Connect with us

بی بی سی فارسی

دیدار از مقبره نجیب‌الله؛ ‘بی‌احترامی به قربانیان خاد یا ژستی برای درمان زخم‌های کهنه’؟

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۳۹۹)

دیروز حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان و از نزدیکترین چهره‌ها به اشرف غنی، رئیس جمهوری، از مقبره نجیب‌الله، رئیس جمهوری سابق افغانستان دیدار کرد.

ادای احترام مقام‌های ارشد به مقبره‌های رهبران سیاسی برجسته در دو دهه اخیر جز روند سیاسی در افغانستان قرار گرفته و سیاستمداران تلاش می‌کنند حمایت هواداران آنها را از این طریق به خود جلب کنند.

گروه طالبان یک روز پس از تصرف کابل در ششم میزان/مهر ۱۳۷۵ با کشتن و حلق‌آویز کردن نجیب‌الله احمدزی و برادرش، شاهپور احمدزی، در مرکز شهر کابل نمایش بی‌سابقه از ترس، وحشت و نفرت را به تصویر کشید.

پیش از این مرگ دردناک، نجیب‌الله ۴ سال را به عنوان پناهنده در دفتر سازمان ملل در کابل سپری کرد و ظاهرا دولت به رهبری برهان‌الدین ربانی به او اجازه نداد افغانستان را ترک کند و به هند برود؛ تنها کشوری‌که گفته می‌شود حاضر بود به آقای نجیب پناهندگی بدهد.

نجیب‌الله چهره جنجالی در تاریخ معاصر افغانستان محسوب می‌شود. او از اول هجوم نیروهای شوروی به افغانستان در ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۶ رئیس اداره اطلاعات افغانستان موسوم به خاد (خدمات امنیت دولتی) بود و در این مدت افراد مجاهدین که علیه شوروی می‌جنگیدند و شماری غیرنظامی تجربه‌های وحشتناکی از این اداره دارند.

مخالفانش بیشتر همین دوره ریاست او بر نهاد خاد را هدف قرار می‌دهند که خاد در این زمان از سوی نهادهای جهانی حقوق بشر متهم به تخلفات گسترده حقوق بشری است.

دکتر نجیب

Getty Images
دکتر نجیب‌الله از ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۶ رئیس اداره اطلاعات افغانستان و بعد از آن تا ۱۹۹۲ آخرین رئیس جمهوری حکومت چپ‌گرای افغانستان بود

حامیانش استدلال می‌کنند که مسئولیت رفتار خاد متوجه دولتی است که آقای نجیب در آن کار می‌کرد.

به نظر آنها دکتر نجیب بیشتر به دلیل تلاش‌ها برای تامین صلح در افغانستان در سال‌های ریاست جمهوری‌اش و “پیش‌بینی‌های دقیق” در مورد احتمال سقوط افغانستان به جنگ‌های خونین داخلی به حافظه‌ها سپرده شده.

او همچنین به موضع‌گیری‌های شدید علیه پاکستان، فصاحت و کاریزما شهرت دارد.

رویکرد متفاوت و کنار گذاشتن سیاست تضاد

این نخستین بار بود که پس از کشته شدن و دفن پنهانی نجیب‌الله، یک مقام افغانستان در سطح آقای محب از مقبره او در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا در شرق افغانستان دیدار می‌کند.

آقای محب با این اقدام البته حساسیت‌های زیادی را در میان رهبران مجاهدین، هواداران آنها و مخالفان دولت‌های چپی افغانستان که تعدادشان کم هم نیست، برانگیخته است.

مشاور امنیت ملی افغانستان هفته پیش در سفری به ولایت پنجشیر از مقبره احمدشاه مسعود، فرمانده پیشین نیروهای ائتلاف شمال هم دیدار کرد.

با آنکه نجیب‌الله و احمدشاه مسعود در دو طرف معادلات سیاسی افغانستان قرار داشته‌اند اما شباهت‌های در نحوه کشته شدن و روند محبوبیت هر دو پس از مرگ در میان هوادارانشان دیده می‌شود.

آقای محب در صفحه توییترش نوشته که: “در روزهای عید از آرامگاه‌ دو شخصیت تاریخی کشور دیدار کردم که در گذشته خانواده من با هر دو تفاوت دیدگاه داشتند اما، آوردن صلح واقعی متکی به تحمل، مدارا و عبور از طبقه‌بندی‌های از قبل تعیین شده است.”

محب از چهره‌های جوانی است که ظاهرا تلاش دارد با رویکرد متفاوت از نسل‌های پیشتر، سیاست تضاد را کنار گذاشته و نقطه وصل آرزوهای نسل جدید افغانستان شود.

