Connect with us

رویداد های اخیر

ذخیره گاه بزرگ مواد مخدر با هشت قاچاقبر طالبان در فراه نابود شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲۸, ۱۳۹۶)

یک ذخیره گاه بزرگ مواد مخدر طالبان همراه با هشت قاچاقبر این گروه که گفته شده از جمله فرماندهان نظامی آن نیز بوده اند در اثر حملات هواپیماهای بدون سرنشین در ولایت فراه نابود شده است.

به گفته مقامات محلی این حمله توسط هواپیماهای بدون سرنشین نیروهای بین المللی در منطقه اشکین ولسوالی بکواه ولایت فراه در غرب کشور انجام شده است.

فضل احمد شیرزاد، فرمانده پولیس ولایت فراه نیز با تایید این حمله به آریانا نیوز اظهار داشت که هزاران کیلوگرام مواد مخدر در این ذخیره گاه نگهداری میشد.

به گفته این مقام محلی فراه، جنرال جان نیکلسون طی سفری به این ولایت گفته است که پس از این نیروهای آنان از زمین و هوا علیه طالبان وارد جنگ میشوند.

آقای شیرزاد همچنان افزود که از شب به این سو چندین مرکز طالبان در ولسوالی های خاک سفید، پشت رود، و اناردره مورد حمله نیروهای امنیتی قرار گرفته و طی این حملات تلفات سنگینی به این گروه وارد شده است.

اخیرا با بدتر شدن وضعیت امنیتی در فراه، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و بین المللی به حملات شان علیه شورشیان طالبان شدت بخشیده است.

رویداد های اخیر

جک چارلتون، اسطوره فوتبال انگلیس درگذشت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۱, ۱۳۹۹)

به گزارش بی بی سی، جک چارلتون، فاتح جام جهانی ۱۹۹۶ با انگلیس و مربی سابق تیم ملی ایرلند، روز جمعه در سن ۸۵ سالگی درگذشت.

چارلتون از سال ۲۰۱۹ از مرض لنفوم و همچنین زوال عقل رنج می‌برد.

یکی از محبوب ترین شخصیت های فوتبال انگلیس، جک چارلتون در تیمی بود که در سال ۱۹۹۶ در ومبلی جام جهانی را بدست آورد.

او مدافع پیشین لیدز یونایتد در سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۳ بود. لیدز باشگاهی است که در آن جک کل دوران باشگاهی خود را گذراند.

خانواده چارلتون در بیانیه ای گفته است: “جک روز جمعه ۱۰ جولای در سن ۸۵ سالگی با آرامش درگذشت. وی در خانه در نورتمبرلند بود و خانواده اش در کنار او بودند. همچنین او برای بسیاری یک دوست، یک شوهر، پدر، پدربزرگ و یک پدربزرگ دوست داشتنی بود. ما نمی توانیم بیان کنیم که چقدر به زندگی فوق العاده ای که او داشته است، افتخار می کنیم و لذتی که وی برای بسیاری از مردم در کشورهای مختلف و از اقشار مختلف زندگی به ارمغان آورده است.”

از وی همسرش پت، که در سال ۱۹۵۸ با او ازدواج کرد، و سه فرزند ، جان، دبورا و پیتر به جا مانده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

طالبان استخبارات افغانستان را متهم به شکنجه ی زندانیان این گروه نموده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۱, ۱۳۹۹)

گروه طالبان استخبارات افغانستان را متهم به شکنجه زندانیان این گروه برای اقرار مبنی بر گرفتن پول از سوی روسیه برای کشتن عساکر آمریکایی  می کند.

ادعای تعیین انعام برای جنگجویان طالبان از سوی روسیه برای کشتن سربازان آمریکایی درافغانستان از سوی آمریکا، حالا آرام آرام طالبان و حکومت افغانستان را به این موضوع پیوند می دهند.

به تازگی خیر الله خیر خواه عضو گروه سیاسی طالبان در قطر گفته است که هیچ کس ثابت کرده نمی تواند که طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی درافغانستان از روسیه پول گرفته است.

خیرالله خیر خواه عضو گروه سیاسی طالبان در قطر گفته است: “آنها زندانیان را برای اقرار گرفتن در مورد این موضوع شکنجه کرده اند تا به جهان گزارش بدهند در حالیکه همه چیز کاملا بی اساس است و هیچ کس ثابت کرده نمی تواند که طالبان از روسیه کمک های نظامی دریافت کرده است. “

اما امنیت ملی افغانستان رفتار این نهاد را با زندانیان بر مبنای قوانین حقوق بشری می گوید.

از سویی هم وزیر خارجه روسیه یک بار دیگر دست داشتن روسیه را در این موضوع بی بنیاد خوانده می گوید که شماری از مقام های آمریکایی برای آسیب زدن به حکومت ترامپ در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری به این ادعا دامن می زنند.

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه در مورد گفته است: ” من تنها گفته می توانم که تمام این ادعاها بر بنیاد گمانه زنی  استوار بوده و هیچگونه واقعیت مشخصی در مورد آن ارایه نشده است. “

پیش ازین هم طالبان گرفتن پول از سوی روسیه را برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان رد کرده بودند اما این نخستین بار است که طالبان اقرار زندانیان شان را روی این موضوع در نتیجه شکنجه از سوی استخبارات افغانستان می دانند.

هرچند دولت افغانستان اعلام کرد که نزدیک به شش صد زندانی طالب را که اتهام‌های سنگین بر آن‌ها وارد است، از بند آزاد نمی‌کند اما منابع نزدیک به طالبان می‌گویند، این گروه هنوزهم روی آزادی زندانیان بر بنیاد فهرست از پیش سپرده شده به دولت تاکید وارد و با ترتیب فهرست تازه ی از زندانیان موافق نیست.

سیداکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان گفته است: “هنوزهم میخواهند که مطابق فهرست سابق زندانیان آزاد شوند. هیچ فهرست تازه ترتیب نشده و به دولت هم سپرده نشده است.”

ظاهراً کشورهای هم‌پیمان افغانستان هم با آزادی صدها زندانی طالب که متهم به دست داشتن در رویدادهای کلان گفته می‌شوند، مخالف اند، چنانچه که وزارت خارجه می‌گوید، در نشست‌های پسین در مساله آزادی زندانیان، کشورهای منطقه و جهان خواستار حاکمیت قانون از سوی حکومت شده‌اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملی: ۶۸ غیرنظامی در هفته گذشته کشته و زخمی شده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۱, ۱۳۹۹)

دفتر شورای امنیت ملی بیانیه ای را به روز شنبه راجع به تلفات غیرنظامیان در افغانستان منتشر کرده است که بر اساس آن طالبان طی یک هفته گذشته، ۲۳ غیرنظامی را کشته و ۴۵ تن دیگر را مجروح کرده اند.

براساس گزارش شورای امنیت، طالبان ۲۸۴ حمله را در ۱۶ ولایت افغانستان در هفته ی اخیر انجام داده اند که منجر به تلفات سنگین بر غیرنظامیان شده است.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت گفته است: “طالبان همچنان جان غیرنظامیان را در افغانستان می گیرند. در هفته گذشته، آنها ۲۳ تن غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان را کشتند و ۴۵ نفر دیگر را در ۱۶ ولایت زخمی کردند. این سطح خشونت علیه غیرنظامیان فقط میتواند اعتماد بالای طالبان را از قبل شکننده تر بکند.”

طالبان اما تا هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

براساس منابع، کابل، ننگرهار، کندهار، پکتیا، تخار، بغلان و هرات شاهد بیشترین تلفات بوده اند.

تنها در کابل، بیش از ده بمب مقناطیسی طی دو هفته گذشته منفجر شده است.

شهروندان کابل از دولت و طالبان می خواهند که در جریان درگیری ها به غیرنظامیان آسیب نرسانند.

از سوی دیگر، کارشناسان نظامی بر این باور اند که نبردهای غیرمنظم بین دولت و طالبان عامل اصلی تلفات غیرنظامیان است، زیرا هیچ یک از آنها برای حفظ جان غیرنظامیان راهکار مشخصی ندارند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تعداد تلفات غیرنظامیان در ماه گذشته را “تکان دهنده” خوانده است.

ذبیح الله فرهنگ، رییس مطبوعات کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت: “طرف های درگیر در جنگ افغانستان مسئولیت خود را در مورد وضعیتی که در آن به غیرنظامیان آسیب می رسانند زیر سوال می برد. ما از طرفین می خواهیم كه به حقوق شهروندی بین المللی احترام بگذارند.”

طالبان و دولت هنوز در تلاش اند تا حسن نیت نشان دهند و گفتگوهای میان افغانان را با آزادی زندانیان آغاز کنند، اما تا هنوز از سطح درگیری ها کاسته نشده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending