Connect with us

جهان

راه اندازی تظاهرات گسترده در ایران در پیوند به سقوط هواپیمای اوکراینی

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۲۲, ۱۳۹۸)

شب شنبه ۲۱ جدی یک تعداد مردم در تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران و بعضی شهر های دیگر در اعتراض به سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر اصابت موشک نیروی هوائی سپاه تظاهرات را به راه انداخته و شعار هایی ضد رهبر ایران و سپاه پاسداران را سر می‌دهند.

این اعتراض کننده گان در مقابل دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف علیه گرد آمدند و بر ضد رهبر و سپاه ایران شعار دادند و خواهان محاکمه و مجازات عاملان حادثه هواپیمای اوکراینی شدند.

در عین حال دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در تویتی به زبان فارسی گفته که جهان نباید بار دیگر اجازه کشتار معترضان ایرانی را بدهد.

تجمع‌کنندگان در ایران شعار می‌دهند که استعفا مقامات کافی نیست و باید آنها محاکمه شوند.

تجمعات اعتراضی مشابهی در سی‌و‌سه پل همدان، در رشت و کرمان و همچنین در دانشگاه شیراز و دانشگاه بوعلی همدان برگزار شد.

تظاهرات کننده گان همچنان با روشن کردن شمع یاد قربانیان را گرامی داشتند.

در میان قربانیان ۲۳ دانش آموز  دانشگاه‌های ایران نیز بوده‌ اند.

جهان

وزیران خارجه سعودی و امریکا در باره برنامه اتومی ایران گفتگو کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۳, ۱۴۰۰)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی با انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در باره برنامه اتومی ایران گفتگو کرده است.

وزارت خارجه سعودی در یک اعلامیه گفته که این دیدار در واشنگتن صورت گرفته و هر دو طرف در باره منافع و نگرانی‌های مشترک گفتکو کرده اند.

اعلامیه افزوده ” در این دیدار در باره موضوعات گوناگون بشمول منافع و نگرانی‌های مشترک و همچنان در باره تقویت مشارکت ستراتیژیک در چندین عرصه گفتگو کردیم.”

وزارت خارجه سعودی افزوده که شاهزاده فیصل  با رابرت مالی، نماینده خاص امریکا برای ایران نیز در باره نقض توافقنامه‌های بین المللی توسط ایران دیدار و گفتکو کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خشونت‌ها در بیروت: شاگردان به خانه‌های شان انتقال داده شدند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۲, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزار کرده است که در پی بروز خشونت‌‎ها در بیروت، پایتخت لبنان شاگردان مکاتب تخلیه شدند.

این گزارش افزوده که چهار تن بشمول یک زن در اعتراض علیه روند تحقیقات در باره انفجار سال گذشته بیروت کشته شدند.

این اعتراض زمانی به خشونت مبدل شد که صدها طرفدار گروه‌های اهل تشیع امل و حزب‌الله در برابر کاخ قوه قضایه جمعه شده بودند و خواستار برکناری طارق بیطار، قاضی مسوول پرونده بیروت شدند، اما افراد ناشناس بر تظاهر کنندگان تیر اندازی کردند.

تیراندازی در نزدیکی کاخ وزارت عدلیه لبنان در بیروت رخ داد اما هنوز مشخص نیست که چه کسانی مسوول آن بودند.

صدای تیراندازی برای مدتی در محل شنیده می‌شد و ارتش برای برقراری نظم وارد عمل شده است.

اعتراض کنندگان از حکومت میخواهند که مداخله‌های سیاسی را در پرونده انفجار بیروت متوقف کند.

در انفجار سال گذشته  بیروت، ۲۱۹ نفر کشته و ۷۰۰۰ تن زخمی شدند و هزاران ساختمان ویران شد یا آسیب دید.

خانواده‌های قربانیان می‌گویند تا کنون هیچکس پاسخگوی این واقعه نبوده است.

سال گذشته وقوع آتش‌سوزی در بندر باعث انفجار ۲۷۵۰ تن نیترات امونیوم شد که حدود شش سال ظاهرا بدون مراعات موازین ایمنی در این محل انبار شده بود.

این ماده در تولید کود کیمیایی کاربرد دارد اما از آن در ساختن وسایل انفجاری هم استفاده می‌شود.

گفته شده که مقام‌های ارشد دولتی از وجود این ماده در بندر و خطرات آن آگاه بودند اما برای ایمن‌سازی یا انتقال آن اقدامی نکرده بودند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

مقام‌های جرمنی از خدمات نیروهای شان در افغانستان قدردانی کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۲, ۱۴۰۰)

مقام‌های جرمنی در یک مراسم خاص از خدمات ۲۰ ساله نیروهای آن کشور در افغانستان قدر دانی کردند.

رییس جمهور جرمنی و وزیر دفاع آن کشور می‌گویند که فصل همکاری با افغانستان پایان نیافته و آلمان به همکاری‌های سیاسی و بشری اش با افغان‌ها ادامه میدهد.

این مراسم که در شهر برلین برگزار شده بود، رییس جمهور، صدراعظم و وزیر دفاع آلمان نیز اشتراک کرده بودند.

انه گریت کرامپ کارنباور: وزیر دفاع آلمان، در این باره گفت:”امروز روزی نیست که فصل افغانستان را ببندیم. تنها به دلیل وضعیت افغانستان و این واقعیت که افرادی که از ما حمایت کردند و در کنار ما جنگیدند هنوز به عنوان نیروهای محلی در افغانستان استند. هدف همه تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک ما این است که باید این افراد بتوانند با خیال راحت افغانستان را ترک کنند.”

در همین حال رییس جمهور آلمان نیز از خدمات ۲۰ ساله نیروهای آن کشور در افغانستان قدردانی کرده و حضور ۲۰ ساله آلمان در افغانستان را در تاریخ ۶۵ سال آن کشور بی پیشینه میداند.

فرانک والتر، رییس جمهور آلمان ، در این باره گفت: “کشور ما مدیون سپاسگزاری افغان‌های شجاع است که برای سازمان‌های آلمانی کار کردند و بنابر این امروز باید از جان خود در سرزمین مادری خود بترسند. شما توانستید بسیاری از آنها را به سلامت برسانید. اما تعداد کمی دیگر هنوز در افغانستان باقی مانده اند. من می‌دانم که بسیاری از آلمانی‌ها به ویژه بسیاری از جانبازان، نگران این افراد استند و آنها به درستی انتظار دارند که کشور ما همچنان به دنبال همه راه‌ها و وسایل ممکن برای انجام تعهد خود برای حفاظت از این افراد نیز باشد.”

مقام‌های آلمانی در حالی از ماموریت و خدمات نیروهای آن کشور در افغانستان قدردانی میکنند که نیروهای شان بیشتر در ولایت‌های شمال بخصوص کندز و بلخ مستقر بودند و پروژه های زیادی انکشافی از جمله اعمار میدان هوایی بلخ، اعمار کانال‌ها آب و سرک را از طریق موسسات GIZ تطبیق کردند.

در ۲۰ سال گذشته آلمان یکی از متحدان قدرت مند سازمان ناتو در افغانستان بود که بخش بزرگ از آموزش نیروهای امنیتی بخصوص نیروهای پولیس را نیز برعهده داشت.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است