Connect with us

اخبار ویژه

دیدار هیات مذاکره ‌‌کننده حکومت با رییس نهاد جهانی علمای اسلام

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 30, 2020)

تیم مذاکره کننده افغانستان روز چهارشنبه با احمد الریسونی رییس نهاد جهانی علمای اسلام، در دوحه پایتخت قطر دیدار و در مورد مذاکرات صلح گفتگو کرد.

وزارت دولت در امور صلح در اعلامیه ای اعلام کرد كه الریسونی به هیات مذاکره کننده گفته است كه این سازمان آماده هرگونه همکاری لازم با روند صلح افغانستان است و آنها كاملا از این روند حمایت می كنند.

آقای الریسونی گفته است: ” ما آرزو داریم که افغانستان در بین کشورهای اسلامی و جهان به حیث یک نمونه خوب تبارز نماید.”

 در همین حال اعضای تیم مذاکره کننده افغانستان در مورد وضعیت فعلی گفتگوها با طالبان که به نظر می رسد متوقف شده است توضیحاتی ارایه دادند.

بر اساس اعلامیه: “هیات جمهوری اسلامی افغانستان از نهاد جهانی علمای اسلام خواست که با استفاده از جایگاه خویش، از مذاکرات صلح افغانستان حمایت همه‌جانبه نماید تا به زودی در افغانستان شاهد آتش‌بس باشیم، کشته شدن افغان‌ها متوقف شود و خونریزی در افغانستان خاتمه یابد.”

در این دیدار، همچنین آقای علی محی‌الدین رییس دارالانشای نهاد جهانی علمای اسلام با اشاره به شناخت پنجاه‌ساله خویش از افغانستان و افغان‌ها گفت: “افغانستان میهن امام اعظم ابوحنیفه است و این نهاد به شکل کامل از مذاکرات صلح افغانستان حمایت خواهد کرد.”

نهاد جهانی علمای اسلام در سال ۱۳۸۳ه‍.ش در قطر تاسیس شده است.

این نهاد اکنون در ۹۳ کشور اسلامی نمایندگی دارد و از سوی ۲۵۰ نهاد اسلامی ثبت گردیده است. این نهاد در سطح جهان اسلام جایگاه مرجعیت داشته و مسایل مهمی از کشورهای گوناگون به این نهاد راجع می‌گردد.

اخبار ویژه

ادامه عملیات در هلمند؛ ولسوال نام‌نهاد طالبان کشته شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 28, 2020)

در جریان یک عملیات نیروهای افغان در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند به شمول ولسوال نام‌نهاد طالبان برای این ولسوالی دست کم ۳۸ جنگجوی طالبان کشته شدند.

دفتر رسانه‌ای ولایت هلمند در اعلامیه ای گفته است که در عملیات پاکسازی نیروهای افغان در راه لشکرگاه-نادعلی «ملا شاولی» ولسوال نام‌نهاد طالبان برای نادعلی کشته شده است.

در همین حال وزارت دفاع کشور در اعلامیه ای گفته است که ملا شاولی در یک حمله هوایی در این ولسوالی کشته شده است.

به گفته این وزارت، شاولی جنگ علیه نیروهای افغان را در شماری از مناطق هلمند رهبری میکرده است.

در اعلامیه آمده است: ” قوای هوایی امروز یک مخفی گاه طالبان را در ولسوالی نادعلی هدف قراردادند که در نتیجه «ملاشاه ولی» کسی که جنگ طالبان را در «چاه انجیر» و «باباجی» رهبری می کرد، همراه با ۳ تن از جنگجویانش کشته شدند.”

گروه طالبان تا هنوز در مورد کشته شدن شاولی چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

گفتگوی اتمر و قریشی در مورد نقش پاکستان در روند صلح افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 28, 2020)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان، تیلفونی در مورد روند صلح افغانستان گفتگو کرده است.

وزارت خارجه کشور در اعلامیه ای گفته است: “آنها در مورد آخرین پیشرفت ها در گفتگوهای صلح افغانستان و همکاری های مشترک در این راستا به ویژه نقشی که پاکستان برای از سر گیری مذاکرات و حل چالش ها فرا راه آن، کاهش خشونت و آتش‌بس فراگیر، میتواند بازی کند، گفتگو کرده اند.”

این فراخوان در حالی است که خشونت در سراسر کشور افزایش یافته و مذاکرات صلح در دوحه متوقف شده است.

روز سه‌شنبه نیز چهار عضو هیات مذاکره کننده حکومت به کابل برگشتند که پرسش هایی در مورد آینده این مذاکرات را ایجاد کرده است.

از ۱۲ سپتامبر سال روان میلادی تا به امروز هیات های مذاکره کننده حکومت و طالبان ۱۰ بار با هم دیدار داشته اند اما به دلیل اختلاف نظر در مورد برخی از موارد فقط در وضع قوانین اساسی، پیشرفت چندانی حاصل نشده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سازمان همکاری‌های اسلامی از طرف‌های جنگ خواسته است آتش‌بس فوری اعلام کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 28, 2020)

سازمان همکاری‌های اسلامی روز گذشته (سه شنبه، ۶عقرب) از طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان خواست که خشونت‌ها را کاهش داده و با اعلام آتش‌بس فوری، برای موفقیت گفتگوهای صلح میان افغان‌ها متوقف شده، تمرکز کنند.

این سازمان، گفتگو را تنها راهی برای دستیابی به صلح و سازش در افغانستان دانسته است.

یوسف بن احمد العثمین دبیر کل این سازمان با محکوک کردن حمله پسین در کابل که منجر به تلفات زنان و کودکان شده، از تمام جوانب خواسته است که خشونتها را کاهش دهند، یک آتش‌بس فوری را اعلام کنند و به گفتگو بپردازند و این تنها راه دستیابی به صلح فراگیر و صلح پایدار در افغانستان است.

همچنان دبیر کل این سازمان در این اعلامیه ای به ابتکارات و تلاش‌های این سازمان برای تامین صلح پایدار به رهبری و مالکیت افغان‌ها اشاره کرده است.

افزون بر این، او قطعنامه‌های تصویب شده در نشست‌های اسلامی و شورای وزیران خارجه و همچنان بیانیه‌ی کنفرانس بین المللی علما در مکه را که خواستار گفتگو و صلح بر اساس ارزش‌های اسلامی در افغانستان شده بودند، با اهمیت خوانده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending