Connect with us

اخبار ساحوی

دنفورد: هنوز زود است که درباره خروج نیروهای امریکایی از افغانستان سخن گفت

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۷, ۱۳۹۸)

جنرال جوزف دنفورد، فرمانده ستاد مشترک نیروهای ایالت متحده امریکا، می‌گوید که از خروج نیروهای کشور اش از افغانستان مطمین نیست.

آقای دنفورد، که روز گذشته در یک نشست خبری مشترک با سرپرست وزارت دفاع امریکا با خبرنگاران سخن می‌گفت ،همچنان افزوده است که هرگونه توافق‌نامه صلح در افغانستان، ارتباط می‌گیرد به چگونه‌گی اوضاع امنیتی در آن کشور.

در همین حال، رئیس ستاد مشترک نیروهای ایالات متحده، اظهار داشته است که نیروهای افغان بدون کمک‌های نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا قادر به تأمین امنیت کشور شان نیستند و این معلوم نیست که آنان چه وقت قادر به تأمین امنیت کشور شان به تنهایی خواهند شد.

آقای دنفورد، افزوده است که امریکا در حال حاضر بیشتر روی زمینه‌سازی گفت‌وگوهای میان‌ افغانان تمرکز دارد و خروج این نیروها وابسته به شرایط در افغانستان خواهد بود.   

آقای دنفورد، گفته است: “زمانی که شما می‌گوئید که ما خواهد خارج شدیم، من فکر نمی‌کنم که خارج شویم من در مورد این فکر می‌کنم که ما زمینه گفت‌وگوهای میان افغانی را که منتج به صلح و ثبات برای مردم افغانستان شود فراهم کنیم هر توافق را که ما بسوی آن در حرکت هستیم بر اساس شرایط خواهد بود. “

با این حال، سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفته است که کشور اش به حمایت خود از نیروهای امنیتی افغان ادامه می‌دهد و تلاش خواهد کرد که گفت‌وگوهای صلح افغانستان به یک توافق کلی منتج شود.

آقای لاوروف، بیان داشته است: “همه این تلاش‌ها برای پیشرفت یک توافق سیاسی در افغانستان است که برای همه گروه‌های مهم قومی و مذهبی قابل قبول و بر اساس اصل اجماع ملی باشد و تهدیدات هراس‌افگنی ، افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر را از میان بردارد.”

از سویی هم، ماریا زاخاورا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم از آماده‌گی کشور اش برای ضمانت از توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان خبر داده است.

خانم زاخاورا، گفته است: “در صورتی‌که از روسیه درخواست شود، روسیه آماده است شاهد امضاء یا ضامن اجرای توافق‌نامه میان ایالات متحده آمریکا و طالبان باشد. در عین حال ما اعتقاد داریم که ساز و کار بین المللی برای اطمینان از توافقنامه ها باید در جریان مذاکرات بین آمریکا و طالبان و رایزنی هایی که می شود مشخص شود.”

این در حالی است که پیش از این چند کشور دیگر نیز ابراز آماده‌گی کرده بودند تا توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در آن کشورها به امضاء برسد.

گزارشگر: روهید اندیشمند

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به صدها خانواده نیازمند در غزنی مواد خوراکی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که به صدها خانواده نیازمند در ولایت غزنی بسته‌های مواد غذایی توزیع کرده اند.

به گفته‌ای مسوولان بنیاد بیات هدف این کمک‌ها دستگیری خانواده‌های نیازمند است.

مسوولان می افزایند که این کمک‌های شامل آرد، برنج و روغن میباشد و در شماری از ولایت‌های دیگر نیز توزیع خواهند شد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:” به سلسله کمک‌های بنیاد بیات در هرات ، مزار، بامیان ، ننگرهار، خوست و پکتیا اینبار به ولایت غزنی آمده ایم و این کمک‌ها به زودی به ولایت‌های دیگر نیز میرسند.”

بنیاد بیات می‌گوید که تلاش دارند تا این کمک‌های بشری را به ولایت‌های دیگر گسترش دهند.

در همین حال خانواده‌های نیازمند و مستحقین که این مواد خوراکی را بدست آورده از کمک‌های بنیاد بیات خرسند به نظر میرسند.

یک نیاز که کمک‌های بیات را در یافت کرده در این باره گفت:” ما از بنیاد بیات تشکری میکنیم که همراه ما آرد ، برنج و روغن کمک کرد و میخواهم که بیشتر همراه ما کمک کنند.”

یک دریافت کننده دیگر این کمک‌ها در این باره گفت:” از بنیاد بیات تشکر میکنم که در این فصل سرما همراه ما کمک کرد.”

یک باشنده دیگر غزنی در این باره گفت:” از بنیاد بیات بسیار خوش استم این کمک که برای ما غریبا در این زمستان که انجام داد بسیار کار خوب شد اگر خداوند این‌ها را داد بار دیگر با ما کمک کنند.”

بنیاد بیات همه ساله در سراسر کشور به افراد نیازمند و بی بضاعت کمک میکند که سلسله این کمک‌ها به همه ولایات میرسد.

در کنار این بنیاد بیات در ساخت مکاتب، مراکز صحی، مساجد و حفر چاه‌های عمیق برای دست یابی به آب آشامیدنی در ولایت‌های کشور تلاش کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در بامیان مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که به صدها خانواده نیازمند در ولایت بامیان مواد غذایی کمک کرده اند.

مسوولان می افزایند که این کمک‌ها شامل آرد، برنج و روغن میباشد که پس از یک بررسی به  نیازمندان توزیع شده است.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، گفت:” به ادامه کمک‌های بنیاد بیات که هر سال و هر وقت در شرایط اضطراری و زمستان صورت میگیرد، ما توانیستیم این کمک‌ها را در بخش هايي دیگر کشور اغاز کردیم و امروز توانیستیم به ولایت بامیان این کمک‌ها را برسانیم که شامل آرد، برنج و روغن است و به تعدادی خانوداهای فقیر و مستحق توزیع کردیم.”

دریافت کننده‌گان این مساعدت‌ها از بدست آوردن بسته‌های کمکی خرسند استند و می‌گویند که این کمک در موقع مناسب به آنها رسیده است.

زینب، باشنده بامیان، در این باره گفت: “تشکر از بنیا بیات، ما مستحق استیم و کمک‌های این بنیاد به ما رسید.”

نادره، باشنده دیگری بامیان، افزود:” از بنیاد بیات تشکر میکنیم که در این هوای سرد زمستان کمک‌های خود را به مردم رساند.”

محمد حسین، باشنده بامیان، در این مورد گفت:” بنیاد بیات به ما کمک کرده و خوش استیم و امید داریم در آینده نیز با ما کمک کند.”

قبل از این بنیاد بیات کمک‌های زمستانی اش را در حوزه‌های جنوب، شرق وغرب کشور نیز به خانوادهای نیازمند توزیع کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

آدم‌ ربایان داکتر نادر عالمی را به قتل رساندند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۸, ۱۴۰۰)

داکتر محمد نادر عالمی، متخصص امراض عصبی و روانی که حدود دو ماه قبل از شهر مزارشریف اختطاف شده بود روز گذشته (پنجشنبه، ۲۷ عقرب) به قتل رسیده است.

پسر داکتر عالمی می‌گوید که اختطافچیان همواره با آنان در تماس بودند و پول هنگفتی در بدل رهایی وی میخواستند. 

در همین حال، داکتران در بلخ نگران امنیت خود استند و از امارت اسلامی می‌خواهند تا در راستای تامین امنیت داکتران تلاش به خرج دهند  .

مسوولان می‌گویند که قتل داکتر عالمی ضایعه بزرگ در بخش طبابت کشور به شمار می‌رود و آنان تلاش دارند تا گروه‌های اختطافگر را بازداشت و مجازات نمایند  .

داکتر عالمی مسوولیت بخش صحت روانی در شفاخانه دولتی ابوعلی سینای بلخی در مزارشریف را بر عهده داشت و همچنان مالک یک شفاخانه خصوصی نیز بود.

این درحالی است که عبدالروف مشهور به کودک بلخی نزدیک به یک سال می شود در بند اختطافگران به سر می‌برد.

اختطافچیان در بدل رهایی این کودک بلخی هزاران دالر امریکایی میخواهند.

حکومت پیشین و نیروهای امنیتی امارت اسلامی تا کنون نتوانسته این کودک را از قید اختطافگران آزاد بسازد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است