Connect with us

اخبار ویژه

دیدبان شفافیت از حکومت خواست برای توسعه بخش معدن با مردم محلی تعامل کند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۸, ۱۳۹۹)

دیدبان شفافیت افغانستان در یک بررسی جدید درباره مشارکت مردم در بخش معادن کشور گفته است که نقش مردم محلی در مناطق معدنی، بسیار ضعیف است و دولت از طریق هیچ استراتژی بلند مدت نقش آنان در این راستا را نهادینه نکرده است.

این نهاد می‌گوید که این گزارش زمینه کاری برای جامعه مدنی که مایل به تدوین یک پروژه نظارت بر در بخش معادن فراهم می کند و اظهار می دارد که به طور بالقوه زمینه نقش برای مردم در بخش معدن از جمله برای جلوگیری از استخراج غیرقانونی معادن ، افزایش درآمد دولت و همکاری برای امنیت و ثبات، وجود دارد.

 سید اکرام افضلی، مدیر اجرایی سازمان دید‌بان شفافیت افغانستان گفته است” “دولت برخی اقدامات را برای مشارکت مردم در بخش استخراج سلب کرده است.  با این حال، این تلاش ها نامطلوب بوده اند، از تجربیات افغانی و جهانی مطلع نشده اند و بنابراین در طی ده سال گذشته موثر نبوده اند.”

آقای افضلی گفته است که در اوایل این ماه کابینه تصمیم گرفت که والی ها باید از مردم محل در مورد مناطق معدنی معلومات جمع آوری کنند.

 افضلی گفت که این یک اقدام نیک از سوی دولت بود اما روند جمع آوری اطلاعات باید به صورت منظم و برنامه ریزی شده انجام شود.

وی افزوده است:  “تجربیات ما از نظارت بر جامعه در بخش های دیگر ثابت می کند که مشارکت عمومی می تواند باعث افزایش مسوولیت پذیری و ایجاد اعتماد بین دولت و شهروندان شود.”

آقای افضلی گفته است: “دولت افغانستان می تواند با مشارکت مردم در نظارت بر عملیات معادن در هنگام استخراج آن از اکتشافات تا استخراج، اعتماد ایجاد کند و کانال ارتباطی مداوم را در اختیار مردم قرار دهد.”

در همین حال، شارلوت بویر، نویسنده گزارش، گفت: “در این گزارش به تشریح موارد و معیارهای لازم برای جذب افراد در بخش استخراجی پرداخته می شود و این می تواند توسط جامعه مدنی، دولت و بخش‌های خصوصی برای درک دیدگاه و طراحی مردم استفاده شود.”

این گزارش تعدادی از توصیه هایی را نشان می دهد که می تواند در هنگام جذب افراد در بخش معدن مورد توجه قرار گیرد.

 این گزارش همچنین یک متدولوژی توسعه یافته توسط دیدبان شفافیت پیشنهاد میکند که توسط آن اجتماعات بسیج و آموزش دیده می شوند و یک عضو باسواد و صادق جامعه برای نظارت بر جای معدن انتخاب می شود.  سپس می توان اطلاعات مربوط به پیشرفت و چالش ها را به اشتراک گذاشت و موضوعات را می توان با شرکت معدن و دولت محلی شناسایی و بررسی کرد.

اما با گذشت چهار دهه جنگ، افغانستان معتقد بر این است كه روی یک از گران قیمت ترین معدن دنیا نشسته است. ارزش این منابع تقریبا بین ۱ تا ۳ تریلیون دالر تخمین زده شده است.

 افغانستان دارای ذخایر گسترده ای از جمله طلا، پلاتین، نقره، مس، آهن، کرومیت، لیتیوم، یورانیم و المونیم و همچنین زمردهای با کیفیت بالا، یاقوت، فیروزه، لاجورد و سنگهای قیمتی دیگر و گاز طبیعی و نفت است.

 در اوایل سال جاری، یک دیپلمات گزارش داد که تنها چیزی که می تواند افغانستان را از یک کشور وابسته به کمک های خارجی به یک کشور با ثبات اقتصادی تبدیل کند، بهره برداری مناسب از ثروت معدنی آن است.

 این دیپلمات گزارش داد كه در صورت تامین سیاست‌های محكم و یک رویكرد استراتژیک جامع، واقع بینانه و بلند مدت و در صورت بهره برداری موثر، معادن می تواند بهترین جایگزین برای کمک های خارجی و كاهش وابستگی افغانستان، به كشورهای کمک کننده دیگر خارجی باشد.

 در این مقاله آمده است که اگر این منابع به درستی مدیریت شوند، فرصتی را برای افغانستان فراهم می کنند تا داستان موفقیت اقتصادی خود را بنویسند

اخبار ویژه

سه متهم در پیوند به لت و کوب دو خانم در کابل به دادستانی کل معرفی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله یک منسوب نیروهای امنیتی که هفته گذشته دو خانم را در یکی از جاده های کابل مورد لت و کوب قرار داد و دو پولیس را که نظاره‌گر این رویداد بودند، را به دادستانی کل معرفی کرده است.

وزارت امور داخله در اعلامیه ای گفته است که ریاست عمومی کشف و مبارزه با جرایم این وزارت، “پس از بررسی قضیه، یک منسوب نیروهای امنیتی را که در قضیه مقصر اصلی بود و دو منسوب پولیس که در زمینه جلوگیری وقوع این قضیه سهل انگاری و بی‌مسوولیتی نموده بودند را شناسائی و با دوسیه‌های شان، جهت بررسی قضیه به سارنوالی معرفی نموده‌اند.”

هفته گذشته یک منسوب نیروهای امنیتی دو خانم را در حضور پولیس مورد لت کوب قرار داد که تصاویر آن در رسانه های اجتماعی منتشر و با واکنش تند فعالان حقوق بشر و مردم مواجه شد.

در تصاویر دیده میشود که دو سرباز و شماری از مردم در اطرف نظاره‌گر این رویداد اند.

این در حالی است که همزمان با گفتگوهای صلح میان مذاکره کنندگان حکومت و طالبان در دوحه نگرانی ها در مورد حفظ و تقویت حقوق زنان و به طور کلی حقوق بشر در افغانستان افزایش یافته است.

در همین حال مدافعان حقوق بشر و رهبران جهان میخواهند که دستاوردهای ۱۹ سال پسین افغانستان در مذاکرات صلح حفظ شود.

 

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

تیک‌تاک بیش از ۱۰۰ میلیون ویدیو کاربران خود را حذف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

شرکت تیک‌تاک در شش ماه اول سال جاری بیش از ۱۰۴ میلیون ویدویو کاربران خود را به دلیل نقض قوانین حذف کرده است.

از این میان ۳۷ میلیون دیدیو آن مربود به شهروندان هند بوده و حدود ۱۰ میلیون دیگر مربوط امریکا است.

تیک تاک گفته است که این شمار ویدیوها کمتر از یک درصد ویدیوهای آپلود شده در این برنامه بوده است.

این شرکت در گزارشی گفته است که ۹۶.۴ درصد از این کلیپ ها قبل از اینکه کاربری آنها را گزارش کند، حذف شده است و ۹۰.۳ درصد آنها هم هیچ بازدیدی نداشته است.

 الگوریتم های سرویس ۱۰ میلیون از این کلیپ ها را به طور خودکار حذف کرده است.

این شرکت در ویبسایت اش نوشته است: “در نتیجه شیوع ویروس کرونا، ما بیشتر به فناوری متکی بودیم تا محتوای متخلف را در بازارهایی مانند هند، برازیل و پاکستان شناسایی و حذف کنیم.”

شیوه های کنترول محتوای تیک تاک همیشه موثر نبوده است. در اوایل این ماه، این شرکت تلاش میکرد تا جلو پخش یک ویدیو وحشتناک را بگیرد که در آن نشان میداد مردی با اسلحه خودکشی میکند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

حکومت چهار پروژه تولید برق بادی و خورشیدی را تایید کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

شورای اقتصادی و کابینه کشور چهار پروژه تولید برق بادی و خورشیدی را تایید کرده است.

لیمه خرم رییس پالیسی عامه و خصوصی وزارت مالیه میگوید که این پروژه ها به ارزش ۱۶۰ میلیون دالر تطبیق میشود.

خانم خرم میگوید: “یک پروژه تولید برق بادی با ظرفیت ۲۵ میگاوات، یک پروژه تولید برق آفتابی با ظرفیت ۴۰ میگاوات در مزارشریف و یک پروژه تولید برق آفتابی دیگر با ظرفیت ۲۵ میگاوات در هرات و یک پروژه آفتابی به ظرفیت ۲۰ میگاوات بالای بند برق نغلو در کابل نصب خواهد شد.”

وی افزوده است که این پروژه ها به صورت مشترک از سوی حکومت و بخش خصوصی تطبیق خواهد شد.

این در حالی است که ماه گذشته یک قرارداری میان حکومت افغانستان و یک شرکت اماراتی برای تولید ۳۰۰۰ میگاوات برق آفتابی به امضا رسید.

افغانستان هم اکنون ۲۰۰۰ میگاوات برق برای روشنایی خانه ها و راه اندازی فابریکه ها نیاز دارد که بیشتر از کشور های همسایه وارد میشود.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending