Connect with us

رویداد های اخیر

دیدار رییس جمهور غنی با وزیرخارجه آلمان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۰, ۱۴۰۰)

وزیر خارجه آلمان در سفر اش به کابل می‌گوید که پس از خروج نظامیان خارجی، کمک‌های مالی آینده به افغانستان مشروط به عملی شدن معیاری‌های مردم سالاری صورت خواهد گرفت.

هایکو ماس هشدار می‌دهد که اگر طالبان حقوق و موازین مردم سالاری را کنار بگذارند، کمک‌های جامعه جهانی برای افغانستان ادامه نخواهد یافت.

همزمان با این، ارگ می‌گوید، رییس جمهور غنی در دیدار با وزیر خارجه آلمان گفته که روابط دو کشور پس از خروج نظامیان خارجی بربنیاد منافع مشترک ادامه خواهد یافت.

مهمان اسلام آباد؛ صلح افغانستان یکی از آجندای های گفت‌وگوی وزیران خارجه آلمان و پاکستان.

اسلام آباد می‌گوید، دو طرف بر ضرورت کاهش خشونت‌ها که منجر به آتش بس شود و مشارکت طرف‌های افغان در یک روند سازنده برای دریافت یک راه حل سیاسی فراگیر، گسترده و جامع در افغانستان تاکید ورزیدند.

پس از اسلام آباد، هایکو ماس وارد کابل شد و با رییس جمهور غنی در ارگ دیدار و گفت‌وگو کرد.

ریاست جمهوری می‌گوید که فصل تازه روابط افغانستان با جامعه جهانی پس از خروج نظامیان خارجی، روابط افغانستان و آلمان بربنیاد منافع مشترک پیش خواهد رفت.

وزیر خارجه آلمان اما می‌گوید، هرگونه کمک مالی آینده به افغانستان پس از خروج نیروها، بربنیاد شرایط و رعایت موازین دموکراتیک خواهد بود.

هایکو ماس گفت:”طالبان می‌دانند که این کشور که در جنگ‌های دهه‌های گذشته بسیار متحمل رنج شده است، از نظر مالی به کمک بین‌المللی بسیار وابسته است.”

این‌جا هم وزیر خارجه آلمان مهمان رییس شورای عالی مصالحه ملی؛ این شورا می‌گوید، هایکو ماس حامل پیام نخست وزیر آلمان برای دوام کمک به افغانستان و پشتیبانی از مذاکرات صلح برای دستیابی کشور به توافق سیاسی همه شمول بود.

آلمان از مخالفان سخت گوش خروج کامل نظامیان خارجی تا اول می از افغانستان بود و پیوسته می‌گفت، خروج نیروها بربنیاد شرایط. اکنون شرایط برایش پیش‌شرط نیست. اما آلمان خود را متعهد به ادامه کمک های نظامی، بشردوستانه و انکشافی برای افغانستان اعلام می‌کند.

ماس گفت:” در افغانستان خیلی چیزها بدست آمده است: از امید به زندگی تا این سوال که دختران می‌توانند به مدرسه بروند. این امر همچنین به این واقعیت مربوط می‌شود که پرچم آلمان امنیت بیشتری را در اینجا ایجاد کرده است.”

آلمان حدود ۱۱۰۰ نظامی در افغانستان دارد؛ دومین نیروی بزرگ نظامی خارجی در افغانستان پس از امریکا. هرچند آلمان حضور نیروهایش را در افغانستان برای یک سال تمدید کرده بود، اما دوباره هم‌صدا با امریکا اعلام کرد که هم‌رکاب نظامیان امریکایی و ناتو تا یازدهم سپتامبر از افغانستان بیرون می‌شود. بیش‌تر نظامیان آلمانی اما در شمال افغانستان مستقر اند؛ گفته شده که در ماه جون روند خروج آن‌ها از افغانستان آغاز می‌شود.

رویداد های اخیر

ملابرادر در یدار با مدیر برنامه توسعه سازمان ملل خواهان کمک‌های بیشتر شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۰)

ملا عبدالغنی برادر، معاون صدراعظم افغانستان، روز گذشته (یکشنبه ۲عقرب) با آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد در باره موضوعات متعدد بشمول وضعیت اقتصادی افغانستان دیدار و گفتکو کرده است.

محمد نعیم، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که این نشست در باره وضعیت کنونی افغانستان، وخیم شدن وضعیت اقتصادی و تداوی معتادان متمرکز بوده است.

به گفته نعیم ملابرادر از کمک‌های این سازمان قدردانی کرده و از آنها خواسته تا کمک‌های شان را در عرصه‌های گوناگون افزایش دهند.

در همین حال، خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که وانگ یی وزیر خارجه چین، در جریان سفراش به قطر به هیات امارت اسلامی به رهبری ملابرادر دیدار کرده است.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته که در این دیدار هر طرف در باره و ضعیت افغانستان و نگرانی مشترک گفتگو کرده اند.

او در این باره گفته” چین به عنوان همسایه دیرینه و دوست افغانستان همیشه گفتگوها را حمایت کرده تا وضعیت افغانستان از راه مثبت تغیر کند.”

این درحالی است که به تاریخ ۲۴ ماه اسد نیروهای امارت اسلامی وارد کابل شدند و حکومت اشرف غنی سقوط کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزارت خارجه از تصمیم روسیه برای حذف نام رهبران امارت اسلامی از لست سیاه استقبال کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه افغانستان از اظهارات ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در باره خارج ساختن نام‌ سران امارت اسلامی از لست سیاه استقبال کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، گفته است:” اکنون دوران جنگ در افغانستان پایان یافته و جامعه جهانی باید تغیرات مثبت در تعامل با  امارت اسلامی بیاورد.”

وزارت خارجه افغانستان گفته که امارت اسلامی با همه جهان روابط مثبت میخواهد.

این درحالی است که قبل از این پوتین گفته که بود که روسیه تصمیم دارد نام های سران امارت اسلامی را از لست سیاه آن کشور خارج کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا قصد دارد تا دفتر نماینده‌گی دیپلماتیک خود را در افغانستان باز کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۰)

به نقل از خبرگزاری فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا قصد دارد تا یک ماه دیگر دفتر نماینده‌گی دیپلماتیک خود را در افغانستان باز کند.

به اساس گزارش فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا تمایل دارد که تعاملات محدودی را با امارت اسلامی از سر بگیرد. اتحادیه اروپا گفته است که حضورش در کابل به معنای به رسمیت شناختن طالبان نیست.

فایننشال تایمز گزارش داده است که اتحادیه اورپا معتقد است که برای ایفای نقش در افغانستان تحت رهبری امارت اسلامی به منظور حمایت از حقوق بشر، عمل کردن از سوی نیروهای طالبان به تعهدشان در جلوگیری از تبدیل شدن مجدد این کشور به صادرکننده تروریسم و جلوگیری از بحران انسانی نیاز است که در کابل دفتر نماینده‌گی داشته باشد.

طبق این گزارش، اتحادیه اروپا ماه گذشته یک هیأت را به افغانستان فرستاد تا امکان بازگشت دیپلمات‌هایش به کابل را ارزیابی کند؛ زیرا این اتحادیه دسترسی لازم برای اجرای موثر بسته کمکش به افغانستان را که حدود یک میلیارد یورو است، بدون حضور در کابل، ممکن نمی‌داند.

در گزارش فایننشال تایمز آمده است که بروکسل هم‌چنان به دنبال دست‌یابی به توافقی بوده است که شرکت‌های خصوصی امنیت یا نگهبانان عضو اتحادیه اروپا از نماینده‌گی‌های سیاسی حفاظت کنند، اما هیچ توافقی در این زمینه صورت نگرفته است و نماینده‌گی‌های سیاسی باید از سوی نیروهای امارت اسلامی محافظت شوند.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا نیز گفته است که هنوز تصمیم نهایی در مورد تأمین امنیت گرفته نشده است.

نبیلا ماسرالی، سخنگوی اتحادیه اروپا، تأیید کرده است که در تلاش حداقل حضور در افغانستان است، اما به دلایل امنیتی از ارایه جزییات خودداری کرده است. او تأکید کرده است:”همان‌طور که بارها گفته‌ایم، این نشانه به رسمیت شناخته شدن نیست. ما می‌خواهیم با نزدیک‌تر شدن، بتوانیم به مردم افغانستان که به کمک ما احتیاج دارند، بهتر کمک کنیم و ناگزیر باید با طالبان (امارت اسلامی) تعامل داشته باشیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است