Connect with us

خبرهای تازه

دونالد ترامپ از احتمال امضای توافق‌نامه صلح بین آمریکا و طالبان تا دو هفته دیگر خبر می‌دهد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲۵, ۱۳۹۸)

 رییس جمهور آمریکا در گفت‌وگو با یک شبکه رادیویی آمریکایی تاکید ورزید  که به توافق احتمالی صلح با طالبان بسیار نزدیک شده‌ اند. درهمین حال برخی رسانه های آمریکایی وعربی از قول مقامهای طالبان نوشته اند که شورای رهبری طالبان طرح کاهش هفت روزه خشونت ها را تصویب کرده اند؛ اما زمان عملی شدن این طرح مشخص نشده است.

خوش بینی ارشد ترین مقامهای کاخ سفید از روند مذاکره با طالبان!

دانالد ترامپ رییس جمهور آمریکا مذاکرات با طالبان را یک چانس خوب میداند و می گوید که رسیدن به یک معامله احتمالی صلح با طالبان بسیار نزدیک شده است.

ترامپ میگوید: “ما بالای توافق با طالبان کار می کنیم و می خواهیم نیروهای مان را به خانه بیاوریم. ما دیالوگ بسیار خوب داریم ما به صلح بسیار نزدیک هستیم، من فکر می کنم که یک فرصت خوبی است که به توافق برسیم. می بینیم تا در دو هفته دیگر چه خواهد شد.”

مایک پومپیو وزیر خارجه آمریکا هم می گوید که پیشرفت های مهمی در روند مذاکرات رخ داده و جزئیات این پیشرفت ها ظرف دو هفته دیگر همگانی خواهد شد. پیشتر ازین وزیر دفاع آمریکا در بروکسل از توافق بر سر کاهش هفت روزه خشونت ها با طالبان سخن گفت.

مارک ایسپر وزیر دفاع آمریکا گفته بود: “ایالات متحده و طالبان در مورد یک پیشنهاد کاهش خشونت یک هفته یی مذاکره کردند. ما همه وقت می‌گفتیم که بهترین و یگانه راه بیرون رفت از وضعیت در افغانستان، حل و فصل سیاسی است. در این مورد پیشرفت وجود دارد و من امیدوارم بزودی در این مورد معلومات بیشتر ارایه کنم”.

درسوی دیگر، گزارش ها میرساند که شورای رهبری طالبان طرح کاهش هفت روزه خشونت ها را تصویب کرده اند، اما روشن نیست که این طرح چه زمانی از سوی طالبان وآمریکا عملی خواهد شد.  حکومت افغانستان ظاهراً ازین پیشرفت ها خوشبین بنظرمیرسد.

وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور، میگوید: “دوطرف به توافقی نزدیک میشوند که منجر به آتش بس خواهد شد.”

منابع آگاه از گفتگوهای دوحه می گویند که همزمان با کاهش خشونت ها، هزاران زندانی طالب نیز از بند رها خواهند شد و در صورتی که جریان آتش بس مثبت واقع شود، تواق نامه صلح میان آمریکا و طالبان امضا می شود که خروج نیروهای خارجی و آغاز بیدرنگ مذاکرات میان-افغانی، شامل آن خواهد بود.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending