Connect with us

خبرهای تازه

دفاتر ولایتی شورای عالی صلح به حالت تعلیق درآمد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۴, ۱۳۹۷)

شورای عالى صلح، دفاتر ولایتی این شورا را در ۳۴ ولایت به حالت تعلیق در آورد.

در مکتوبی به امضای عمر داوودزی دبیر شورای عالی صلح آمده است که براساس توافق رهبری شورای عالی صلح، تصمیم اتخاذ گردیده که دفاتر کمیته های صلح ولایتی به حالت تعلیق در آید.

شورای عالی صلح می گوید: این برنامه برای اصلاحات در کار شورای صلح است؛ و از قبل برای آن تصمیم گرفته شده بود.

اسد الله زایری، معاون سخنگوی شورای عالی صلح می گوید: “بحث لغو نیست، بحث تعلیق و یا توقف فعالیت های ولایتی است چون ما یک زمان اساس را گذراندیم و وارد مرحله جدید شدیم.”

اما باورها این است که رییس جمهور با اعلام هیئت مذاکره کننده صلح و تشکیل بورد عالی مشورتی، کار شورای عالی صلح را سیاه کرده است، و شاید از این رو است که شورای صلح هم می خواهد بار مسوولیت را کم کند.

سید اسحاق گیلانی، رهبر نهضت اسلامی افغانستان می گوید: “شورای عالی صلح همان حیثیت اصلی خودش را با این تعلیق وظایف دفاتر ولایتی خود از دست داد و به حیث یک دفتر بسیار ناکاره اینجا خواهد ماند.”

درشت ترین دلیل برای این تغییرات در شورای عالی صلح اوج گرفتن گفتگو های آشتی طالبان با امریکا گفته می شود، هرچند در اوج همین تنش ها شایعه مبنی بر خروج نیروهای نظامی امریکا از افغانستان هم پخش شد؛ باورها بر این است که رفتن نظامی های امریکایی بی ربط با گفتگوهای صلح  نیست.

جاوید فیصل، آگاه سیاسی می گوید: “اگر پالیسی پاکستان تغییر نکرده باشد، خروج نیروهای خارجی از افغانستان هیچ نوع کمکی به صلح نمی کند. چون طالب در گذشته با ما جنگ داشت حالا هم می جنگد و در آینده هم خواهد جنگید.”

جنگ دوامدار افغانستان منبع عایداتی خوبی برای برخی ها شده است و این وضعیت ادعا های  را به بار آورده که همین چهره ها برای حفظ درآمد شان، مانع آشتی حکومت با طالبان می شوند.

عزیز رفیعی، رییس مجتمع نهاد های مدنی می گوید: “گروه های سیاسی در داخل نظام افغانستان وجود دارد که اگر صلح شود روزی شان قطع می گردد، اقتدار شان به پایان می رسد. این ها از پهلوی جنگ نان می خوردند، از بی امنیتی و بی قانونی نان می خوردند این گروه ها به صورت قطع مخالف صلح اند.”

با این حال زلمی خلیل‌زاد نماینده صلح امریکا برای افغانستان در ادامه سفر های منطقه یی اش در ماه آینده میلادی به هند میرود تا دیدگاه مقام های این کشور را نیز در روند صلح شریک سازد.

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending