Connect with us

تجارت

دیدبان شفافیت: میلیون‌ها دالر از درآمدهای گمرک‌های افغانستان حیف و میل می‌شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۶, ۱۳۹۹)

یافته های دیدبان شفافیت افغانستان نشان می‌دهد که کارمندان آلوده با فساد گمرک‌ها، زورمندان محلی و چهره‌هایی در دولت درآمدهای گمرک‌ها را حیف و میل می‌کنند.

بر بنیاد یافته‌های مقام‌های محلی ده محموله با یک نمبر پلیت موتر از این گمرک بدون محصول کشیده می‌شود و روزانه نزدیک به صد محموله هم محصول نمی‌شوند.

غلام هاشم، عضو شورای ولایتی ولایت هرات میگوید: “ده موتر بار با یک نمبر پلیت و یک برنامه از گمرک کشیده می شود. موترهای اضافه تناژ تا صد موتر روزانه، تانکرهای تیل اضافه تناژ از گمرک کشیده می‌شد.”

سرپرست گمرک اسلام قلعه‌ هم بر فساد گسترده در این گمرک مهر تایید می‌زند.

مصطفی حکیمی، سرپرست گمرک هرات میگوید: “تهدیدات زورمندان و مافیا به حدی زیاد است که کار قانونی صد فیصد نمی تواند آنجا بشود، کار بالای کارمندان به زور اجرا می شود و حتی برخی کارمندان به شمول مدیر منابع بشری لت و کوب شده اند.”

والی هرات می‌گوید، از سه میلیون افغانی محصول یک محموله، تنها ۳۰ هزار افغانی محصول پرداخته می‌شود.

احمد وحید قتالی، والی هرات گفته است: “در هفت موتر تشریح شده، هفت آن ها بار غیرقانونی، اضافه بار، تزویر و تغییر جنس در این‌ها هویداست.”

یافته‌های دید‌بان شفافیت افغانستان از گمرک‌ها حاکی از حیف و میل میلیون ها دالر عواید گمرکی است.

ناصر تیموری، پژوهشگر این نهاد میگوید: “سالانه میلیون ها دالر از عواید گمرکی افغانستان در اثر این که افراد آلوده با فساد در گمرکات وجود دارد و مداخله زورمندان محلی و افراد داخل دولت استند، حیف و میل می شود.”

وزارت مالیه نیز وجود فساد در گمرک ها را تایید کرده است.

شمروز خان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه میگوید: “مساله فساد در این شک نیست که موجود است اما ارقامی که ارایه شده منتظر استیم که والی صاحب دریافت های خود را با ما شریک کند تا بدانیم که والی صاحب بر اساس کدام بررسی به این ارقام دست یافته است.”

دیدبان شفافیت می‌گوید، تقرری‌های غیرشفاف و غیررقابتی در گمرک‌ها، این ساختار را فسادزا ساخته‌ است.

فرید احمد، سخنگوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری میگوید: “تاکنون تمام استخدام ها در گمرک ها از سوی وزارت مالیه صورت گرفته و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری هیچ نقشی نداشته است. اما به دستور رییس جمهور قرار است پست های گمرک‌ها به رقابت آزاد گذاشته شوند.”

وزارت مالیه هرچند می‌گوید با گذاشتن اسکنرها در گمرک‌ها برای فسادزایی کار شده اما منابع می‌گویند در برخی گمرک‌ها اسنکرها از بهر معافیت محصول، غیرفعال نگهداشته می‌شوند.

اخبار ویژه

شرکت مخابراتی «ام تی ان» فعالیت اش در افغانستان و خاورمیانه را متوقف می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

شرکت مخابراتی «ام تی ان» فعالیت خود را در خاورمیانه و افغانستان متوقف می کند. مسوولان ام تی ان گفته اند که فعالیت خود را در کشور های افریقایی متمرکز می‌کنند.

ام تی ان در اعلامیه ای گفته است که: “تصمیم گرفته است كه وسعت کاری خود را کوچکتر کند و روی استراتژی پان-افریقایی خود تمركز كند، بنابراین دارایی های خود را از خاورمیانه به طور مرتب و در درازمدت خارج خواهد کرد.”

این شرکت گفته است که آماده است ۷۵ فیصد سهام خود را در حوزه سوریه بفرشد. راب شوتر، مدیرعامل ام تی ان، در تماسی با خبرنگاران گفت است که این شرکت در حال حاضر در حال مذاکره به « TeleInvest» شریک ۲۵ درصدی سوری اش است.

آقای شاتر گفت که تمرکز اولیه بر خروج از عملیات این کشور در سوریه، یمن و افغانستان خواهد بود. با این حال، این شرکت قصد دارد ۴۹ درصد سهام خود در ایرانسیل را نیز به فروش برساند.

گزارش ها مبنی بر خروج ام تی ان از از خاورمیانه و افغانستان پس از آن مطرح شده است که شکایتی علیه این شرکت مبنی بر حمایت ام تی ان از گروه های هراس افگنی در امریکا درج شده است.

از طرف اعضای سرویس آمریکایی، غیرنظامیان و خانواده های آنها که در افغانستان کشته یا زخمی شده اند تشکیل شده ، این شکایت ادعا می کند که MTN بیش از 100 میلیون دلار به القاعده و طالبان پرداخت کرده است تا برج های آن نابود نشوند.

این دادخواست در مورد سربازان امریکایی، غیرنظامیان و خانواده آنان که در افغانستان کشته و زخمی شده اند، درج شده است. در دادخواست آمده است که شرکت ام تی ان را متهم کرده که ۱۰۰ میلیون دالر به القاعده و طالبان داده است تا آنان پایه های مخابراتی این شرکت را ویران نکنند.

در دادخواست آمده است که شرکت ام تی ان شبانه آنتن هایش را خاموش میکند که این کار مانع عملیات اطلاعاتی امریکا میشود.

اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان(اترا) می گوید که تا کنون این مساله به گونه رسمی با این اداره شریک ساخته نشده است و اگر ام تی ان چنین برنامه ای هم داشته باشد، عملی کردن آن چندین سال را در بر میگیرد.

شرکت مخابراتی ام تن ان، هشتمین شرکت مخابراتی بزرگ در جهان است که گفته می شود در سراسر جهان بیش از ۲۴۰ میلیون مشترک دارد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ایر عربیا پروازهای مستقیم به کابل و داکا را آغاز می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۳۹۹)

خطوط هوایی عربیا اماراتی پرواز به مقصد افغانستان و بنگلادیش را آغاز خواهد کرد.

این شرکت گفته است که سر از تاریخ ۷ آگست سال روان میلادی پروازهای مستقیم از فرودگاه ابوظبی، امارات متحده عربی، به کابل و داکا پایتخت بنگلادیش خواهد داشت.

در نخست «ایر عربیا» هفته سه پرواز در روزهای چهارشنبه، جمعه و یکشنبه از بوظبی به کابل خواهد داشت.

خطوط هوایی «ایر عربیا» پس از توافق با خطوط هوایی اتحاد، ایجاد شد که ارزان ترین پرواز ابوظبی برای مسافران را فراهم میکند. این شرکت هم به اهداف تجاری و نیز خدمات خطوط هوایی اتحاد را نیز انجام میدهد که از این طریق به بخش در حال رشد سفر ارزان قیمت در بازار منطقه ای پرخته است.

ایر عربیا فعالیت خود را در ماه جولای سال روان میلادی با پرواز به شهرهای الکساندریا و سوهاگ مصر آغاز کرد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

جمع آوری بیش از ۲.۲ میلیارد افغانی از کریدت کارت های موبایل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۱, ۱۳۹۹)

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید که از آغاز سال روان مالی تا حال از ده درصد مالیه کریدت کارت های تلیفون های همراه بیشتر از ۲.۲ میلیارد افغانی عاید جمع آوری شده است.

این وزارت می‌افزاید که این مالیه با استفاده از سیستم ریل تایم جمع‌آوری شده است.

عبدالصمد حامد پویا سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی میگوید:” ما از آغاز سال ۲۰۲۰ تا حال بیش از ۲.۲ میلیارد افغانی را جمع‌آوری کرده و تسلیم خزانه دولت کرده ایم.”

در همین حال آگاهان به این باور اند که اکنون هم در جمع‌آوری این ده درصد مالیه شفافیت وجود ندارد. آنان می گویند که تاحال وزارت مخابرات نتوانسته است حساب سیم کارت های فعال و کارت های مصرفی شرکت های مخابراتی را دقیق سازد.

سلیم طوفان آگاه امور اقتصادی میگوید: “ما می پذیریم که وزارت مخابرات تا حدی کارهای خود را انجام داده اما اگر به گونه شفاف ده درصد مالیه از کارت های مصرفی شرکت ها جمع‌آوری شود رقم بلند تر از آنست که تاحال ارایه شده است.”

سیستم ریل تایم از موضوعات جنجال برانگیز در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی بوده است. انتقاد ها این است که سیستم ریل تایم تکمیل نیست و نمی تواند به شکل شفاف ده درصد مالیه از کارت های مصرفی تلیفون های همراه را جمع‌آوری کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending