Connect with us

رویداد های اخیر

دو انفجار در خوست و لغمان؛ یازده نفر کشته و زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: مارس 28, 2021)

مقام‌ها امروز(یکشنبه، ۸ حمل) تایید میکنند که در نتیجه دو انفجار جداگانه در ولایت های خوست و لغمان سه پولیس جان باخته و هشت تن دیگر به شمول سه تن از سربازان امنیت ملی زخم برداشته اند.

به گفته‌ی مقام‌ها رویداد نخست ساعت یک پس از چاشت امروز در شهر خوست اتفاق افتاده است که در نتیجه  آن هشت تن بشمول سه سرباز امنیت ملی زخم برداشته اند.

قدرت الله حیدرخیل، سخنگوی پولیس خوست، به آریانانیوز میگوید که یک موترسایکل مملو از مواد منفجره در چهار راه مجاهد انفجار کرده است.

به گفته‌ی حیدرخیل همه زخمیان به بیمارستان منتقل شده اند.

مقام‌ها میگویند که انفجار دوم نیز در ولایت لغمان رخ  داده که در نتیجه آن سه پولیس کشته شده اند.

مقام‌ها می افزایند که این رویداد در شهر مهترلام مرکز ولایت لغمان از اثر انفجار ماین کنار جاده اتفاق افتاده است.

تاکنون کدام گروه مسلح مسوولیت این رویدادها را به عهده نگرفته است.

رویداد های اخیر

جسد دو کارمند افغان فلم از سوی فامیل شان شناسایی شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 13, 2021)

اجساد دو کارمند افغان فلم که پس از انفجار روز گذشته ناپدید شده بود امروز(یکشنبه، ۲۳جوزا) در طب عدلی شناسایی شد و به خانواده‌های شان سپرده شد.

خانواده‌های طیبه موسوی و فاطمه محمدی که از دیروز بدین سو به دنبال دختران جوان شان بودند، امروز اعلام کردند که اجساد دختران ناپدیده شده شان در طیب عدلی شناسایی شده است.

این دو دختر جوان در انفجاری روز گذشته در غرب کابل جان باختند.

این کارمندان افغان فلم به حد سوخته بودند که اجساد شان بدون همکاری طب عدلی قابل شناسایی نبود.

طیبه در افغان فلم هنر پیشه بوده و مصروف ساخت یک فلم بود، روزگذشته پس از ختم یک جلسه از وزارت اطلاعات و فرهنگ درمسیر راه در انفجار نخست در مقابل بیمارستان علی جناح جان باخت.

جسداش پس از یک ساعت در طب عدلی توسط مادر و خواهراش شناسایی می‌شود. طیبه مصروف خواندن ماستری در دانشگاه کابل و تازه شامل کار در افغان فلم ازدواج نکرده بود، پدر نداشت و تنها نان‌آور خانواده‌اش بود.

این در حالی است که بعد از ظهر روز گذشته دو انفجار در نواحی ششم و سیزدهم شهر کابل رخ‌داد که در نتیجه آن هفت غیرنظامی جان باخته و شش تن دیگر زخم برداشتند.

در این انفجارها دو واسطه تونس هدف قرار داده شده بود.

وزارت امور داخله می‌گوید که همه جان باخته‌گان غیرنظامی استند.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

از سرگیری روند واکسیناسیون در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

روند تطبیق واکسین سینوفارم چین در ۹ ولایت افغانستان به شمول کابل آغاز شده است.

وزارت صحت عامه می گوید که ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده به افراد آسیب پذیر تطبیق خواهد شد.

بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۶۷ بیمار کووید-۱۹ جان های شان را از دست داده و نزدیک به هزار تن مبتلا به این بیماری شده اند.

با این وضعیت وزارت صحت عامه در افغانستان در کنار وضع برخی محدودیت های دیگر، پوشیدن ماکس در مکان های عمومی اجباری اعلام کرده است.

اما کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

سازمان عفو بین المل و سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته که کمبود اکسیجن را برای بیماران کرونایی به گونه فوری برطرف کند و همچنان این سازمان ها هشدار داده اند در صورتی که جامعه بین المللی، افغانستان را پشتیبانی نکند، وضعیت از اداره بیرون خواهد شد.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار طالبان به شماری از نیروهای خارجی که برای محافظت از سفارتخانه‌ها باقی خواهند ماند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

طالبان هشدار داده است که حضور شماری از سربازان خارجی برای محافظت از فرودگاه کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی پس از تکمیل روند خروج برای این گروه قابل قبول نیست و این نیروها به عنوان «اشغالگران» شناخته خواهند شد.

طالبان در اعلامیه ای گفته است: ” حضور نیروهای خارجی در کشور ما زیر هر نامی و از هر کشوری که باشد” برای افغان‌ها و طالبان قابل قبول نیست.

در اعلامیه این گروه آمده است: ” نگه‌داری امنیت وجب وجب خاک افغانستان، میدان‌های هوایی، سفارتخانه‌های خارجی و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌هاست. بناءً هیچکسی به امید بقای حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما نباشد و نباید گامی بردارد که در نتیجه آن روابط بین ملت‌ها و کشورها متشنج گردد.”

طالبان هشدار داده است: ” اگر کسی مرتکب چنین اشتباهی شود، افغان‌ها و امارت اسلامی آن ها را به نگاه اشغالگر می‌بینند و در برابرش آنچنان موقفی می‌گیرد که در طول تاریخ در برابر اشغالگران گرفته است و مسئولیت آن هم به آنها راجع خواهد بود.”

 طالبان در حالی این اعلامیه را نشر کرده است که تامین امنیت فرودگاه حامد کرزی در کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی یکی از نگرانی های جدی نیروهای خارجی پس از تکمیل روند خروج از افغانستان است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است