Connect with us

رویداد های اخیر

دیدار خلیلزاد با ملا برادر در مورد آغاز گفتگوهای میان افغان‌ها در قطر

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 8, 2020)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و جنرال سکات میلر فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان با ملا غنی برادر معاون رهبر طالبان در قطر دیدار و در مورد آغاز گفتگوهای میان افغان‌ها صحبت کرده اند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در تویتی گفته است: “دو طرف در مورد تسریع روند رهایی زندانیان و آغاز گفتگوهای سیاسی صحبت کردند.”

عرب نیوز – یک رسانه پاکستانی – به نقل از یک عضو ارشد طالبان گزارش کرده است که رهبری این گروه به آغاز مذاکرات میان افغان‌ها رای مثبت داده اند.

این عضو ارشد طالبان که نخواسته نامی از او گرفته شود به عرب نیوز گفته است که اکثر اعضای رهبری طالبان که در ماه رمضان با هم دیدار کرده اند با در نظرداشت رهایی زندانیان این گروه به عنوان بخشی از توافق طالبان با امریکا، تاکید کرده اند که مانعی برای آغاز این گفتگوها وجود ندارد.

این منبع افزوده است: “نشست بعدی شورا (رهبری طالبان) روی دستور کار (آجندا) گفتگوی میان افغان‌ها به زودی برگزار می شود.”

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان روز گذشته با جنرال جاوید بجوا رییس ستاد ارتش پاکستان در اسلام آباد دیدار کرده است.

سفارت امریکا در اسلام آباد در اعلامیه ای گفته است: “خلیلزاد در دیدار با جنرال جاوید بجوا رییس ستاد ارتش پاکستان در مورد گام‌های ضروری در راستای آغاز گفتگوهای میان افغان‌ها صحبت کرده است.”

در این اعلامیه آمده است که دو طرف در مورد پیشرفت های پسین که در نتیجه آتش‌بس عید ایجاد شد، تسریع روند آزادی زندانیان و همچنان کاهش خشونت پیش از مذاکرات میان افغان ها نیز تبادل نظر کردند.

بر اساس اعلامیه سفارت امریکا، آقای خلیلزاد از عمران خان نخست وزیر پاکستان و جنرال بجوا برای حمایت از روند صلح افغانستان نیز قدردانی کرده است.

در اعلامیه آمده: “هر دو جانب توافق کردند که صلح در افغانستان فرصت بی سابقه ای برای بهبود امنیت، اتصال و توسعه منطقه‌ای ایجاد می کنند.”

انتظار میرود که آقای خلیلزاد به کابل بیاید و در مورد عملی کردن تمام تعهدات توافق‌نامه میان امریکا و طالبان و نیز اعلامیه مشترک واشنگتن و کابل از جمله کاهش خشونت ها و رهایی زندانیان با تمام طرف ها گفتگو کند.

وزارت خارجه امریکا گفته است که هدف اصلی آقای خلیلزاد در این سفر، بدست آوردن توافق ميان طرف ها در افغانستان  برای  برداشتن گام های عملی بعدی در روند صلح برای آغاز گفتگوهای میان افغان‌ها است.

رویداد های اخیر

سفر ملا برادر به تهران

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 26, 2021)

محمد نعیم، سخنگوی دفتر قطر طالبان، در یک تویت میگوید که ملا عبدالغنی برادر، معاون این گروه در راس یک هیات بلندپایه به تهران رسیده است.

او میگوید که این سفر به دعوت  رسمی مقام‌های ایرانی صورت گرفته و در جریان آن با مقام‌های آن کشور در مورد روابط دوجانبه، مسایل سیاسی و امنیتی منطقه و وضعیت مهاجران افغان بحث خواهد شد.

نعیم افزوده است که این هیات با ” مسئولين کشور همسايه پیرامون روابط دوکشور، وضعیت مهاجرین افغان در ایران،وضعیت فعلی سياسى وامنيتى افغانستان ومنطقه صحبت های خواهند داشتند.”

این در حالی است که قبل از این ملابرادر به پاکستان نیز سفر کرده بود و با مقام‌های آن کشور در مورد روند صلح گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا: طالبان با گروه القاعده روابط نزدیک دارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 26, 2021)

وزارت خزانه داری امریکا در یک گزارش تازه میگوید که گروه القاعده تحت حمایت طالبان در افغانستان قوت میگیرد.

این وزارت گفته است که با وجودیکه در توافقنامه امریکا و طالبان این گروه تعهد کرده بود که روابط خود را با القاعده قطع میکند، اما این دو گروه تاکنون روابط نزدیک دارد.

در این گزارش آمده است که ” در سال ۲۰۲۰ القاعده در افغانستان قوت گرفته است و همچنان در مناطق تحت حمایت طالبان فعالیت میکند. القاعده تاکنون وابسته به کمک گروه‌ها و افراد است که عقیده دارد که پول شان در راه بشردوستانه به مصرف برسد.”

این گزارش میگوید که طالبان از طریق مشاورین خود با گروه القاعده در تماس است و از آنها مشوره، رهنمایی و کمک مالی میگیرد.

گزارش افزوده است:” چهره‌های ارشد شبکه‌ی حقانی با گروه القاعده در مورد تشکیل یک قطعه مشترک با همکاری مالی این گروه گفتگو کرده است.”

وزارت خزانه داری امریکا افزوده است که عناصر القاعده  بشمول تحریک طالبان پاکستان در تلاش استند تا مناطق مرزی افغانستا و پاکستان را پنا‎‌ه گاهای امن بسازد.

این وزارت میگوید:” گروه القاعده برای نیمه قاره هند از رهبری ارشد این گروه پول بدست می آورد. در می سال ۲۰۲۰ طالبان و گروه القاعده روابط مستحکم داشت و به گونه منظم دیدار میکردند.”

این گزارش وزارت خزانه داری همچنان گفته است که گروه داعش در افغانستان از نگاه مالی بیشتر بر جمع آوری مالیات، اخاذی‌ها و دیگر منابع مالی داعش تکیه میکند.

در گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۹ میلادی طالبان و حکومت افغان بر پنا‌ه گاهای گروه داعش در ننگرهار حمله کردند که در نتیجه آن آشکار شد که این گروه از منابع طبیعی پول بدست می آوردند.

تاکنون طالبان و حکومت افغان در این باره چیزی نگفته است.

قبل از این مشارو شورای امنیت ملی امریکا با همتای افغانی خود گفته بود  که امریکا قصد دارد تا توافقنامه امریکا و طالبان را بازنگری کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ارغندیوال دلیل برکناری اش را مخالفت با قرارداد ۱۸نوع گوشت عنوان میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 25, 2021)

عبدالهادی ارغندیوال، وزیر پیشین مالیه در جریان یک نشست خبری میگوید که حلقات خاص در ارگ  سبب برکناری وی شده است.

ارغندیوال در این باره گفت:”حلقات در داخل ارگ است که بخاطر منافع شان کار میکند و نمی گذارند ارغندیوال باشد و من از رییس جمهور تقاضا میکنم پیام بود مستقیم برم میگفت نه حلقات که منافع شان در خطر بود.”

این در حالی است که دو روز قبلررییس جمهور غنی در یک حکم ارغندیوال را برکنار کرد و دلیل برکناری وی را تعلل در جمع آوری عواید، عدم همکاری با هیات مشترک بررسی مقررهای غیر قانونی و ممانعت با این نوع بررسی‌ها، ضعف مدیریتی و عدم تعهد به ارزش‌های حکومت داری خوب عنوان کرده بود.

ارغندیوال یکی از دلیل برکناری وی مخالفت با قراردادهای کمیسیون تدارکات که شامل ۱۸ نوع گوشت به اداره امور و قرارداد تیل به بهای بلند بود، عنوان میکند.

او میگوید: “۱۰ روز قبل کمیسیون تدارکات دایر شده بود درباره قراری دادها بود باز بعدا گفته شد که آیا در مورد قرار داد ها ملاحظات وجود دارد و من به عنوان عضو این کمیسیون گفتم بلی ملاحظات است قرار داد اداره امور که شامل 18 نوع گوشت است چی وجدان وجود دارد بر این قرار داد که عساکر ما در جبهات استند حتا آب نوشیدنی ندارند و این قرار داد بسته شود جناب رییس جمهور که دید رد کرد و دوم اش هم قرار داد تیل بود که در بازار فی لیتر ۳۴ افغانی است اما حدر قرار ۴۱ افغانی بود که مخالفت کردم مخالفت کردیم ما با این تعهد ملی خود به مشکل روبرو می شویم .”

قبل از این یک عضو مجلس نماینده‌گان ادعا کرده بود که اداره امور ریاست جمهوری قرارداد ۱۸ نوع گوشت و ترکاری را به ارزش ۳۰ میلیون افغانی عقد کرده است که واکنش‌های تند را بر انگیخت.

ارغندوال میگوید که هیچ مقرری‌ غیر قانونی در این وزارت صورت نگرفته است وی تاکید می کند که اکنون وزارت مالیه برای سال مالی ۱۴۰۰ هجری شمسی ۳۰ میلیارد افغانی اختصاص داده است و همچنان در اثر کارکرد وی افغانستان توانست در نشست ژینوا کمک‌های جامعه جهانی را نیز بدست اورد.

ارگ تاکنون در مورد اظهارات ارغندیوال چیزی نگفته است.

آقای ارغندیوال از حامیان رییس جمهور غنی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending