Connect with us

اخبار ویژه

دیدبان شفافیت از حکومت خواست برای توسعه بخش معدن با مردم محلی تعامل کند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 29, 2020)

دیدبان شفافیت افغانستان در یک بررسی جدید درباره مشارکت مردم در بخش معادن کشور گفته است که نقش مردم محلی در مناطق معدنی، بسیار ضعیف است و دولت از طریق هیچ استراتژی بلند مدت نقش آنان در این راستا را نهادینه نکرده است.

این نهاد می‌گوید که این گزارش زمینه کاری برای جامعه مدنی که مایل به تدوین یک پروژه نظارت بر در بخش معادن فراهم می کند و اظهار می دارد که به طور بالقوه زمینه نقش برای مردم در بخش معدن از جمله برای جلوگیری از استخراج غیرقانونی معادن ، افزایش درآمد دولت و همکاری برای امنیت و ثبات، وجود دارد.

 سید اکرام افضلی، مدیر اجرایی سازمان دید‌بان شفافیت افغانستان گفته است” “دولت برخی اقدامات را برای مشارکت مردم در بخش استخراج سلب کرده است.  با این حال، این تلاش ها نامطلوب بوده اند، از تجربیات افغانی و جهانی مطلع نشده اند و بنابراین در طی ده سال گذشته موثر نبوده اند.”

آقای افضلی گفته است که در اوایل این ماه کابینه تصمیم گرفت که والی ها باید از مردم محل در مورد مناطق معدنی معلومات جمع آوری کنند.

 افضلی گفت که این یک اقدام نیک از سوی دولت بود اما روند جمع آوری اطلاعات باید به صورت منظم و برنامه ریزی شده انجام شود.

وی افزوده است:  “تجربیات ما از نظارت بر جامعه در بخش های دیگر ثابت می کند که مشارکت عمومی می تواند باعث افزایش مسوولیت پذیری و ایجاد اعتماد بین دولت و شهروندان شود.”

آقای افضلی گفته است: “دولت افغانستان می تواند با مشارکت مردم در نظارت بر عملیات معادن در هنگام استخراج آن از اکتشافات تا استخراج، اعتماد ایجاد کند و کانال ارتباطی مداوم را در اختیار مردم قرار دهد.”

در همین حال، شارلوت بویر، نویسنده گزارش، گفت: “در این گزارش به تشریح موارد و معیارهای لازم برای جذب افراد در بخش استخراجی پرداخته می شود و این می تواند توسط جامعه مدنی، دولت و بخش‌های خصوصی برای درک دیدگاه و طراحی مردم استفاده شود.”

این گزارش تعدادی از توصیه هایی را نشان می دهد که می تواند در هنگام جذب افراد در بخش معدن مورد توجه قرار گیرد.

 این گزارش همچنین یک متدولوژی توسعه یافته توسط دیدبان شفافیت پیشنهاد میکند که توسط آن اجتماعات بسیج و آموزش دیده می شوند و یک عضو باسواد و صادق جامعه برای نظارت بر جای معدن انتخاب می شود.  سپس می توان اطلاعات مربوط به پیشرفت و چالش ها را به اشتراک گذاشت و موضوعات را می توان با شرکت معدن و دولت محلی شناسایی و بررسی کرد.

اما با گذشت چهار دهه جنگ، افغانستان معتقد بر این است كه روی یک از گران قیمت ترین معدن دنیا نشسته است. ارزش این منابع تقریبا بین ۱ تا ۳ تریلیون دالر تخمین زده شده است.

 افغانستان دارای ذخایر گسترده ای از جمله طلا، پلاتین، نقره، مس، آهن، کرومیت، لیتیوم، یورانیم و المونیم و همچنین زمردهای با کیفیت بالا، یاقوت، فیروزه، لاجورد و سنگهای قیمتی دیگر و گاز طبیعی و نفت است.

 در اوایل سال جاری، یک دیپلمات گزارش داد که تنها چیزی که می تواند افغانستان را از یک کشور وابسته به کمک های خارجی به یک کشور با ثبات اقتصادی تبدیل کند، بهره برداری مناسب از ثروت معدنی آن است.

 این دیپلمات گزارش داد كه در صورت تامین سیاست‌های محكم و یک رویكرد استراتژیک جامع، واقع بینانه و بلند مدت و در صورت بهره برداری موثر، معادن می تواند بهترین جایگزین برای کمک های خارجی و كاهش وابستگی افغانستان، به كشورهای کمک کننده دیگر خارجی باشد.

 در این مقاله آمده است که اگر این منابع به درستی مدیریت شوند، فرصتی را برای افغانستان فراهم می کنند تا داستان موفقیت اقتصادی خود را بنویسند

اخبار ویژه

پاکستان تیم ملی کرکت افغانستان را برای اولین بار دعوت کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 24, 2020)

مقام‌ها میگویند که کرکت بورد پاکستان تیم ملی کرکت افغانستان را برای بار اول به این کشور رسما دعوت کرده است.

این در حالی است که چند روز قبل عمران خان، نخست وزیر پاکستان به کابل آمد و با مقام‌های افغان در مورد روند صلح بحث و گفتگو کرد. 

وسیم خان، رییس اجرایی کرکت بورد پاکستان در این مورد میگوید: ” ما میخواهیم برای این سفر یک دروازه باز کنیم و اگر این سفر در سال ۲۰۲۱  نشد ما در سال ۲۰۲۲  یک دور مسابقات را پلان خواهیم کرد.”

او افزود: “مسابقات کرکت میان افغانستان و پاکستان  میتواند یک پیام دوستی و صلح را بین دو کشور به ارمغان بیاورد.”

این در حالی است که تیم ملی کرکت افغانستان در سال ۲۰۱۱ از پاکستان دیدار کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

نگرانی سفارت امریکا از سطح بالای خشونت‌ها از سوی طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

کاردار سفارت امریکا در کابل امروز (دوشنبه ۳ قوس) در یک گفتگوی مجازی با شمار از خبر نگاران نگرانی‌اش را از سطح بالای خشونت‌ها از سوی گروه طالبان ابراز کرده است. 

راس ویلسن، کاردار سفارت امریکا در کابل گفته است که هرچند ایالات متحده امریکا گفتگوهای با طالبان برای کاهش خشونت‌ها انجام داده است، اما طالبان آن را نمپذیرفتند.

وی همچنان می‌افزاید که با شماری از رسانه‌ها، برای حل چالش‌ها و تهدیدها فرا راه خبرنگاران صحبت کرده است.

ویلسن گفت:” ما عمیقا نگران سطح خشونت‌ها از سوی طالبان پس از 29 فبروری هستیم. ما برای طالبان به گونه واضع و مستقیم این مسله چندین بار گفتیم. انها انتقاد را از سوی ما خوش ندارد. من عمیقأ متاسف هستم که ما نتوانستیم همانگونه توقع داشتیم سطح خشونت‌ها را از سوی این گروه پایین بیاوریم.”

آقای ویلسن درمورد ترور و تهدید خبر نگاران نیز ابراز نگرانی کرده و می‌افزاید برای یافتن راه حل درین راستا تلاش‌ها جریان دارد.

ویلسن افزوده است:” ما به گونه جدی از رسانه‌های ازاد و مستقل در ین کشور پشتیبانی می‌کنیم من با رییسان رسانه‌ها در مورد مشکلات، ترور و تهدید خبر نگاران صحبت کردم و دیگر نهادهای بین المللی نیز برای حل ان وجود دارد.”

باور شماری از آگاهان همواره این بوده است که گروه طالبان با دوام خشونت‌ها می‌خواهند که در مذکرات صلح امتیازگیری کنند.

 

 

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خودکشی ۹ سرباز آسترالیایی پس از نشر گزارش جنایات جنگی نیروهای ویژه آسترالیا در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

دیلی میل گزارش کرده است که در پی نشر گزارش ها مبنی بر دست داشتن نیروهای ویژه آسترالیایی در قتل ۳۹ شهروند افغان، در جریان سه هفته گذشته ۹ سرباز این کشور دست به خودکشی زده اند.

این تحقیق چهار سال طول کشید که از “سابقه ای شرم آور” از قتل های غیرقانونی را که در میدان غیر جنگی رخ داده، پرده برداشته است.

گزارش ویرایش شده این تحقیق روز شنبه به نشر رسید.

به گزارش دیلی میل، در جریان سه هفته گذشته،۹ سرباز آسترالیایی به شمول یک خانم و هشت مرد بین سن های ۲۰ تا ۶۰ دست به خودکشی زده اند.

 بر اساس گزارش، اعتقاد بر این است که بسیاری از سربازان در این مدت کوتاه که خودکشی کرده اند در تاریخ نظامی اخیر آسترالیا بی سابقه بوده است.

باورها بر این است که اضطراب تحقیق – که شواهدی از ۳۹ قتل توسط نیروهای ویژه استرالیا را کشف کرد – در برخی از خودکشی های آنها نقش داشته است.”

نیل والی والاس، یک پزشک سابقه ارتش و طرفدار بهداشت روانی گفته است: “من فکر می کنم برخی از رسانه ها [گزارش هایی درباره ادعاهای جنایات جنگی] همه را با همان قلم مو نقاشی می کنند و به نظر می رسد مردم تا زمان اثبات جرم خود بی گناهی را فراموش کرده اند – و این به استرس اضافی «سلامت روانی» سرباز پیاده نظام و می افزاید.”

در همین حال عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در واکنش به این گزارش ها گفته است: ” این وحشیگری قابل توجیه نیست. راهی برای توضیح آنچه اتفاق افتاده وجود ندارد و قابل درک نیست.”

آقای عبدالله می‌افزاید: “این جنایات علیه مردم بی گناه است  و من شوکه شدم.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending