Connect with us

رویداد های اخیر

رسیدن نخستین محموله واکسین کرونا از هند به کابل

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: فوریه 7, 2021)

نخستین محموله واکسین ضد کرونا از سوی هند به حکومت افغانستان سپرده شد.

وحید مجروح سرپرست وزارت صحت عامه می گوید که  قرار است ۵۰۰ هزار دوز این واکسین به  ۲۵۰ هزار تن تطبیق شود.

وزارت صحت می گوید قرار است که به هر فرد دو دوز این واکسین ترزیق شود؛ در نخست  بر ۱۵۰ هزار کادر صحی و سپس بر بزرگسالان که بیماری های مزمن دارند.

آقای مجروح گفته است: “نخستین محموله واکسین ویروس کرونا بر کادر صحی و سپس بر سالمندان تطبیق خواهد شد.

تا اکنون واکسین ساخت هند از سوی سازمان صحی جهان تایید نشده است اما وزارت صحت می گوید تا ده روز دیگر این واکسین مورد تایید قرار خواهد گرفت.

پیش از این وزارت صحت عامه گفته بود که تا دو سال آینده بر ۴۰ درصد جمعیت افغانستان با همکاری بانک جهانی و بانک انکشافی آسیایی واکسین ضد کرونا تطبیق خواهد شد.

همچنین اتحادیه جهانی واکسن کواکس و چین  نیز تعهد کرده ‌اند که به افغانستان در امر تهیه واکسین کرونا کمک کنند.

این در حالی است که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۴ مورد جدید کرونا در کشور به ثبت رسیده است.

بر اساس آمار وزارت صحت، در ۲۴ ساعت گذشته آزمایش کرونای چهار نفر در کابل، دو تن در هرات، هست تن در ننگرهار، دو تن د قندز، سه نفر در نیمروز، و یک یک نفر در ولایت های کنر، فاریاب و پنجشیر، مثبت بوده است.

تا هنوز ۵۵۳۵۹ نفر در کشور به کرونا مبتلا شده اند که از این میان ۲۴۱۳ تن جان باخته و ۴۸۰۴۱ نفر نیز بهبود پیدا کرده اند.

اخبار ساحوی

۲۰ تن در دو رویداد ترافیکی در لغمان جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 31, 2021)

مقام‌های محلی لغمان تایید میکنند که در پی دو رویداد جداگانه ترافیکی در ولسوالی قرغه‌یی این ولایت  ۲۰ تن جان باخته و ۱۸ تن دیگر زخم برداشتند.

اسدالله دولت‌زی، سخنگوی والی لغمان میگوید که شب گذشته از اثر برخورد یک واسطه کاستر با یک سراچه در ولسوالی قرغه‌یی این ولایت ۸ تن جان باخته و ۱۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

دولتزی افزوده که بامداد امروز از اثر یک رویداد ترافیکی دیگر  در این ولسوالی ۱۲ تن جان باخته و ۸ تن دیگر زخم برداشته اند.

به گفته‌ای دولتزی این رویدادهای ترافیکی از بهر بی احتیاطی رانندگان رخ داده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

جمهوری چک برنامه کمک به ترجمانان افغان را تایید کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 31, 2021)

خبرگزاری اسوشیتید پرس گزارش کرده است که حکومت جمهوری چک روز گذشته (جمعه، ۸ اسد) برنامه کمک به کارمندان افغان اش را تایید کرده است.

لوبومیر متنار، وزیر دفاع چک گفته که این برنامه شامل کمک‌های مالی و تغییر موقعیت ترجمانان افغان که با نیروهای آن کشور کار کرده اند میباشد.

وی افزوده که هدف از این برنامه اطمینان از مصوون بودن زندگی ترجمانان افغان و اعضای فامیل شان است.

بر اساس این گزارش چک درحالی این برنامه را روی دست گرفته که شمار از سربازان و فعالان حقوق بشر آن کشور از حکومت شان خواستند تا ترجمانان افغان را پناه بدهد.

میلوش زمان، رییس جمهوری چک، پنجشنبه گذشته از حکومت آن کشور خواسته تا با  توجه به بدتر شدن وضعیت امنیتی افغانستان این برنامه را به زودترین فرصت تایید کند.

مقام‌های چکی در این باره جزییات بیشتر نداده است.

این درحالی است که جمهوری چک در ماه جون همه سربازان خود را از افغانستان خارج کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

حمله بر دفتر سازمان ملل در هرات؛ یک نگهبان جان باخت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 30, 2021)

سازمان ملل متحد تایید میکند که دفتر این نهاد در ولایت هرات مورد حمله قرار گرفته است.

این نهاد امروز(جمعه، ۸ اسد) در اعلامیه ای با محکوم کردن این حمله گفته است که در این رویداد یک نگهبان دفتر سازمان ملل در هرات جان باخته و یک نفر دیگر زخم برداشته است.

دفتر سازمان ملل در ولسوالی گذره ولایت هرات موقعیت دارد.

در اعلامیه این نهاد آمده است: “بخش ورودی محوطه سازمان ملل متحد، که به گونه واضح به نام مکان سازمان ملل متحد علامه گذاری شده بود، توسط عناصر ضد دولت مورد هدف قرار گرفت.”

نواحی اطراف شهر هرات که ساختمان سازمان ملل متحد در آن موقعیت دارد، امروز شاهد درگیری بین طالبان و نیروهای دولتی بوده است.

سازمان ملل گفته است که این نهاد به گونه عاجل در تلاش ایجاد یک تصویر کامل از این حمله است و به همین منظور با طرفهای درگیر در تماس است.

در همین حال دیبرا لاینز، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است: ” این حمله علیه سازمان ملل متحد اسفناک است و ما آن را به شدت محکوم می کنیم.”

خانم لاینز افزوده است: “در قدم نخست ما به خانواده کارمند کشته شده تسلیت عرض مینماییم و برای مجروحین آرزوی صحتمندی عاجل داریم.”

در اعلامیه آمده است: “در این حادثه، که محل ورودی با فیر هاوان و شلیک گلوله مورد حمله قرار گرفت، به کارکنان سازمان ملل آسیب نرسیده است.”

خانم دیبرا لاینز که رییس یوناما نیز است گفت: “عاملان این حمله باید شناسایی و به پاسخگویی کشانده شوند.”

این نهاد گفته است که حملات علیه کارکنان ملکی سازمان ملل متحد و دفاتر آنان بر اساس قوانین بین المللی ممنوع است و ممکن است جنایت جنگی پنداشته شود.

بر اساس اعلامیه: “سازمان ملل متحد در افغانستان یک نهاد ملکی بوده که بر حمایت از تلاش های صلح، ارتقاء حقوق همه افغان ها و ارائه کمک های بشردوستانه و انکشافی تمرکز دارد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است