Connect with us

اخبار ویژه

راه اندازی دهلیزهای تجارتی ایران به کشورهای آسیای میانه از خاک افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

Reuters
(Last Updated On: آگوست 31, 2020)

دو دهلیز تجاری مهم بین ایران و کشورهای آسیای میانه، از طریق افغانستان راه اندازی شده است و انتظار می رود که فعالیت های تجاری در منطقه را به طور قابل توجهی تقویت کند.

روح الله لطیفی، سخنگوی اداره گمرک ایران گفته است که این دو دهلیز مسیر قرغیزستان-تاجیکستان-افغانستان-ایران (KTAI) و دهلیز ایران-افغانستان-ازبیکستان است.

آقای لطیفی گفته است که هدف از راه اندازی این دهلیزها تقویت تجارت از طریق مرزهای ایران است.

 اداره گمرک ایران گفته است که دو محموله از بندر شهید رجایی در شهر بندر عباس در جنوب این کشور از طریق دهلیز ایران-افغانستان-ازبیکستان به ازبیکستان فرستاده شده است.

به گفته مصطفی آیتی مدیر دفتر اداره گمرک ایران، راه اندازی مسیر KTAI که در اواخر جولای افتتاح شده، موفقیت آمیز بوده است.

آیتی افزوده است که به عنوان یک مسیر کوتاه و کم هزینه به کشورهای آسیای میانه تحت کنوانسیون TIR، توسعه دهلیزهای ترانزیتی از طریق افغانستان توسط نهادهای بین المللی و دولت ایران پشتیبانی می شود.

وی گفته است که همه طرف‌ها مصمم به توسعه این بخش هستند.

آیتی گفته است: “افتتاح آزمایشی این دهلیزها نشان می دهد که افغانستان عزم جدی برای توسعه ترانزیت در خاک خود و اتصال کشورهای آسیای میانه به آبهای جنوبی از جمله بنادر حاشیه خلیج فارس و دریای عمان (چابهار) دارد.”

تهران تایمز گزارش داده است که در تاریخ ۲۶ جولای، ایران برای بار نخست دو محموله کالا از بندر شهید رجایی را از طریق دهلیز KTAI به قرغیزستان ارسال کرد.

این دهلیز توسط IRICA با همکاری اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU) و سازمان همکاری اقتصادی (ECO) در چارچوب کنوانسیون TIR راه اندازی شد.

اخبار ویژه

پاکستان تیم ملی کرکت افغانستان را برای اولین بار دعوت کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 24, 2020)

مقام‌ها میگویند که کرکت بورد پاکستان تیم ملی کرکت افغانستان را برای بار اول به این کشور رسما دعوت کرده است.

این در حالی است که چند روز قبل عمران خان، نخست وزیر پاکستان به کابل آمد و با مقام‌های افغان در مورد روند صلح بحث و گفتگو کرد. 

وسیم خان، رییس اجرایی کرکت بورد پاکستان در این مورد میگوید: ” ما میخواهیم برای این سفر یک دروازه باز کنیم و اگر این سفر در سال ۲۰۲۱  نشد ما در سال ۲۰۲۲  یک دور مسابقات را پلان خواهیم کرد.”

او افزود: “مسابقات کرکت میان افغانستان و پاکستان  میتواند یک پیام دوستی و صلح را بین دو کشور به ارمغان بیاورد.”

این در حالی است که تیم ملی کرکت افغانستان در سال ۲۰۱۱ از پاکستان دیدار کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

نگرانی سفارت امریکا از سطح بالای خشونت‌ها از سوی طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

کاردار سفارت امریکا در کابل امروز (دوشنبه ۳ قوس) در یک گفتگوی مجازی با شمار از خبر نگاران نگرانی‌اش را از سطح بالای خشونت‌ها از سوی گروه طالبان ابراز کرده است. 

راس ویلسن، کاردار سفارت امریکا در کابل گفته است که هرچند ایالات متحده امریکا گفتگوهای با طالبان برای کاهش خشونت‌ها انجام داده است، اما طالبان آن را نمپذیرفتند.

وی همچنان می‌افزاید که با شماری از رسانه‌ها، برای حل چالش‌ها و تهدیدها فرا راه خبرنگاران صحبت کرده است.

ویلسن گفت:” ما عمیقا نگران سطح خشونت‌ها از سوی طالبان پس از 29 فبروری هستیم. ما برای طالبان به گونه واضع و مستقیم این مسله چندین بار گفتیم. انها انتقاد را از سوی ما خوش ندارد. من عمیقأ متاسف هستم که ما نتوانستیم همانگونه توقع داشتیم سطح خشونت‌ها را از سوی این گروه پایین بیاوریم.”

آقای ویلسن درمورد ترور و تهدید خبر نگاران نیز ابراز نگرانی کرده و می‌افزاید برای یافتن راه حل درین راستا تلاش‌ها جریان دارد.

ویلسن افزوده است:” ما به گونه جدی از رسانه‌های ازاد و مستقل در ین کشور پشتیبانی می‌کنیم من با رییسان رسانه‌ها در مورد مشکلات، ترور و تهدید خبر نگاران صحبت کردم و دیگر نهادهای بین المللی نیز برای حل ان وجود دارد.”

باور شماری از آگاهان همواره این بوده است که گروه طالبان با دوام خشونت‌ها می‌خواهند که در مذکرات صلح امتیازگیری کنند.

 

 

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خودکشی ۹ سرباز آسترالیایی پس از نشر گزارش جنایات جنگی نیروهای ویژه آسترالیا در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

دیلی میل گزارش کرده است که در پی نشر گزارش ها مبنی بر دست داشتن نیروهای ویژه آسترالیایی در قتل ۳۹ شهروند افغان، در جریان سه هفته گذشته ۹ سرباز این کشور دست به خودکشی زده اند.

این تحقیق چهار سال طول کشید که از “سابقه ای شرم آور” از قتل های غیرقانونی را که در میدان غیر جنگی رخ داده، پرده برداشته است.

گزارش ویرایش شده این تحقیق روز شنبه به نشر رسید.

به گزارش دیلی میل، در جریان سه هفته گذشته،۹ سرباز آسترالیایی به شمول یک خانم و هشت مرد بین سن های ۲۰ تا ۶۰ دست به خودکشی زده اند.

 بر اساس گزارش، اعتقاد بر این است که بسیاری از سربازان در این مدت کوتاه که خودکشی کرده اند در تاریخ نظامی اخیر آسترالیا بی سابقه بوده است.

باورها بر این است که اضطراب تحقیق – که شواهدی از ۳۹ قتل توسط نیروهای ویژه استرالیا را کشف کرد – در برخی از خودکشی های آنها نقش داشته است.”

نیل والی والاس، یک پزشک سابقه ارتش و طرفدار بهداشت روانی گفته است: “من فکر می کنم برخی از رسانه ها [گزارش هایی درباره ادعاهای جنایات جنگی] همه را با همان قلم مو نقاشی می کنند و به نظر می رسد مردم تا زمان اثبات جرم خود بی گناهی را فراموش کرده اند – و این به استرس اضافی «سلامت روانی» سرباز پیاده نظام و می افزاید.”

در همین حال عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در واکنش به این گزارش ها گفته است: ” این وحشیگری قابل توجیه نیست. راهی برای توضیح آنچه اتفاق افتاده وجود ندارد و قابل درک نیست.”

آقای عبدالله می‌افزاید: “این جنایات علیه مردم بی گناه است  و من شوکه شدم.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending