Connect with us

رویداد های اخیر

ذکی دریابی و روزنامه اطلاعات روز برنده‌‌ی جایزه مبارزه با فساد اداری شدند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دسامبر 3, 2020)

سازمان شفافیت بین‌الملل اعلام کرده است که ذکی دریابی، مدیر مسوول روزنامه اطلاعات روز  و روزنامه «اطلاعات روز» برنده‌ی جایزه مبارزه با فساد اداری در سال ۲۰۲۰ شده اند.

در فهرست برند‌گان نام بوتاکوز کوپبایوا، قزاقستانی، نیز جا دارد.

سازمان شفافیت بین الملل، یک سازمان بین المللی است که برای مبارزه با فساد اداری کار میکند.

این سازمان در یک توییت گفته است که ” ذکی دریابی ژورنالیست و روزنامه اطلاعات روز در نتیجه تلاش‌های خستگی ناپذیر شان در امر مبارزه با فساد اداری با وجود چالش‌ها، تهدیدات و محدودیت‌ها برای جایزه مبارزه با فساد اداری ۲۰۲۰ انتخاب شدند.”

این سازمان  افزوده است که ” این ها یک نمونه تحسین بر انگیز برای ژورنالیستان و جوانان فعال در سراسر جهان استند که  از استقامت و رویکرد پایدار برای پاسخگویی به قدرت عمل کردند.”

این جایزه  شب گذشته ( چهارشنبه، ۱۲ قوس) توسط سازمان مبارزه با فساد اداری به ذکی در جریان یک نشست مجازی داده شد.

ذکی دریابی در این باره در توییتی گفته است: “بسیار افتخار میکنم که جایزه مبارزه با فساد اداری ۲۰۲۰ را به من اعطا کرده اند. من آرزوی روزی را دارم که افغانستان در میان کشورهای مفسد و کشنده ترین مکان برای ژورنالیستان در سراسر جهان نباشد.”

‌جایزه‌ی مبارزه با فساد در سال ۲۰۰۰ به نام «جایزه شفافیت» راه‌اندازی شد و در سال ۲۰۱۶ به «جایزه مبارزه با فساد» تغییر نام یافت.

این درحالی است که به تاریخ ۲۹ عقرب سال جاری سازمان شفافیت بین الملل فهرست چهار نامزد نهایی این جایزه را اعلام کرده بود که ذکی دریابی و روزنامه اطلاعات روز نیز در میان آنان قرار داشتند.

سازمان شفافیت بین‌الملل گفته است که امسال ۲۲۸ فرد و نهاد برای دریافت این جایزه نامزد بودند.

رویداد های اخیر

نگرانی پاکستان از افزایش خشونت‌ها در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 25, 2021)

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان امروز (پنج شنبه ۷دلو) در دیدار با محمد عمر داوودزی، نماینده ويژه رییس جمهور غنی در امور پاکستان از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

وی در دیدار با داودزی گفته است که کشورش به دنبال راه حل سیاسی در افغانستان است و همه طرف‌ها باید در روند صلح افغانستان مسوولیت پذیر باشند.

همچنان دراین دیدار قریشی گفته است که پاکستان خواهان یک راه حل سیاسی برای مسئله افغانستان از طریق یک فرایند گفتگوی جامع است.

همزمان با آغاز دوباره گفت‌وگوهای دوحه، مقام‌های حکومت افغانستان سفرهای شانرا به کشورهای منطقه آغاز کرده اند.

محمد عمر داودزی نماینده ویژه رییس جمهور غنی در امور پاکستان به اسلام آباد سفر کرده و با وزیر خارجه این کشور دیدار کرده است. وزیر خارجه پاکستان می‌گوید که افزایش خشونت ها سبب نگرانی مقام‌های این کشور شده و مذاکرات صلح دوحه باید منتج به پایان خشونت‌ها در افغانستان شود.

در سوی دیگر ارتش پاکستان از احتمال ایجاد یک خلای سیاسی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

سخنگوی ارتش پاکستان در نشستی خبری گفته است که اسلام آباد از برگشت امارت طالبان در افغانستان پشتیبانی نمی‌کند.

همزمان با این محمد حنیف اتمر وزیر خارجه کشور به دعوت رسمی سرگی لاوروف همتای روسی‌اش وارد مسکو شده است. وزارت خارجه می‌گوید که این سفر به هدف تقویت اجماع منطقه‌ای در مورد صلح افغانستان، مبارزه با هراس‌افگنی و روابط دو جانبه صورت گرفته است.

ارتش پاکستان همچنان حکومت افغانستان را به حمایت از گروه‌هایی متهم کرده است که در پاکستان حملات هراس‌افگنی انجام می‌دهند. ادعای که بارها از سوی حکومت افغانستان بی‌بنیاد خوانده شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

روزانه حدود ۱۰۰۰شهروند افغان کشور را ترک می‌کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 25, 2021)

وزارت مهاجرین و عودت کننده گان می‌گوید که روزانه حدود یک هزار شهروند افغان از راه‌های غیر قانونی کشور را ترک می‌کنند.

این وزارت علت سفر غیرقانونی بیشتر شهروندان افغان به ویژه جوانان را فقر، بیکاری و نا امنی‌ها در کشور می‌داند.

ناامنی و فقر روز به روز بیشتر دامن‌گیر مردم افغانستان می‌شود از همین رو بیشتر شهروندان کشور به ویژه جوانان با پذیرفتن راه‌های پر مشقت پناهندگی به کشورهای بیرونی دست به مهاجرت از راه‌های غیر قانونی می‌زنند.

