می‌افزایند که از سبزیجات و میوه باید استفاده بیشتر شود.

این کلینیک افزوده که پلان منظم برای غدا و فعالیت‌های تان در ماه مبارک رمضان با شما کمک خواهد کرد تا با انرژی باشید و برای روزه گرفتن آماده شوید.

این کلینیک توصیه کرده که از غذاهای متعادل مانند نان، حبوبات، سبزیجات،  میوه جات، گوشت ماهی، گوشت مرغ، شیر، ماست، پنیر و چربی‌های سالم استفاده کنید.

این مرکز افزوده که از غذاهای استفاده کنید که زود هضم می‌شود، اما به مرور زمان انرژی آزاد می‌کنند، مانند  حبوبات ومیوه جات و سبزیجات و همچنان غذاهای که کاربوهایدرایت دارند مانند لوبیا، برنج و گندم.

پزشکان همچنان گفته اند باید در ماه مبارک رمضان فعال باشید و قدم بزنید.

چرا این مورد مهم است؟

پزشکان می‌گویند که در ماه مبارک رمضان انرژی بیشتر مصرف می‌شود، اما با مراعات کردن این موارد انرژی ثابت میماند و یا افزایش میابد که از کاهش وزن جلوگیری میکند.

صحت

هشدار سازمان جهانی صحت از فروپاشی سیستم صحی افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۴۰۰)

سازمان جهانی صحت از فروپاشی زودهنگام سیستم صحی و وقوع فاجعه انسانی در افغانستان هشدار می دهد.

این سازمان اعلام کرده که سیستم صحی در افغانستان در حال از بین رفتن است و اگر توجه فوری نشود افغانستان با فاجعه انسانی زود هنگام مواجه خواهد شد.

رییس  این سازمان در سفرش به کابل می‌گوید، که بر اساس اصول بی‌ طرفی و استقلال سازمان ملل متحد، به منظور نجات میلیون‌ها افغان به تلاش‌های شان ادامه می‌دهند.

 تدروس آدهانوم، رییس سازمان جهانی صحت، در این باره گفت:” کاهش حمایت مالی دونرها از بزرگ‌ترین پروژه‌هایی صحی افغانستان و سهم‎ بندی، هزاران مرکز صحی در این کشور را فاقد بودجه کرده است. در حال حاضر تجهیزات طبی نیاز است و به کارمندان معاش داده نشده است. و شمار زیادی از این مراکز صحی تعطیل شده‌ اند و در حال حاضر تنها ۱۷ درصد از مراکز صحی در افغانستان فعال استند.”

از سوی هم، عمده فروشان ادویه در کابل می‌گویند که بسته بودن سرحدات باعث شده تا میزان دواهای اولیه ۴۰ درصد کاهش پیدا کند.

ادویه فروشان میگویند که از یک ماه به این سو افغانستان با کمبود دوا رو برو شده است.

مسیح، یک دوا فرش، در این باره گفت:”تمام مرزهای زمینی و هوایی بسته است و ما با کمبود دارو روبرو استیم داروهای قلبی فشار سرطانی نداریم و حالا نمیاید.”

زاهد الله، دوا فروش دیگر در این باره گفت:”مرزها بسته است هر روز که می‌گذرد دارو کم شده می‌رود و دارو که نباشد قیمت‌ها هم بلند می‌شود.”

این هشدارها درباره فروپاشی سیستم صحی افغانستان در حالی مطرح می‌شود که رییس سازمان صحی جهان، در راس یک هیات برای بررسی وضعیت صحی به کابل آمده بود.

به خواندن ادامه دهید

صحت

تحقیق: آلودگی هوا ۹ سال از عمر هندی‌ها کم کرده است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۱۰, ۱۴۰۰)

یک تحقیق نشان می‌دهد که آلودگی شدید هوا در هند باعث شده تا عمر بخشی از مردم این کشور کاهش یابد.

به نقل از رویترز، این تحقیق نشان داده که شدت آلودگی هوا در هند باعث شده تا امید به زندگی در میان ۴۰ درصد از مردم این کشور ۹ سال کاهش یابد.

این تحقیق که از سوی انستیتو تحقیقات انرژی در دانشگاه شیکاگو انجام شده نشان می‌دهد که بیش از ۴۸۰ میلیون نفر از مردم هند در شمال، شرق و مرکز این کشور در آلودگی شدید هوا زندگی می‌کنند.

این موسسه تخمین زده اگر برنامه‌های دولت هند برای کاهش آلودگی هوا کارساز شود، می‌توان به بالا رفتن امید به زندگی مردم بخش‌هایی از این کشور به میزان ۱/۷ سال امیدوار بود.

دولت هند امیدوار است در این برنامه که در سال ۲۰۱۹ معرفی کرده، آلودگی هوای بیش از ۱۰۲ شهر خود را به میزان ۳۰ درصد کاهش دهد.

براساس داده‌های موسسه معتبر آی کیو ایر دهلی نو پایتخت هند آلوده‌ترین شهر دنیا است که برای سه سال پیاپی این مقام را حفظ کرده است.

این درحالی است که تنها تابستان سال گذشته بود که به دلیل شیوع کرونا ۲۰ میلیون باشنده دهلی نو هوای تمیزتری تنفس کردند.

به خواندن ادامه دهید

صحت

نگرانی سازمان صحی جهان در باره وضعیت کنونی افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۸, ۱۴۰۰)

سازمان صحی جهان گفته که در باره بدتر شدن دسترسی به خدمات صحی در افغانستان و حمله‌ها بر مراکز صحی نگران است.

این درحالی است که در این اواخر خشونت‌ها به ویژه  حملات طالبان بر مراکز ولسوالی‌ها افزایش یافته و چندین ولسوالی میان دو طرف دست بدست شده است.

ریک برنان، یک مقام ارشد سازمان جهانی صحت، گفته که هفته آینده کمک‌های صحی بشمول ۳،۵ میلیون دوز واکسین کرونا و دستگاه‌های تامین آکسیجن به افغانستان خواهد رسید.

برنان در یک نشست مجازی این سازمان گفته” وضعیت در حال حاضر بسیار نگران کننده است.”

وی افزوده “ما از عدم دسترسی خود برای تامین داروها و وسایل دیگر ضروری نگران استیم و همچنان در باره حمله‌ها بر کارمندان صحی  نیز نگران استیم.”

این درحالی است که قبل از این کارمندان صحی در افغانستان توسط افراد مسلح ناشناس ترور شده اند، اما تاکنون کسی یا گروهی مسوولیت آن را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است