Connect with us

رویداد های اخیر

دیدار هیئت بریتانیا با رهبران امارت اسلامی درکابل

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۱۴, ۱۴۰۰)

ملا عبدالغنی برادر و مولوی عبدالسلام حنفی؛ معاونان رییس دولت امارت اسلامی در دیدار با سیمون گاس، نماینده ویژه بریتانیا برای افغانستان خواستار آزادی پول‌های مسدودشده افغانستان شده اند.

در این دیدار که روز سه‌شنبه ( ۱۳ مهر) در ارگ انجام شد، ابتدا معاونان رییس الوزرای امارات اسلامی گفتند که امارت اسلامی بخاطر داشتن روابط خوب با بریتانیا و سایر کشورهای جهان متعهد هستند. این دو مقام امارت اسلامی از جامعه بین‌المللی خواستند که سرمایه مردم افغانستان را آزاد کنند.

معاونان رییس دولت امارت اسلامی خاطرنشان کرده‌اند که انزوای افغانستان باعث افزایش فقر و بیکاری می‌شود که از تاثیرات منفی آن نه تنها افغانستان بلکه جهان هم متاثیر می‌شود.

ملا برادر و مولوی حنفی تاکید کردند که طالبان تلاش می‌کنند تا فقر و بیکاری را به همکاری جامعه بین‌المللی از افغانستان از میان بردارند. آنان به نهادهای بین‌المللی اطمینان داده که شرایط لازم برای فعالیت‌های شان در تمام بخش‌ها به ویژه کمک‌های بشر دوستانه و صحی فراهم شده است.

سران امارت اسلامی به نماینده ویژه بریتانیا همچنین اطمینان داده‌اند که از خاک افغانستان هیچ‌گونه خطری متوجه جهان نخواهد شد.

سایمون گس، نماینده خاص بریتانیا برای افغانستان گفته که کشورش می‌خواهد که با شما در مورد ایجاد روابط سازنده و اعتماد سازی کار کند. او افزوده که:”ما به این نکته موافقیم که فقر و بیکاری در افغانستان بالای تمام جهان تاثیر منفی می‌گذارد.”

نماینده بریتانیا ضمن اینکه از تداوم کمک‌های بشردوستانه کشورش به افغانستان از طریق سازمان ملل متحد و سایر نهادهای بین‌المللی اطمینان داده افزوده‌است: “برای ما تعلیم و تحصیلات عالی دختران و همچنین ضمانت‌های شما در خصوص اینکه دیگر افغانستان تهدیدی برای سایر کشورها نخواهد بود، بسیار مهم است، ما می‌خواهیم نقش سازنده در افغانستان ایفا کنیم.”

تاکید بریتانیا بر آموزش و تحصیل دختران در حالی است که مکاتب باز شده؛ اما تنها پسران مکتب می‌روند و دختران منتظر دستور العمل امارت اسلامی است.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی افغانستان: کشورهای اسلامی در به رسمیت شناختن ما پیشقدم شوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

ملا محمد حسن آخند رییس الوزرای افغانستان از کشور های اسلامی می خواهد که در به رسمیت شناختن امارت اسلامی پیشقدم شوند.

ملا محمد حسن آخند که امروز در نشست یک روزه اقتصادی در ارگ  شرکت داشت گفت: “چرا دنیا ما را به رسمیت نمی شناسد. حکومت اشرف غنی را شناختند که حکومت اش در فساد نام دارد و مقام دوم را در جهان دارد. ما که فساد را ختم کردیم و امنیت را تامین کردیم اما ما را نمی شناسند.”

رییس الوزرا تاکید می کند که عدم به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان و ادامه تحریم های اقتصادی از سوی جامعه جهانی شهروندان افغانسان را دامن گیر مشکلات زیادی ساخته است. وی در همین حال از سرمایه گذاران خارجی می خواهد که در افغانستان سرمایه گذاری کنند و در شرایط دشوار فعلی مردم افغانستان را یاری کنند.