عیسی محمد، جوانی که به دلیل نا امنی و بیکاری می خواهد به صورت غیر قانونی از طریق ولایت نیمروز به کشور ایران مهاجر شود ، می‌گوید نبود کار و افزایش جنگ‌ها در کشور سبب شده است که جانش را به خطر انداخته ترک وطن کند.

عیسی محمد، باشنده غزنی می‌گوید که :” از راه غیرقانونی به ایران میروم مشکلات دارد در راه گشنگی است چند روز پیش دوست‌های ما را آوردن زخمی و کشته شده بودند.”

این درحالی است که شش میلیون و هفت صد هزار شهروند افغان در کشورهای بیرونی در مهاجرت به سر می‌برند که از این جمله در ایران سه میلیون افغان، در پاکستان دو میلیون و هفت صد هزار، مهاجر اند و در کشورهای اروپایی هفت صد و نه هزار و در آسترالیا پنج صد هزار شهروند افغان در خواست پناهنده‌گی دانده اند.

وزارت مهاجرین می‌گوید روزانه حدود یک هزار شهروند افغان به دلیل بیکاری و نا امنی از ولایت‌های هرات و نیمروز به گونه قاچاق به کشورهای بیرونی ترک کشور می‌کنند.

رضا باهر، معاون سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان می‌گوید که :” روزانه حدود یک هزار تن به شکل قاچاقی از هرات و نیمروز مهاجر می‌شوند و پس حدود یک هزار نفر بازگشت می‌کند و این مهاجرت و برگشت بخاطر وضعیت اقتصادی یا پیدا نمودن کار است.”

پیش از این وزیرعدلیه افغانستان در سفری به ولایت نیمروز گفته بود که اگر جلو قاچاق انسان و قاچاق مهاجرین گرفته نشود امریکا افغانستان را تحریم خواهد کرد.

امان ریاضت، سخنگوی وزارت عدلیه دراین باره می‌گوید که :” تلاش ‌ها جریان دارد تا بتوانیم جلو قاچاق انسان و مهاجرت غیرقانونی را بگیرم تا مهاجرت‌ها در یک چارچوب تعریف شده آن صورت گیرد.”

با رسیدن سال نو نگرانی‌ها این است که یک موج بزرگ از شهروندان کشور از ترس افزایش خشونت‌ها کشور را ترک کننده. چنانکه به تازگی‌ها ریاست پاسپورت کشور اعلام کرده است که روزانه حدود پنج هزار پاسپورت در کشور توزیع می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا طالبان را متهم به افزایش خشونت‌ها کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 25, 2021)

جنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا امروز (پنج شنبه ۷دلو) گفته است که امریکا و ناتو در مورد خروج از افغانستان، با توجه به وضعیت تصمیم خواهند گرفت.

مکنزی که دریک گفتمان آنلاین در انستیتیوت بیروت سخن می‌زد گفته است که هنوز هم سطح خشونت در افغانستان بیش از حد بالا است و مقصر اصلی آن  طالبان هستند.

مکنزی همچنان گفته است که، امریکا از راه رسیدن به توافق سیاسی در افغانستان پشتبانی می کند، اما طالبان به توافق دوحه درست عمل نکرده اند.

جنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا گفته است که :” متأسفانه ما هنوز سطح خشونت بیش از حد بالا را می‌بینیم و من مقصر بسیاری  طالبان را می دانم که به حمله‌ها و قتل‌های هدفمند خود ادامه می‌دهند، تاکنون هیچ نشانه‌ای از قطع رابطه طالبان با القاعده ندیده ایم.”

در همین حال یک عضو هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان راه رسیدن به صلح در افغانستان را دشوار می داند زیرا طالبان همواره بر جنگ و خشونت تاکیه کرده و ان را راه موثر برای رسیدن به قدرت می دانند.

امین احمدی، عضو هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان گفته است که:” هنوز راهبرد طالبان متمرکز به جنگ است قتل‌ها و ترورهای هدفمند در چارچوب همین راهبرد در شهرها صورت می‌گیرد.”

از سوی دیگر دولت آلمان ماموریت نظامی خود را در افغانستان برای ده ماه دیگر تمدید کرده است.

سخنگوی دولت آلمان، گفته که تاریخ جدید شرایط پیچیده افغانستان را به درستی در نظر می‌گیرد و همچنین انعطاف پذیری لازم را برای انجام واکنش در صورت تغییر وضعیت ناپایدار امنیت و تهدید امکان‌پذیر می‌سازد.

شاه محمود میاخیل، معاون اول وزارت دفاع ملی می‌گوید که :” مردم افغانستان و دولت به صلح متعهد هستند، تنها کسانی که به صلح متعهد نیستند که جنگ می‌کنند. طالبان می‌خواهند که از طریق انفجار و انتحار به قدرت برسند.”

با این حال وزیر امور داخله می‌گوید، تنها راهی که به طالبان باقی مانده است صلح است، در غیر آن سرکوب خواهند شد.

مسعود اندرابی، وزیر داخله می‌گوید که:” یگانه راهی که به طالبان باقی مانده است این است که صلح کنند، در غیر آن در هر جای کشور سرکوب خواهند شد.”

هرچند گفتگوهای میان افغان‌ها از سه روز به اینسو در گروه‌ها تماس از سر گرفته شده است اما تا کنون نتیجه‌ی به دست نیامده

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است