Connect with us

خبرهای تازه

رایزنی تیم انتخاباتی «صلح و اعتدال» روی ایجاد اداره سرپرست

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۸, ۱۳۹۸)

دورنمای مبهم ساختار سیاسی افغانستان؛ اداره موقت، اداره عبوری یا هم دوام کار حکومت وحدت ملی؛ تا برگزاری انتخابات چه خواهد شد؟ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان قانون اساسی و دورنمای سیاسی را به چالش کشانیده است. در ماده 61م قانون اساسی آمده که: “وظيفه رئيس جمهور در اول جوزای سال پنجم بعد از انتخابات پايان می يابد. انتخابات به منظور تعيين رئيس جمهور جديد در خلال مدت سی الی شصت روز قبل از پايان کار رئيس چمهور بر گزار می گردد.”

حالا که انتخابات پیش از پایان کار دوره حکومت وحدت ملی برگزاری نمی شود، صف های سیاسی ضد رییس جمهور غنی، رایزنی ها را روی ایجاد اداره بدیل حکومت وحدت ملی پس از اول جوزا آغاز کرده اند.

دفتر محمد حنیف اتمر می گوید که تا حدی اجماع سیاسی و مردمی روی پایان کار رییس جمهور در سال پنجم حکومت و ایجاد اداره سرپرست شکل گرفته است.

سوی دیگر، برخی احزاب سیاسی نگرش دیگری دارند؛ میگویند تا انتقال قدرت سیاسی پس از برگزاری انتخابات، حکومت وحدت ملی همچنان به کار اش ادامه دهد اما زمینه بهره گیری رییس جمهور از امکانات دولتی در انتخابات باید محدود و مسدود شود.

غیرت بهیر، عضو ارشد حزب اسلامی می گوید: “اصولا باید همین طور می بود که باید رییس جمهوری که کاندید و برحال هم است اگر داکتر اشرف غنی باشد یا شخص دیگر، باید به هیچ صورت از امکانات دولتی استفاده نکند.”

ما نزدیکان حامد کرزی یا کسانی که انتظار جورآمد با طالبان را روی ساختار آینده سیاسی دارند، با بحث برگزاری انتخابات ریاست جمهوری موافق نیستند؛ چراکه شکل گیری اداره موقت با حضور طالبان را می خواهند.

کریم خُرم، رییس دفتر رییس جمهور پیشین می گوید: “شاید ممکن نباشد که پروسه صلح به نتیجه برسد. بدون اداره موقت یا هر نام دیگری که برش می مانیم. فکر می کنم ایجاد این گونه اداره ضروری است.”

ریاست اجرایی اما پیشنهاد دیگری برای این صف ها و فکر های متفاوت سیاسی دارد. ریاست اجرایی خواستار ایجاد توافق و اجماع بین سیاست گران و احزاب سیاسی در باره چگونگی ادامه کار حکومت پس از اول جوزا است تا خلای قدرت به میان نیآید.

مجیب رحمان رحیمی، سخنگوی رییس اجرایی می گوید: “یک اجماع سیاسی برای مدیریت این دوره که اکثریت شخصیت ها نامزد هم استند، یک توافق و اجماع صورت بگیرد، یک طرزالعملی که از قدرت دولتی در انتخابات استفاده صورت نگیرد.”

کاخ ریاست جمهوری در واکنش به این گزارش می گوید که طرفداران شکل گیری اداره سرپرست یا موقت باید نخست قانون اساسی را مطالعه کنند بعد موضع بگیرند. ارگ پیوند به اتهام احتمال مداخله رییس جمهور در انتخابات می افزاید که انتخابات ریاست جمهوری با کمیشنرانی برگزاری خواهد شد که خود نامزدان انتخابات آنان را گزینش کرده اند نه رییس جمهور.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending