Connect with us

رویداد های اخیر

دیدارهای نماینده سازمان ملل در باره صلح افغانستان در دوحه پایان یافت

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 22, 2021)

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما میگوید که دیبرا لاینز، فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان امروز( پنجشنبه، ۲ ثور) مشوره‌های خود را با احزاب و همکاران بین المللی در دوحه به پایان رسانده است.

به گفته‌ی یوناما در این سفر خانم لاینز با طرف‌های افغان و بین المللی در مورد تقویت  و ایجاد انگیزه در گفتگوهای میان افغان‌ها مشوره کرده است. 

یوناما در این باره گفته است که “در کار برای حمایت از مذاکرات صلح افغانستان تاملی صورت نخواهد گرفت.”

یوناما افزود:” سازمان ملل متحد به مشوره های خود با نمایندگان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان ادامه می دهد تا تمرکز خود را روی تلاش های صلح و راه حل برای صلح عادلانه و دوامدار حفظ کند.”

این در حالی است که قبل از این ترکیه، قطر و سازمان ملل گفته بود که نشست ترکیه تا پیشرفت‌های معنی دار به تعویق افتاده است.

این نشست زمانی به تعویق افتاد که طالبان قبل از این گفته بود که تا خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان در نشست‌ها در باره صلح افغانستان شرکت نخواهد کرد.

یونامان افزوده که به تعویق افتادن نشست ترکیه زمینه را برای افغان‌ها مساعد میکند که تا روند گفتگوهای کنونی دوحه را سرعت ببخشد.

این نهاد میگوید:” به تعویق افتیدن کنفرانس استانبول فرصت دیگری را برای احزاب افغان فراهم می کند تا پیشرفتی در مذاکرات جاری صلح میان افغانها در دوحه صورت گیرد. در تلاش های افغانها برای دستیابی به صلح نباید سستی صورت گیرد.”

سازمان ملل میگوید که از تلاش‌های خود برای تامین صلح و ختم جنگ  دریغ نخواهد کرد.

این سازمان افزوده است که “بی طرفی و امکانات سازمان ملل در اختیار افغان ها و بازیگران بین المللی که برای صلح کار مینماید، به ویژه کشورهای منطقه قرار دارد.”

این نهاد همچنان میگوید که در مورد روند صلح با جوانان، زنان و فعالان جامعه مدنی نیز کار خواهد کرد.

رویداد های اخیر

از سرگیری روند واکسیناسیون در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

روند تطبیق واکسین سینوفارم چین در ۹ ولایت افغانستان به شمول کابل آغاز شده است.

وزارت صحت عامه می گوید که ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده به افراد آسیب پذیر تطبیق خواهد شد.

بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۶۷ بیمار کووید-۱۹ جان های شان را از دست داده و نزدیک به هزار تن مبتلا به این بیماری شده اند.

با این وضعیت وزارت صحت عامه در افغانستان در کنار وضع برخی محدودیت های دیگر، پوشیدن ماکس در مکان های عمومی اجباری اعلام کرده است.

اما کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

سازمان عفو بین المل و سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته که کمبود اکسیجن را برای بیماران کرونایی به گونه فوری برطرف کند و همچنان این سازمان ها هشدار داده اند در صورتی که جامعه بین المللی، افغانستان را پشتیبانی نکند، وضعیت از اداره بیرون خواهد شد.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار طالبان به شماری از نیروهای خارجی که برای محافظت از سفارتخانه‌ها باقی خواهند ماند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

طالبان هشدار داده است که حضور شماری از سربازان خارجی برای محافظت از فرودگاه کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی پس از تکمیل روند خروج برای این گروه قابل قبول نیست و این نیروها به عنوان «اشغالگران» شناخته خواهند شد.

طالبان در اعلامیه ای گفته است: ” حضور نیروهای خارجی در کشور ما زیر هر نامی و از هر کشوری که باشد” برای افغان‌ها و طالبان قابل قبول نیست.

در اعلامیه این گروه آمده است: ” نگه‌داری امنیت وجب وجب خاک افغانستان، میدان‌های هوایی، سفارتخانه‌های خارجی و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌هاست. بناءً هیچکسی به امید بقای حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما نباشد و نباید گامی بردارد که در نتیجه آن روابط بین ملت‌ها و کشورها متشنج گردد.”

طالبان هشدار داده است: ” اگر کسی مرتکب چنین اشتباهی شود، افغان‌ها و امارت اسلامی آن ها را به نگاه اشغالگر می‌بینند و در برابرش آنچنان موقفی می‌گیرد که در طول تاریخ در برابر اشغالگران گرفته است و مسئولیت آن هم به آنها راجع خواهد بود.”

 طالبان در حالی این اعلامیه را نشر کرده است که تامین امنیت فرودگاه حامد کرزی در کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی یکی از نگرانی های جدی نیروهای خارجی پس از تکمیل روند خروج از افغانستان است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هفت تن در دو انفجار در غرب کابل جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

پولیس کابل میگوید که  بعد از ظهر امروز (شنبه، ۲۲ جوزا) در پی وقوع دو انفجار در نواحی ششم و سیزدهم شهر کابل هفت تن جان باخته اند.

به گفته پولیس در این انفجارها شش تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت  امور داخله می گوید که یک واسطه نوع تونس در مربوطات ناحیه سیزدهم هدف انفجار ماین قرار گرفته و یک واسطه نوع تونس دیگر در مربوطات ناحیه ششم نزدیک شفاخانه علی جناح هدف انفجار قرار داده شده است.

این وزارت می افزاید که احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است