ملا محمد حسن آخند افزود: “حالا تمام شرایط برای سرمایه گذاری در افغانستان مساعد شده است. اما عدم به رسمیت شناخته شدن امارت اسلامی روحیه سرمایه گذاران خارجی را برای سرمایه گذاری در افغانستان تضعیف ساخته است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا به ارزش بيش از۳۰۰ ميليون دالر پروژه‌های بشردوستانه را در افغانستان راه اندازی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

اتحادیه اروپا بسته جدید کمک با افغانستان را اعلام کرده. این کمک که بیش از ۲۶۸ میلیون یورو است، برای نیازمندان در افغانستان و پروژه‌های مختلف در بخش صحت و معارف مصرف خواهد شد.

اتحادیه اروپا در خبرنامۀ که شب گذشته (سه‌شنبه۲۸ جدی) نشر کرد، گفت که این کمک از طریق صندوق کودکان ملل متحد “یونیسف”، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، اداره توسعه‌یی ملل متحد، سازمان جهانی صحت و برنامه جهانی غذا با مستحقین و نیازمندان شریک ساخته خواهد شد.

بر اساس خبرنامه، بخش بزرگ این کمک که ۱۸۶ میلیون یورو را در بر می‌گیرد، در ۷ پروژه در بخش‌های صحت، معیشت و معارف مصرف خواهد شد.

برای معلمان افغان هم کمک‌های اضطراری در این بسته مالی در نظر گرفته شده.

این کمک حدود ۱۹۴ هزار معلم را تحت پوشش قرار می‌دهد و برای دو ماه زمستان، به هر معلم ماهانه ۹۰ یورو پرداخته می‌شود.

برای آموزش دختران و پسران، برنامه جهانی غذا به همکاری یونیسف، کمک‌های غذایی را فراهم خواهد کرد و با خانواده‌های شاگردان دختر، کمک نقدی خواهد شد اما به شرطی که آنها به آموزش در مکتب‌ها حاضر شوند.

از سوی دیگر جونا ارپلینین کمیشنر بخش مشارکت بین‌المللی در اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت، این اتحادیه اصولی دارد که بر اساس آن، هیچ‌کسی نباید در جهان عقب مانده باشد.

او افزوده که اتحادیه اروپا در بخش تحصیل و آموزش دختران در افغانستان متعهد است و از گذشته هم تعهد کرده که نمی‌گذارد افغان‌ها به عقب برگردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

رسانه‌های ایرانی: امارت اسلامی بند کمال خان را بسمت ایران باز کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

رسانه‌های ایرانی از بازشدن آب بند کمال‌خان در ولایت نیمروز در بستر رود هیرمند و جاری شدن آن به سوی ایران گزارش داده‌اند.

به نقل از این رسانه‌ها امارت اسلامی روزگذشته (سه‌شنبه ۲۸ جدی) دریچه‌های سد کمال‌خان را به سمت ایران باز کردند و آب هیرمند به سوی هامون حرکت کرد.

این رسانه‌ها گزارش کرده اند که رهاسازی آب بند کمال‌خان بر اساس رایزنی‌ها بین مقام‌های ایران و سرپرست حکومت افغانستان صورت گرفته است.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان در این باره گفته است:”مراتب تقدیر خود را به‌پاس وفای به عهدی که مقام‌های امارت اسلامی در رهاسازی حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران از بند کمال‌خان انجام دادند، اعلام‌ می‌دارم.”

وی افزود:” ان‌شاءالله در پرتو عنایات الهی شرایطی برای سازندگی کشور مظلوم افغانستان فراهم شود و شاهد شکوفایی و آبادانی افغانستان مظلوم باشیم. امیدواریم دو ملت ایران و افغانستان در تعامل و سازندگی این کشور همکاری شایسته‌ای داشته باشند.”

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران ایرنا، چندی پیش سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده‌ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضاء رسید، حقابه ایران کاملآ مشخص است.
بند کمال‌خان در ۹۵ کیلومتری شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز در ولسوالی چهاربرجک واقع شده است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین در سفری به ولایت نیمروز، بند کمال‌خان را افتتاح کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending