Connect with us

رویداد های اخیر

ده نامزد وزیر از سوی مجلس نمایندگان رای اعتماد بدست آوردند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱, ۱۳۹۹)

مجلس نمایندگان کشور امروز ( شنبه، ۱ قوس) به ده نامزد وزیر رای اعتماد دادند.

محمد حنیف اتمر با اخذ ۱۹۷ رای تایید به حیث وزیر خارجه، عبدالهادی ارغندیوال با گرفتن ۲۰۵ رای تایید به عنوان وزیر مالیه، اسدالله خالد با گرفتن ۲۰۶ رای تایید به حیث وزیر دفاع، مسعود اندرابی با گرفتن ۲۱۴ رای تایید به عنوان وزیر امور داخله کشور تایید شدند.

در این نشست همچنان فضل احمد معنوی با گرفتن ۲۲۰ رای تایید به حیث وزیر عدلیه، بشیر احمد ته ینج، با گرفتن ۱۹۰ رای تایید به حیث وزیر کار و امور اجتماعی، نثار احمد غوریانی با گرفتن ۲۱۳ رای به عنوان وزیر صنعت و تجارت، محمد قاسم حلیمی با گرفتن ۱۴۸ رای تایید به حیث وزیر ارشاد حج و اوقاف، عباس بصیر با گرفتن ۱۹۷ رای تایید به عنوان وزیر تحصیلات عالی و معصومه خاوری با گرفتن ۱۵۴ رای تایید به عنوان وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی کشور تایید شدند.

اعضای مجلس نمایندگان میگویند که رای‌گیری امروز مبارزه با تبعیض قومی سمتی و زبانی را نشان داده است.

قابل یاداوری است که چند روز پیش این ۱۰ نامزد برنامه های خود را به مجلس نمایندگان تشریح کرده بودند که امروز مورد تایید اعضای مجلس نمایندگان کشور قرار گرفتند.

رویداد های اخیر

نخستین پرواز ایران پس از روی کار آمدن امارت اسلامی در کابل نشست کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

منابع محلی گفته اند که برای نخستین بار پس از سقوط دولت سابق افغانستان و روی کار آمدن امارت اسلامی، یک فروند هواپیمای مسافربری از ایران در فرودگاه کابل به زمین نشست.

گفته این منابع یک فروند هواپیمای شرکت هوایی ماهان صبح چهارشنبه (۲۴سنبله) در فرودگاه کابل نشست.

منبع افزود که این نخستین بار پس از سقوط دولت اشرف غنی است که هواپیمای یک شرکت هوایی از ایران وارد کابل می‌شود.

به گفته منابع در این پرواز ۱۹ مسافر به کابل انتقال داده شده‌اند و این هواپیمای مسافربری دوباره به مشهد بازگشت کرده است.

هفته گذشته نیز شرکت هواپیمایی بین‌المللی پاکستان (پی آی ا) نیز اعلام کرده بود که پروازهایش را به کابل از سر خواهد گرفت.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

فطرت: به کسی اجازه داده نمی شود تحت نام دفاع از دیموکراسی امریکایی امنیت را اخلال کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

رییس ستاد ارتش امارت اسلامی روز چهارشنبه (۲۴سنبله) می‌‌گوید که در آینده نزدیک افغانستان دارای یک ارتش قوی و منظم خواهد بود تا مستقلانه از خاک افغانستان دفاع کند.

قاری فصیح الدین فطرت هشدار می‌دهد که به هیچ کسی اجازده دادده نمی‌شود که زیر نام قوم، عصبیت و دفاع از دستآورد‌های بیست ساله و دموکراسی، امنیت را اخلال کند. او همچنان تاکید می‌ورزد که هر فردی با ذهنیت اخلال و شورش‌گری که در برابر امنیت سر بلند کند، سرکوب می‌‌شود.

قاری فصیح الدین فطرت، که در یک گردهمایی در شهر کابل اشتراک کرده است تاکید دارد که در آینده‌ نزدیک ارتش منظم ایجاد خواهد کرد. قاری فصیح‌الدین می‌گوید که مشورت‌‌ها در مورد ایجاد ارتش جریان دارد. او تاکید می‌کند که نیروهای این ارتش باید طوری آموزش ببینند که بتوانند از افغانستان دفاع کنند.

فصیح الدین فطرت، رییس ستاد ارتش امارت اسلامی گفت:” ما تلاش داریم در آینده نزدیک افغانستان دارای یک ارتش قوی و منظم خواهد بود تا مستقلانه از خاک کشور دفاع کند.”

وی می‌گوید کسانی را که برای پشتیبانی از دموکراسی و حفظ دستاوردهای بیست ساله در برابر امارت اسلامی می‌ایستند سرکوب می‌‌کنند. او می‌گوید این افراد در پی اخلال امنیت و سوق‌ دادن کشور به جنگ‌‌های داخلی هستند. رییس ستاد ارتش تاکید می‌کند که به آنان اجازه‌ اخلال امنیت افغانستان داده نخواهند شد.

فطرت گفت:” به هیچ کسی اجازده داده نمی‌شود که تحت نام قومیت، عصبیت و دفاع از دستآورد‌های بیست ساله و دیموکراسی امریکایی، امنیت مردم را اخلال کند.”

درهمین حال، شماری از شرکت کنندگان این نشست بر اتحاد میان مردم افغانستان تاکید می‌کنند.

قاری جمال الدین، عضو امارت اسلامی گفت:” مردم باید متحد شود و از این نظام حمایت کند و مردم باید یک پارچه شود تا این وطن را آباد کنیم.”

عبدالقدیر غفوری، مفتی نظامی امارت اسلامی در بدخشان گفت:” خواهش ما از امارت اسلامی این است که توقع داریم که در میان تفرق را نیارند مجاهدین امارت اسلامی می‌تواند پیروز بماند.”

اما آقای فصیح‌الدین فطرت، رییس ستاد ارتش در مورد نیروهای امنیتی که در حالتی بی‌سرنوشتی قرار دارند چیزی نمی‌گوید. افغانستان یک ارتش بیش از سه صد هزار نفری داشت که در پی تصرف افغانستان به دست امارت اسلامی از هم پاشید و اکنون روشن نیست که آیا از نیروهای آب دیده گذشته در نظم تازه کار گرفته خواهد شد یا نه.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خلیلزاد: فرار غنی آخرین توافق برای انتقال سیاسی را برهم زد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۴, ۱۴۰۰)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری پیشین، با فرار خود برنامه مذاکره با امارت اسلامی در مورد طرح انتقال سیاسی را بر هم زد.

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا در گفتگویی با فاننشیل تایمز گفته است که بر اساس این طرح، با آنکه نیروهای امارت اسلامی به دروازه های کابل رسیده بودند، غنی تا رسیدن به توافقی روی حکومت آینده به قدرت باقی می‌ماند.

آقای خلیلزاد میگوید که خلای قدرت در پی فرار غیر منتظره غنی باغث سقوط حکومت و روی کار آمدن امارت اسلامی در ۱۵ آگست شد.

خلیلزاد افزود که این امر باعث روند تخلیه پر هرج و مرج و نیز پایان مذاکرات دوحه نیز شد.

خلیلزاد به فایننشیل تایمز گفت: “حتی در نهایت امر، ما با طالبان (امارات اسلامی) توافق کردیم که به کابل نروند.”

در همین حال اظهارات خلیلزاد منعکس کننده اظهارات آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده است که این هفته به قانونگذاران امریکایی گفت که وی در آستانه فرار غنی، از او اطمینان گرفته بود که با طرح واشنگتن موافق است.

فرستاده ویژه امریکا گفته است که نیروهای امنیتی کابل در پی فرار غنی از هم پاشید.

وی در ادامه گفت: “پس از فرار غنی مسایل نظم عمومی در کابل وجود داشت. به طالبان (امارت اسلامی) [سپس] گفته شد آیا اکنون مسوولیت امنیت کابل را بر عهده خواهید گرفت؟ سپس می دانید که چه اتفاقی رخ داد، ما مسوولیت به دوش نمی‌گیریم.”

آقای خلیلزاد افزود که وی در آن روز در جلسه ای از پیش تعیین شده با جنرال فرانک مک کنزی فرمانده نظامی منطقه ای ایالات متحده، و رهبران ارشد امارت اسلامی در دوحه شرکت کرد.

خلیلزاد ادعاها مبنی بر یک توافق ضمنی یا صریح میان امریکا و امارت اسلامی برای وارد شدن آنها به ارگ ریاست جمهوری را رد کرد.

خلیلزاد گفت: “ما به آنها هیچ نوع چراغ سبزی یا چیزی شبیه به آن نشان ندادیم. آنچه ما گفتیم ماموریت نیروهای امریکایی بود.”

از سوی هم فایننشیل تایمز به نقل از مقامات امریکایی گزارش کرده است که خلیلزاد ابتدا در ۱۲ آگست در مورد توافق با دولت کابل بحث کرد و دو روز بعد با امارات اسلامی به توافق رسید تا از شهر کابل محافظت کند.

با این حال، بعید به نظر میرسید که غنی بخشی از دولت آینده باشد زیرا استعفای وی پیش شرطی بود که توسط امارات اسلامی تعیین شده بود.

امارت اسلامی در تاریخ ۱۳ آگست پس از تصرف قسمت های دیگر کشور، شهر کابل را محاصره کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است