بیشتر رهبران مجاهدین و حامیان آنها که در دو دهه گذشته از نفوذ گسترده در افغانستان برخوردار بوده‌اند، نگاه خصم‌آمیزی نسبت به دکتر نجیب داشته‌اند اما شماری از رهبران جوان مجاهدین از جمله امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان از آقای نجیب به خوبی یاد می‌کنند.

دلیل آن احتمالا اینست که چهره‌های مثل حمدالله محب و امرالله صالح که در تماس نزدیکتر با نسل جوان افغانستان قرار دارند و نگاه‌شان به آینده است، نمی‌توانند جذابیتی را که نجیب‌الله در میان شماری از جوانان دارد، نادیده بگیرند.

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی

محمود صیقل نماینده پیشین افغانستان در سازمان ملل، از آقای محب و دیدار او از مقبره نجیب‌الله به شدت انتقاد کرده، آن را “تلاش شخصی برای جلب توجه” از سوی او خوانده است.

https://twitter.com/MahmoudSaikal/status/1265477853660864518?s=20

عبدالله خداداد یک کاربر دیگر توییتر در واکنش به این دیدار نوشته است: “کودکی من پر از خاطرات وحشتناکی است که با نام شهید داکتر نجیب الله گره خورده است. وقتی جتی در هوا پیدا می شد تا روی ما بمب بریزد، فکر می کردم خودِ داکتر نجیب است که از آن بالا ما را می کشد. گاهی باید مدت ها را در غار کوه و یا زیر سنگ ها پناه می گرفتیم تا جت های داکتر نجیب بمب های خود را خالی کند و بگذرد.”

https://twitter.com/AKhodadad/status/1265502449617571841?s=20

هیله نجیب‌الله و موسکا نجیب‌الله دختران آقای نجیب در توییترشان از این اقدام آقای محب تقدیر کرده‌اند و موسکا نوشته است: “ژستی از مهربانی می‌تواند به زخمی برسد که تنها همدردی می‌تواند آن را درمان کند.”

https://twitter.com/muskanajibullah/status/1265343695349399554?s=20

هیله نجیب‌‌الله با سپاسگزاری از مشاور امنیت ملی افغانستان نوشته است: “این مجاهدین نبودند که شوروی را از افغانستان بیرون کردند، شوروی خود تصمیم گرفت از افغانستان بیرون شود و دکتر نجیب‌الله از این تصمیم حمایت کرد.”

https://twitter.com/HNajibullah/status/1265518826986274818?s=20

https://twitter.com/WahdatFawzia/status/1265505401686065152?s=20

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

مجموعه‌ای از عکس‌های برگزیده خبری در هفته گذشته (۲۷ ژوئن -۳ ژوئیه ۲۰۲۰) که در نقاط مختلف دنیا منتشر شده‌اند.

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)
اعتراضات ضد نژادپرستی

Getty Images
در پی اعتراضات جهانی علیه نژادپرستی در برلین هم صدها نفر از تظاهرکنندگان در حمایت از برابری نژادی و ادای احترام به جورج فلوید که به دست پلیس در مینیاپولیس آمریکا کشته شد، شرکت کردند.
انفجار در ایران

Getty Images
سه شنبه کلینیک تخصصی پزشکی سینا اطهر در تهران، دچار انفجار و آتش‌سوزی شد و در اثر این حادثه دست‌کم ۱۹ نفر کشته و ۱۴ نفر مصدوم شدند. شدت انفجار به حدی بود که بعضی از خانه‌های اطراف را هم تخریب کرد.
هنگ کنگ

Getty Images
پلیس ضد شورش، معترض هنگ کنگی را بازداشت کرده است. بیست و سه سال پیش هنگ کنگ مستعمره سابق بریتانیا به چین واگذار شد. پکن وعده خودمختاری داد که به فرمول ‘یک کشور و دو سیستم’ شهرت پیدا کرد. اما حالا چین قانون جدیدی معرفی کرده که اعتراضات در این شهر را عملی مجرمانه به شمار می‌آورد و از سه سال تا حبس ابد مجازات در پی دارد. در اعتراض به این قانون، هزاران نفر به خیابانهای هنگ کنگ آمدند و دست کم ۱۸۰ نفر بارداشت شدند.
هجوم ملخ

Getty Images
هجوم ملخ به مزارع در پاکستان، کشاورزان سعی در ترساندن و فراری دادن ملخ‌ها دارند؛ از این حادثه را بعنوان بدترین طاعون ملخ در ۲۵ سال گذشته نام برده شده است.
کرونا

Reuters
کودکی با یک بادبادک به شکل شبح در دپوک، حومه جاکارتا.
کرونا

Reuters
مدرسه‌ای در تایلند برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا از صندوق‌های رأی قدیمی بعنوان پارتیشن استفاده کرده است.
کرونا

Getty Images
مردم پس از کم شدن محدودیت‌های ویروس کرونا در پراگ، بر یک میز ۵۰۰ متری روی پل چارلز ناهار خوردند.
کرونا

Getty Images
رقصندگان با ماسک صورت در حین تمرین باله در شهر باسکایی اسپانیایی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا.
کرونا

Getty Images
بازگشایی باغ وحش ادینبورگ پس از کاهش محدویت‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

تمامی عکس‌ها شامل قوانین کپی رایت است.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

کانیه وست می‌گوید می‌خواهد نامزد ریاست جمهوری آمریکا شود؛ کارداشیان و ماسک حمایت کردند

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)
کانی وست و کیم کارداشیان

Reuters
کانی وست و کیم کارداشیان از ثروتمندترین افراد مشهور جهان هستند

‌کانیه وست، رپر سرشناس آمریکایی، اعلام کرده که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، نامزد ورود به کاخ سفید شود.

آقای وست و همسرش کیم کارداشیان، از حامیان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی بوده‌اند که در انتخابات ۲۰۲۰ هم نامزد جمهوری‌خواهان برای ماندن در کاخ سفید است.

کانیه وست با این کار، به رقابت با مردی می‌پردازد که در گذشته بارها او را ستوده و حمایت کرده است.

در میان کسانی که از تمایل کانیه وست به نامزدی در انتخابات حمایت کرده‌اند، نام دو چهره سرشناس دیده می‌شود؛ همسرش کیم کارداشیان و ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا، که در زیر توییت کانیه وست نوشته: “من کاملاً از تو حمایت می‌کنم.”‌

کانیه وست

Getty Images

وست که تاکنون ۲۱ بار برنده جایزه معتبر گرمی شده، در گذشته بارها از تمایلش برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سخن گفته است.

او در سال ۲۰۱۵ در مراسم جوایز موسیقی ام‌تی‌وی اعلام کرد که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری پنج سال بعد (۲۰۲۰) نامزد شود، اما در نوامبر سال پیش در جریان یک مراسم دیگر گفت تصمیمش را به تعویق انداخته و می‌خواهد در سال ۲۰۲۴ نامزد انتخابات شود.

معلوم نیست این بار آیا رسما برای این کار اقدام خواهد کرد یا نه؛ او برای نامزدی در انتخابات آمریکا، باید در کمیسیون فدرال انتخابات ثبت نام کند، اما نامش هنوز در دیتابیس این کمیسیون دیده نمی‌شود.

انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری آمریکا در عمل بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی، از حزب جمهوریخواه و جو بایدن نامزد حزب دمکرات خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

ساروج خان، معروف به ‘مادر رقص بالیوود’ درگذشت

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)
Saroj Khan

Getty Images

نرملا‌ ناگ‌پال، معروف به ساروج خان، رقص‌پرداز پرآوازه بالیوود در سن ۷۱ سالگی در اثر ایست قلبی صبح روز جمعه درگذشت.

شاهرخ‌ خان، ابرستاره بالیوود از خانم ساروج خان به عنوان “نخستین استاد واقعی” خود یاد کرده است.

خانم خان در طول دوره کاریش رقص‌پردازی بیشتر از ۲۰۰۰ آهنگ را انجام داده است. او به عنوان “مادر رقص هند” شناخته می‌شد.

ساروج خان طرفداران زیادی در صنعت سینمای بالیوود و همچنین سینمای جنوب هند داشت.

هنرمندان معروف هند در نزدیک به چهار دهه گذشته، مانند سری‌دیوی، مادهوری دیکشیت، کرینا کاپور، کاترینا کیف و ده‌ها هنرمند دیگر با رقص‌پردازی‌های منحصر به فرد او به اوج شهرت رسیدند.

نخستین باری که هنر ساروج خان بر سر زبان‌ها آمد در سال ۱۹۸۶ و در فیلم سینمایی آقای هند (Mr India) در آهنگ “هوایی هوایی” با هنرنمایی سری دیوی ابرستاره هند بود.

کار دوم و بسیار معروف ساروج خان در سال ۱۹۸۸ در فیلم سینمایی تیزاب، با هنرنمایی مادهوری دیکیشت در آهنگ “ایک دو تین” او‌ را به هنرمندی ماندگار تبدیل کرد.

آخرین کار ساروج خان باز هم با مادهوری دیکشیت در فیلم “کلنک” در سال ۲۰۱۹ بود.

Bollywood choreographer Saroj Khan (L) hugs actress Madhuri Dixit.

Getty Images
ساروج خان در خردسالی وارد سینمای بالیوود شده بود

ساروج خان سه بار برنده جایزه معتبر ملی هند برای کارهایش از جمله رقص‌پردازی در فیلم “دیوداس” در سال ۲۰۰۳ شد. در کنار آن او‌ برنده جایزه‌های زیادی از سوی صنعت فیلم بالیوود هم‌ شد.

او دوبار ازدواج کرد و دو دختر و یک پسر دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending