Connect with us

اخبار ویژه

دیدبان شفافیت افغانستان گزارشی در مورد فساد در شورای کرکت منتشر کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 6, 2020)

دیدبان شفافیت افغانستان از وجود فساد گسترده در هیات رهبری کرکت «کرکت بورد» کشور خبر می‌دهد.

به گفته این نهاد کرکت بورد افغانستان فاقد شفافیت و حسابدهی و طرزالعمل‌های لازم برای جلوگیری از فساد است.

یافته های تحقیق این نهاد نشان میدهد که روند استخدام در کرکت بورد افغانستان سوال بر انگیز است.

همچنان یافته های دیدبان شفافیت نشان میدهد که علی رغم دریافت کمک های بین المللی برای ترویج کرکت در میان زنان، کرکت بورد نتوانسته است زیرساخت های فیزیکی لازم را برای بازی زنان فراهم کند.

دیدبان شفافیت گفته است که این تحقیق چندین ماه را در بر گرفته است زیرا کرکت افغانستان تمایلی برای ارایه معلومات مهم به گروه تحقیق نداشته است. از این رو کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات در این مورد مداخله کرده است.

سید اکرام افضلی مدیر اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان گفته است: “کرکت بورد افغانستان با چندین مشکل مدیریتی مواجه است؛ اولین و مهم ترین مساله سیاسی شدن روند استخدام در شورای رهبری این نهاد و تغییرات مکرر بیش از حد در سطح اجرایی آن است.”

در این گزارش به نقل از افضلی گفته است: “رییس جمهوری افغانستان که حق انتصاب رییس هیات مدیره را دارد، نتوانسته است شفافیت و پاسخگویی را نسبت به تغییرات رهبری در هیات مدیره حفظ کند و هرگز دلایل تغییر در رهبری را ارایه کرده است.”

بر اساس دیدبان شفافیت، رییس جمهوری در جریان شش سال گذشته چهار بار رهبر کرکت بورد را تغییر داده است و هیچ کدام از رییس های آن به جز متهم شدن به فساد سوابق خوبی از خود به جای نگذاشته اند.

در این گزارش آمده است: “علاوه بر این، دولت هیچگونه ارزیابی عملکردی از اعضای هیات مدیره یا بعد از هر یک از این تغییرات انجام نداده است.”

دیدبان شفافیت گفته است که در کشورهای دیگر رهبری کرکت توسط انتخابات برای سه تا پنج سال انتخاب میشوند.

این نهاد افزوده است که افغانستان نیاز به آوردن اصلاحات در کرکت بورد دارد.

در همین حال این نهاد از رییس جمهوری خواسته است که قانون کرکت بورد را تعدیل کند و برای اعضای این شورا دوره تصدی تعیین کند و روند استخدام در شورای رهبری این نهاد را نیز شرح دهد.

اخبار ویژه

قرارداد یک نوجوان افغان با باشگاه میلبورن رنیگدز آسترالیا

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 29, 2020)

باشگاه میلبورن رنیگدز آسترالیا قراردادی با نور احمد ۱۵ ساله به امضا رسانده است و قرار است وی در لیگ کرکت «بیگ‌ باش» برای تیم بازی کند.

میلبورن رنیگدز در اوایل این هفته با محمد نبی بازی کن تیم ملی کشور نیز دوباره قرار امضا کرد و این باشگاه امروز اعلام کرد که نور احمد ۱۵ ساله از کابل با این تیم می‌پیوند.

مایکل کلینگر مربی تیم رنیگدز گفته است: “ما بیش از یک سال است که نوراحمد را از نزدیک زیر نظر داریم و اگرچه او در مراحل اولیه کار حرفه ای خود قرار دارد؛ او یک چشم انداز هیجان انگیز است و چند ترفند دارد که کار را برای بتمن ها (توب‌زن) سخت می کند.”

احمد توپ انداز چب دست است که در سراسر جهان مورد ستایش زیادی قرار گرفته است.

احمد در اوایل سال جاری قراردادی در لیگ برتر کارایب بست و در سال ۲۰۱۹ با هدایت محمد نبی یک جام T20 را نیز از آن خود کرد.

آقای نبی گفته است: “طرفداران رنیگدز و پیروان بیگ باش ممکن است در این مرحله چیز زیادی در مورد نور نداشته باشند اما من می توانم به شما بگویم، او یک استعداد بسیار هیجان انگیز است که احساس می کنم آینده درخشانی خواهد داشت.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دیدار خلیلزاد و ملابرادر در مورد افزایش خشونت در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 29, 2020)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان شب گذشته با ملا عبدالغنی برادر معاون گروه طالبان در دوحه دیدار و در مورد روند صلح افغانستان به شمول کاهش خشونت در کشور گفتگو کرده است.

آقای خلیل‌زاد و جنرال سکات میلر با ملا غنی برادر و اعضای دفتر سیاسی طالبان روی عامل‌های افزایش خشونت‌ها گفتگو کرده اند.

دفتر سیاسی طالبان در دوحه می‌گوید، عملیات شبانه بر زندانیان آزاد شده این گروه و حمله های هوایی و عملیات در برابر گروه، دلیل‌های افزایش بلند رفتن سطح حملات طالبان است.

این دفتر گفته، با زلمی خلیل‌زاد روی بیرون شدن نام‌های طالبان از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل هم گفگو شده است.

در همین حال وزارت خارجه امریکا گفته، زلمی خلیل‌زاد سعی می‌ورزد که با وارد کردن فشار بر هییت‌های مذاکره کننده در دوحه، به گونه فوری از افزایش خشونت‌ها جلوگیری شود و طرف‌ها به یک توافق فوری روی کاهش خشونت‌ها نیاز دارند.

از سوی هم زلمی خلیل‌زاد در واکنش به بلند رفتن خشونت‌ها در افغانستان هشدار داده که دریچه توافق سیاسی برای همیشه باز نخواهد ماند.

آقای خلیلزاد در سلسله تویت هایی گفته است: “دریچه دستیابی به یک تفاهم سیاسی برای ابد باز نخواهد ماند.”

به گفته آقای خلیلزاد: “سختگیری و رد نمودن ترک دشمنی، تعامل با دیگر شهروندان، و توافق بر یک فرمول همکاری/رقابت سیاسی مبانی جنگ جاری اند.”

فرستاده ویژه امریکا تاکید کرده است که قربانی اصلی خشونت های فعلی در کشور، غیرنظامیان اند.

آقای خلیلزاد گفته است: “شمار زیادی از افغان ها می‌میرند، و تخریبکاران منطقه برای امیال نامشروع شان از افغانها همانند باروت مرمی استفاده می‌کنند. خونریزی باید توقف یابد.”

وی افزوده است: “افغان ها باید به جای ویرانی به سوی انکشاف، ثبات به جای هرج و مرج، بخشایش به عوض انتقامجوی، و مصلحت به عوض انعطاف ناپذیری گام بردارند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

باجوا: پاکستان و افغانستان از عهده هرج و مرج بر نمی‌آیند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 29, 2020)

جنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان روز چهارشنبه گفت که افغانستان و پاکستان از عهده خطر بی قانونی و هرج و مرج برنمی آیند؛ زیرا چنین وضعیتی عواقب فاجعه باری را برای هر دو کشور به همراه خواهد داشت.

آقای باجوا هنگام بازدید از بیمارستانی در پشاور برای عیادت از قربانیان بمب گذاری روز سه‌شنبه در مدرسه ای که دست کم هفت نفر از جمله کودکان را کشته و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر را زخمی کرد، گفت که پناهندگان افغان در پاکستان باید در مورد عناصر نامطلوب احتیاط کنند تا آنها خواسته یا ناخواسته در فعالیت های هراس افگنانه مورد استفاده قرار نگیرند.

رییس ستاد ارتش پاکستان افزوده است که این کشور همیشه خواستار صلح در افغانستان بوده است و برای تامین صلح و ثبات در افغانستان از هیچ تلاشی دریغ نخواهد ورزید.

آقای باجوا همچنان گفته است که افغانستان و پاکستان در دو دهه پسین با هراس افگنی مواجه بوده اما صلح در هر دو کشور با هم گره خورده است.

پولیس پاکستان تایید کرده است که انفجار روز سه‌شنبه هنگامی اتفاق افتاد که یک عالم برجسته مذهبی این کشور در سالن اصلی مدرسه جامع زبیریه صنف ویژه ای آموزش‌های اسلامی برگزار کرده بود.

مقامات این کشور گفته اند که در این رویداد شماری از افغان ها که در این مدرسه مصروف آموزش بوده نیز زخمی شده اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending