Connect with us

خبرهای تازه

دیده‌بان شفافیت افغانستان: کار حکومت در مبارزه با فساد سیاسی و سلیقه‌یی است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۳۹۸)

تمامی تلاش‌های حکومت وحدت ملی در کار مبارزه با فساد در چهار سال گذشته پراگنده، سیاسی و سلیقه‌یی بوده است.

یافته‌های تازه نهاد دیده‌بان شفافیت افغانستان، نشان می‌دهد که وجود  فساد در نهادهای حکومتی به شدت زنده‌گی شهروندان کشور را به چالش مواجه کرده است.

ناصر تیموری، یک پژوهشگر این نهاد می‌گوید: “تمامی کارهای حکومت وحدت ملی درراستای مبارزه بافساد درچهارسال گذشته نمایشی، وسلیقه ای بوده است. ازهمین رو هیچ تاثیر مثبت برزنده گی مردم نگذاشته است.”

درهمین حال یک مرد که «نصیر احمد» نام دارد و باشنده شهر کابل می‌باشد، ادعا دارد که بارها از سوی یک مقام پیشین حکومت تهدید به منصرف شدن از یک خانه رهایشی اش شده است.

این مرد با بدست داشتن ۲۰۰ برگه مدارک ادعا دارد که برای رسیده‌گی به پرونده اش با یک مقام پیشین حکومت بارها از سوی این مقام پیشین تهدید شده و نهادهای عدلی وقضایی هفت سال می‌شود که پرونده اش را نهایی نکرده است.

آقای نصیر بیان میدارد: “زور، واسطه و شناخت در حکومت حاکم است و بارها به نهادهای عدلی و قضایی مراجعه کردم؛ اما ستر محکمه با آوردن فشار تلاش می‌کند که خانه ام را رها کنم.”

با این حال، حکومت وحدت ملی ایجاد مرکز عدلی و قضایی و نیز برگزاری چند محکمه علنی از نظامیان و غیرنظامیان را از بزرگت‌رین دست‌آورد اش در کار پیکار با فساد می‌داند، دادستانی کل، با گذاشتن ده‌ها پرونده در روی صفحه انترنتی اش کارهای حکومت وحدت ملی را در راستای مبارزه با فساد کم پیشینه می‌داند. اما بر بنیاد تازه‌ترین گزارش‌ها تاحال حکومت در کار دادگاهی ساختن شماری از اعضای شورای ملی و دیگر مقام‌های بلند پایه سیاسی برخورد سلیقه‌یی کرده است.  

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل اظهار می‌دارد: “دادستانی کل خود را متعهد به تطبیق قانون می‌داند وهیچ‌کسی فراتر از قانون نیست، برای این کار گزینه فشار را نیز دراختیار داریم.”

این در حالی است که دفتر معاونت سازمان ملل در کابل، در تازه‌ترین گزارش اش گفته است که فساد در حکومت افغانستان حاکمیت قانون را ضعیف و چشم انداز صلح را با خطر رو به رو ساخته است.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است