Connect with us

رویداد های اخیر

ده نامزد وزیر از سوی مجلس نمایندگان رای اعتماد بدست آوردند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 21, 2020)

مجلس نمایندگان کشور امروز ( شنبه، ۱ قوس) به ده نامزد وزیر رای اعتماد دادند.

محمد حنیف اتمر با اخذ ۱۹۷ رای تایید به حیث وزیر خارجه، عبدالهادی ارغندیوال با گرفتن ۲۰۵ رای تایید به عنوان وزیر مالیه، اسدالله خالد با گرفتن ۲۰۶ رای تایید به حیث وزیر دفاع، مسعود اندرابی با گرفتن ۲۱۴ رای تایید به عنوان وزیر امور داخله کشور تایید شدند.

در این نشست همچنان فضل احمد معنوی با گرفتن ۲۲۰ رای تایید به حیث وزیر عدلیه، بشیر احمد ته ینج، با گرفتن ۱۹۰ رای تایید به حیث وزیر کار و امور اجتماعی، نثار احمد غوریانی با گرفتن ۲۱۳ رای به عنوان وزیر صنعت و تجارت، محمد قاسم حلیمی با گرفتن ۱۴۸ رای تایید به حیث وزیر ارشاد حج و اوقاف، عباس بصیر با گرفتن ۱۹۷ رای تایید به عنوان وزیر تحصیلات عالی و معصومه خاوری با گرفتن ۱۵۴ رای تایید به عنوان وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی کشور تایید شدند.

اعضای مجلس نمایندگان میگویند که رای‌گیری امروز مبارزه با تبعیض قومی سمتی و زبانی را نشان داده است.

قابل یاداوری است که چند روز پیش این ۱۰ نامزد برنامه های خود را به مجلس نمایندگان تشریح کرده بودند که امروز مورد تایید اعضای مجلس نمایندگان کشور قرار گرفتند.

رویداد های اخیر

بن‌بست مذاکرات دوحه شکست

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

پس از اختلاف‌ها تند و طولانی سرانجام، هییت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه روی چهار مورد به عنوان اساس مذاکرات توافق کرده‌اند. منابع در دوحه می‌گویند، توافق‌نامه امریکا و طالبان، اراده مردم، مراجعه به سازمان ملل در صورت نیاز و تصمیم‌گیری هییت‌های مذاکره کننده، همچون اساس مذاکرات خواهند بود. با این حساب، کارشیوه مذاکرات نهایی می‌شود و طرف‌های مذاکره کننده به رایزنی روی اجندا و مذاکره روی مسایل کلیدی می‌پردازند.

سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح می‌گوید که:” ما این چالش‌ها را دست کم نمی گیریم که چقدر می‌تواند سخت باشد. اما دلیل‌های برای ناامید نشدن داریم. با وجود تمام تفاوت‌های ما، جمهوری اسلامی افغانستان متعهد به یک رویکرد مثبت برای صلح است.”

هییت‌های مذاکرات دوحه می‌گویند، قرار است توافق بدست آمده در یک اعلامیه مشترک هییت جمهوری و طالبان به گونه رسمی اعلام شود. رییس هییت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان هم تاکید می‌ورزد که گفت‌وگوها نیازمند زمان بیش‌تر اند و تا این‌جای پر فراز و نشیب بوده است.

معصوم ستانکزی، رییس هییت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید:” متاسفانه کوتاه فکری طالبان این راه دشوار ساخته است. تداوم گفتگوهای معناداری برای دستیابی به یک دیدگاه مشترک، کوتاه ترین راه برای صلح است. این واقعیت نیاز به صبر، احتیاط و اجماع همگانی دارد.”

رییس هییت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان برای مشوره با رهبری حکومت چند روزی می‌شود که در کابل به سر می‌برد تا تایید نهایی را روی توافق‌ هییت مذاکره کننده جمهوری اسلامی با طالبان بگیرد.

هییت جمهوری خوشبین است که پیشرفت در گفت‌وگوهای دوحه زودتر راه را برای برقراری آتش بس باز کند.

فوزیه کوفی، عضو هییت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید :” پایان دادن به خشونت‌ها در جریان مذاکرات نخستین پیشنهادی است که بخاطر تامین اعتماد مردم سفارش شده بود. در جریان اخیر، زمانی که گفتگوها آغاز شد، مردم افغانستان گواه افزایش چشم‌گیر خشونت‌ها بودند.”

تاکنون روشن نیست که پس از نهایی شدن کارشیوه مذاکرات، هییت ها روی آتش بس به مذاکره می‌پردازند یا هم نوعیت نظام آینده سیاسی، اما پافشاری طالبان بر گفت‌وگو روی ساختار آینده سیاسی است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سراج: طالبان هنوزهم مراکز امن فعال در پاکستان دارند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

هرچند گسترش دامنه خشونت‌ها در بسیاری از بخش‌های کشور افزایش یافته و قربانی‌های زیادی از نظامیان و غیرنظامیان گرفته، اما سرپرست ریاست امنیت ملی می‌گوید که موجودیت مرکزهای فعال گروه طالبان در شهر‌های پاکستان سبب شده تا گروه طالبان حملات شان را شدت دهند. وی تاکید می ورزد که این کار سبب شده تا مبارزه با گروه طالبان به درازا کشیده شود.

وی تاکید می ورزد که سیاست استخبارات منطقه در قبال افغانستان تغییر نکرده و تلاش دارند تا گروه طالبان به یک نظام که میل شان است دست پیدا کند.

آقای سراج گفته است که :” پایگاه‌های امن طالبان در کویته، کراچی و پیشاور است که با مصئونیت هر روز پلان‌های شان را گرفته تا ما را با چالش بکشانند و در برنامه‌های شان مردم ما کشته می‌شوند و اگر رهبری طالبان مکان‌های امن در این شهرها نمی‌داشتند به سرنوشت بدی رو به رو می‌شدند.”

درهمین حال سرپرست ریاست امنیت ملی تاکید می ورزد که رابطهء گروه طالبان با شبکه القاعده قطع نگردیده و تمامی گروه‌های هراس‌افگن در تبانی با این گروه یک هدف که همانا ناامن کردن افغانستان و کشتار مردم است را دنبال می کنند.

آقای سراج گفت:”رابطه طالبان با تروریستان خارجی به شکل منظم ادامه دارد و گروه‌های تروریستی از توانایی‌های یک دیگر استفاده می کنند و این کار سبب افزایش جنگ‌ها شده و این گروه‌ها انتحاری‌ها را خرید و فروش می کنند و همه گروه‌ها یک هدف را دنبال می کنند که قتل مردم از بین بردن ارزش‌ها و بر اندازی نظام است.”

بی باوری وی گروه طالبان به روند گفتگوهای صلح از مواردی است که سرپرست ریاست امنیت ملی بر آن تاکید می‌ورزد.

آقای سراج گفت:” اگر گروه طالبان تعهد بر صلح میداشتند باید از گفتگوها نتیجه می‌گرفتیم و دیده می‌شود که علاقه مندی به صلح ندارند و نظام مطابق میل شان دیگر چیزی نمی خواهند و اگر تعهد می بود خشونت‌ها را افزایش نمی دادند.”

بااین حال امنیت ملی کشور تاکید می ورزد که یگانه راه برای کاهش جنگ در افغانستان ایجاد و همکاری راستین اجماع منطقوی است، زیرا تضادهای منافع کشورهای منطقه سبب شده تا جنگ کنونی در کشور ابعاد بیشتر پیدا کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

نگرانی سفارت امریکا از سطح بالای خشونت‌ها از سوی طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

کاردار سفارت امریکا در کابل امروز (دوشنبه ۳ قوس) در یک گفتگوی مجازی با شمار از خبر نگاران نگرانی‌اش را از سطح بالای خشونت‌ها از سوی گروه طالبان ابراز کرده است. 

راس ویلسن، کاردار سفارت امریکا در کابل گفته است که هرچند ایالات متحده امریکا گفتگوهای با طالبان برای کاهش خشونت‌ها انجام داده است، اما طالبان آن را نمپذیرفتند.

وی همچنان می‌افزاید که با شماری از رسانه‌ها، برای حل چالش‌ها و تهدیدها فرا راه خبرنگاران صحبت کرده است.

ویلسن گفت:” ما عمیقا نگران سطح خشونت‌ها از سوی طالبان پس از 29 فبروری هستیم. ما برای طالبان به گونه واضع و مستقیم این مسله چندین بار گفتیم. انها انتقاد را از سوی ما خوش ندارد. من عمیقأ متاسف هستم که ما نتوانستیم همانگونه توقع داشتیم سطح خشونت‌ها را از سوی این گروه پایین بیاوریم.”

آقای ویلسن درمورد ترور و تهدید خبر نگاران نیز ابراز نگرانی کرده و می‌افزاید برای یافتن راه حل درین راستا تلاش‌ها جریان دارد.

ویلسن افزوده است:” ما به گونه جدی از رسانه‌های ازاد و مستقل در ین کشور پشتیبانی می‌کنیم من با رییسان رسانه‌ها در مورد مشکلات، ترور و تهدید خبر نگاران صحبت کردم و دیگر نهادهای بین المللی نیز برای حل ان وجود دارد.”

باور شماری از آگاهان همواره این بوده است که گروه طالبان با دوام خشونت‌ها می‌خواهند که در مذکرات صلح امتیازگیری کنند.

 

 

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending