Connect with us

رویداد های اخیر

ده‌ها نظامی در ۲۴ ساعت گذشته در کشور کشته و زخمی شدند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۶, ۱۴۰۰)

بر اساس گزارش‌ پژوهشی آریانانیوز در ۲۴ ساعت گذشته ۵۱ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در سراسر کشور در درگیری‌ها با جنگجویان طالبان، انفجارها  و ترورهای هدفمند کشته و یا زخمی شده اند.

بر اساس این گزارش‌ ۲۰ سرباز امنیتی در حملات طالبان در ولایت هلمند جان شان را از دست داده اند.

هلمند:

یک منبع به آریانانیوز تایید کرده که در یک حمله طالبان در ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند دست کم ۲۰سرباز امنیتی جان باخته‌اند.

این منبع افزود که شب گذشته طالبان بالای یک پوسته نیروهای امنیتی حمله کردند که درنتیجه ۲۰سرباز جان‌باخته، ۱۴تن را طالبان اسیر گرفته‌ و ۱تن هم از محل فرار نموده است.

پولیس هرچند درگیری در این ولسوالی را تایید کرده اما از دادن جزییات بیشتر خوداری کرده است.

طالبان تاکنون در این باره ابراز نظر نکرده است.

کندهار:

پولیس کندهار تایید میکند که بعد از ظهر امروز دو پولیس توسط افراد مسلح ناشناس در ناحیه اول شهر کندهارترور شده اند.

پولیس افزوده است که عاملان این رویداد از ساحه فرار کرده، اما بررسی در این باره آغاز شده است.

غزنی:

خالقداد اکبری، عضو شوراری ولایتی غزنی، تایید میکند که شب گذشته در جریان درگیری مسلحانه با طالبان یک نظامی جان باخت و پنج تن دیگر زخم برداشتند.

او افزود که این رویداد در ولسوالی جغتو این ولایت رخ داده و طالبان نیز تلفات سنگینی را متحمل شده اند.

او در این باره جزییات بیشتر نداده است.

هرات:

طالبان بالای پوسته امنیتی ارتش در ولسوالی شیندند هرات حمله کردند که به گفته‌ی منابع در این حمله بیش از ۱۰تن از نیروهای ارتش جان باختند و ۷تن دیگر زخم برداشته اند.

منابع افزوده اند که طالبان تمام تجهیزات و جنگ‌افزار این پاسگاه را با خود برده‌اند.

این رویداد در منطقه جوی قاضی در دو کیلومتری فرماندهی پولیس ولسوالی شیندند رخ داده است.

تاهنوز منابع رسمی در این مورد چیزی نگفته اند.

اما وحیدالله قتالی، والی هرات، میگوید که در این درگیری سه نظامی و هشت عضو گروه طالبان کشته شده اند.

کابل:

گزارش‌ها میگویند که شب گذشته در یک انفجار موتر بم در ولسوالی پغمان ولایت کابل سه نظامی جان باخته و ۱۲ تن دیگر زخم برداشته اند.

پولیس می افزایند که این انفجار در منطه پنجه چنار ولسوالی پغمان زمانی رخ داد که یک واسطه کرولا مملو از مواد منفجره در نزدیکی یک واسطه نظامی انفجار کرد.

طالبان مسوولیت این رویداد را به عهده گرفته است.

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه و قطر درباره چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌است که ترکیه و قطر در مورد چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند؛ اما مذاکرات در مورد جنبه‌های دیگر مانند تامین مالی ادامه دارد.

یکی از این منابع گفته‌است که قرار شده که امارت اسلامی امنیت بیرون میدان هوایی را بگیرد و هر کشوری که داخل میدان هوایی را اداره می‌کند، مسئولیت امنیت آن را نیز برعهده داشته باشد.

وزارت خارجه قطر هم روزگذشته (پنج‌شنبه، ۳۰ جدی) در بیانیه کوتاهی نوشته‌است که هیات قطر و ترکیه، مذاکرات فشرده‌ دو روزه در کابل را با دولت امارت اسلامی در مورد مدیریت میدان هوایی بین‌المللی کابل انجام داده‌اند.

در بیانیه آمده که سه جانب این گفتگوها توافق کردند که هفته آینده در دوحه دور دیگر گفتگوها تکمیل شود.

این درحالی است که امارت اسلامی در گذشته گفته بود که حضور نیروهای خارجی برای تامین امنیت میدان هوایی کابل را نمی‌پذیرند؛ ولی خواهان همکاری در مدیریت فنی میدان هوایی از سوی قطر و ترکیه است.

مقام‌‌های ترکیه پیش ازاین اعلام کرده بود که در صورت فراهم شدن شرایط، ترکیه پنج میدان‌ هوایی را به صورت مشترک با قطر مدیریت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending