Connect with us

رویداد های اخیر

دیدار خلیلزاد با هیات‌های حکومت و طالبان در دوحه

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 2, 2020)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان رایزنی‌ها را برای حل اختلاف ها میان هیات‌های مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه را  آغاز کرده است.

منابع در قطر می‌گویند که آقای خلیل‌زاد به عنوان میانجی پس از چاشت روز گذشته با هیات‌های حکومت و طالبان گفتگو کرده تا دو طرف باهم تفاهم کنند.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان میگوید که روز گذشته آقای خلیلزاد با هیات این گروه به رهبری ملابرادر و مولوی عبدالحکیم،  دیدار و روی موارد مرتبط با مذاکرات میان افغان‌ها و پابندی امریکا و طالبان به توافق‌نامه دوحه متمرکز بوده است.

آقای نعیم می‌افزاید که در این دیدار روی رهایی زندانیان این گروه نیز صحبت شده است.

در همین حال یک عضو هیات مذاکره کننده حکومت به آریانانیوز می‌گوید که این هیات چندین طرح بدیل را برای حل اختلاف روی کارشیوه مذاکرات، به هیات طالبان سپرده است.

اما تاکنون پاسخی از جانب طالبان دریافت نکرده است. به گفته منابع آگاه، شدت اختلاف‌ها امریکا را ناگزیر به میانجی‌گری میان دو طرف کرده است.

در این میان، هیات مذاکره کننده طالبان به رهبری مولوی عبدالحکیم با رییس سازمان جهانی عالمان در دوحه دیدار کرده است.

مولوی عبدالحکیم در این دیدار گفته است که برای شکل‌گیری حکومت اسلامی، این هیات مذاکرات میان افغان‌ها را بربنیاد توافق‌نامه دوحه میان امریکا و طالبان پیش می‌برد.

اما جمهوری اسلامی افغانستان روی پیش‌برد مذاکرات بر بنیاد توافق‌نامه ۲۹ فبروری دوحه، توافق ندارد.

رویداد های اخیر

طالبان بند دهله ولایت کندهار را تصرف کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

مقام‌های محلی به خبرگزاری فرانسه (ای اف پی) گفته اند که بند دهله که از طریق یک شبکه متشکل از کانال‌های مختلف، امکان آبیاری زمین‌ها را برای دهقانان ایجاد می‌کند و آب آشامیدنی شهر کندهار را تامین می‌کند، اکنون تحت اداره طالبان درآمده است.

قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است :”ما بند دهله را در ارغنداب تصرف کردیم.”

حاجی گلبدالدین، ولسوال ولسوالی همجوار تایید کرد که این بند اکنون تحت اداره طالبان است. او گفته است که:”نیروهای امنیتی ما … خواهان دریافت نیروهای کمکی شده اند، اما خواسته آن‌ها عملی نشده است.”

بند نامبرده در حالی تصرف می‌شود که در این هفته چند روز پس از آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، درگیری‌ها در ولایت هلمند بسیار شدت گرفته است. توریالی محبوبی، رییس اداره تنظیم آب کندهار به خبرگزاری فرانسه گفته است که، طالبان اخیرا به کارمندان بند دهله هشدار داده بودند که سرکار نیایند.

یک گزارشگر خبرگزاری فرانسه در کندهار گفته است که، ماه گذشته شورشیان پلی را که بند دهله را به ولسوالی‌های مجاور وصل می کرد، منفجر کردند.

بند دهله حدود ۷۰ سال پیش توسط امریکایی‌ها ساخته شد تا به این وسیله امکان آبیاری زمین در حدود هفت ولسوالی کندهار فراهم شود. در سال ۲۰۱۹ بانک انکشاف آسیایی کمکی در حدود ۳۵۰ میلیون دالر به افغانستان را تایید کرد تا بخشی از آن برای گسترش پروژه ساخت مخازن آب استفاده شود.

مناطق اطراف این سد در طول شش ماه گذشته شاهد جنگ‌های شدید بوده است. اما مقام های دولتی در ماه اپریل این محدوده را پاکسازی شده اعلام کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزیر دفاع امریکا: همه پیمانکاران نظامی افغانستان را ترک می‌کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا شب گذشته (پنج شنبه شب ۱۶ثور) در جمع خبرنگاران گفته است، پیمانکاران نظامی مانند دیگر نیروهای امریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.

آستین با اشاره به اینکه روند خروج نظامیان امریکایی از افغانستان همچنان ادامه دارد گفت، خروج پیمانکاران از این کشور نیز طبق برنامه انجام خواهد شد.

وی همچنان گفته است که پیمانکاران می‌توانند در آینده درباره در مورد قراردادهای شان مذاکره کنند.

این درحالی است که تا ماه اپریل نزدیک به ۱۷هزار پیمانکار پنتاگون، از جمله حدود ۶هزار ۱۵۰ پیمان کار امریکایی، ۴هزار ۳۰۰ پیمان کار افغان و ۶هزار ۴۰۰ پیمان از کشورهای دیگر حضور داشته اند.

آستین در ادامه مدعی شد نیروهای افغانستانی بدون حمایت نیروهای امریکایی در مواجهه با خیزش دوباره طالبان با چالش مواجه خواهند شد.

از سوی دیگر، مارک مایلی، رییس ستاد ارتش امریکا نیز در این نشست خبری گفته ا ست، این احتمال وجود دارد که ارتش امریکا، آموزش نیروهای نظامی افغانستانی را در سایر کشورها ادامه دهد.

مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا که دراین نشست خبری حضور داشت‌ گفته است:”هنوز خیلی زود است حدس بزنیم وضعیت افغانستان پس از خروج نیر‌وهای امریکا چگونه خواهد بود. چرا که افغانستان نیروی ارتش و نیروی قابل قابل توجه‌ای دارد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دو پایه برق وارداتی در شمال کابل انفجار داده شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

شرکت برشنا اعلام کرده است که دو پایه ۲۲۰کیلوولت برق وارداتی در ولسوالی کلکان کابل در اثر انفجار ماین کارگذاری شده، منهدم شده است.

پس از این رویداد، برق کابل و ولایت‌های مسیر این لین قطع شده است.

شرکت برشنا گفته است که این رویداد حوالی ساعت ۴:۴۵ صبح روز جمعه در ساحه میرزاخیل ولسوالی کلکان رخ داده است.

باشنده‌گان محل گفته اند که با صدای انفجار بیدار شدند و اما دراین رویداد به کسی آسیب نرسیده است.

شرکت برشنا همچنان گفته است که در این انفجارها پایه سومی نیز به صورت قسمی تخریب شده است.

شرکت برشنا افزوده است که در پایه چهارمی نیز ماین کارگذاری شده بود، اما تیم انجینیری ارتش ملی در صدد خنثاسازی آن است.

این شرکت گفته است که با مساعد شدن زمینه کار، تیم‌های فنی این شرکت آماده‌گی دارند که کار نصب و ترمیم پایه‌های منهدم شده را دوباره آغاز کند.

تاهنوز گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است