Connect with us

رویداد های اخیر

دیدار وزیرخارجه افغانستان با سفیران ۱۴ کشور اروپایی

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۶, ۱۴۰۰)

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان در نشت با سفیران ۱۴ کشور اروپايی در دوحه روزگذشته (چهارشنبه ۵عقرب) خواستار به رسمیت شناختن امارت اسلامی شد.

آقای متقی در دیدار با این سفیران گفته که امارت اسلامی تمام شرایط لازم برای به رسمیت شناختن بر آورده کرده. وی تاکید کرده که جامعه جهانی و امریکا پول‌های منجمد شده افغانستان را هرچه زودتر آزاد کند.

نشست‌های اخیر که در مورد افغانستان در کشورهای منطقه برگزار می‌شود تمرکز بیشتر این نشست‌ها روی به رسمیت شاختن افغانستان از سوی کشورها و آزاد سازی پول‌های مجمد شده افغانستان در بانک‌های جهانی بوده است.

شام روز گذشته امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی با ۱۴ نماینده کشورهای اروپایی در قطر دیدار و گفتگو کردند وزارت خارجه تاکید کرده که در دیدار با سفیران کشور های اروپایی در دوحه بیشتر روی به رسمیت شناختن حکومت امارت اسلامی و آزاد سازی پول های مجمد شده افغانستان بحث صورت گرفته است.

مولوی اسدالله بلال کریمی، معاون سخنگوی حکومت امارت اسلامی دراین رابطه گفت:”وزیر خارجه کشور با مقام‌های روپایی در قطر دیدار و گفتگو کردند در این دیدار نمایندگان ۱۴ کشور اروپایی حضور داشتند وزیر جارجه با نماینده‌گان کشورهای ارپایی روی امنیت روابط دوجانبه مسایل اقتصادی و بسته بودند پول‌های افغانستان گفتگو کردند.”

وزارت خارجه کشور افزوده است که حکومت امارت اسلامی به عنوان یک دولت مسوول همۀ شرایط را برای به رسمیت شناختن برآورده کرده است. این وزارت تاکید کرده آقای متقی در کنار به رسمیت شناختن حکومت مارت اسلامی از جامعه جهانی خواسته است تا از امریکا تقاضا کند تا پول‌‌های منجمد شده افغانستان را هرچه زودتر آزاد کند.

آقای بلال دراین باره گفت:”از کشورهای جهان خواست که محدویت‌های که از سوی امریکا به حکومت فعلی افغانستان وضع شده است را آزاد کند و امارت اسلامی همه شرایط را برآورده ساخته باید به رسمیت شناخته شود.”

درهمین حال خیرالله خیرخواه، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ همچو نشست‌ها را برای حکومت امارت اسلامی سودمند میداند و می‌گوید که در این نشست‌ها کشورهای منطقه به آنان وعده سپرده اند که افغانستان را کمک می‌کنند.

آقای خیرخواه تاکید می‌کند که تمرکز بیشتر این نشست‌ها روی به رسمیت شاختن افغانستان از سوی کشورها و آزاد سازی پول‌های منجمد شده افغانستان در بانک‌های جهانی گفتگو می‌شود.

پیش از این نیز در نشست ترویکای توسعه یافته مسکو میزبان یک نشست‌ ویژه با حضور هیات امارت اسلامی و برخی کشورهای مهم منطقه در مورد افغانستان بود نشست های که تا اکنون نتیجه مثبت به همرا نداشته است.

در این نشست‌ها کشورهای منطقه به آنان وعده سپرده اند که افغانستان را کمک می‌کنند.

رویداد های اخیر

دیدار وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست ناتو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

مولود چاوش اوغلو و آنتونی بلینکن وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست وزیران خارجه ناتو در لتونی دیدار کردند.

آقای چاوش اوغلو پیش از این نشست گفت که با اوکراین و روسیه در تماس است تا زمینه برای کاهش تنش میان دو کشور را فراهم کند. وزیر خارجه ترکیه افزوده است که تحریم ها علیه مسکو بحران کنونی را حل نخواهد کرد.

مقام های اوکراین و غرب گفته اند که مسکو نیروهای را در مرز با اوکراین مستقر کرده است. اوکراین امروز ار ناتو خواست تا تحریم هایی را علیه روسیه وضع کند.

گفته میشود که وزیران خارجه امریکا و ترکیه در مورد آخرین تحولات منطقه به شمول اوکراین، لیبیا و افغانستان گفتگو کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است