Connect with us

اخبار ساحوی

دسته‌های انتخاباتی: آماده توافق مشروط با کمیسیون انتخابات هستیم

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۰, ۱۳۹۸)

نماینده‌گان شماری از دسته‌های انتخاباتی، می‌گویند، اگر کمیسیون مستقل انتخابات، شرایط  بدیل وارد کردن اطلاعات در ذخیرگاه مرکزی اطلاعات را بپذیرد آنان نیز روی این موضوع توافق خواهند کرد.

این نماینده‌گان، تأکید می‌کنند که تا اکنون جزئیات روشن  در مورد تلاش‌های حک کردن  ذخیره‌گاه اطلاعات مرکزی این نهاد و این که چرا مشکل سرعت در انتقال اطلاعات از دستگاه‌های بایومتریک بوجود آمده از سوی کمیسیون ارائه نشده است.

اما تلاش‌های حملات سایبری بر ذخیره‌گاه مرکزی آرای بایومتریک شده و مشکل سرعت در انتقال اطلاعات از دستگاه‌های بایومتریک به این ذخیره‌گاه سبب شد تا نماینده‌گان دسته‌های انتخاباتی با کمیسیون مستقل انتخابات برای حل این چالش‌ها وارد گفت‌وگو شوند.

نوررحمان اخلاقی، یک عضو دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی می‌گوید اگر ۱۴ شرط را که  بر کمیسیون مستقل انتخابات روی بدیل این روند پشنهاد کرده اند این نهاد بپذیرد آنان آماده توافق اند.

آقای اخلاقی، می‌افزاید: “این ها پشنهاد داشتند که کارت حافظه به کمپیوتر وصل شود که ما ۱۴ شرط را پشنهاد کردیم اگر شرایط ما را قبول کردن ما آماده هستیم که توافق کنیم و شرط‌های ما قرار ذیل است سیستم باید از حالت وای فای برآید کمپیوترها کاملاٌ صاف و با حضور ناظرین در آن انستالیشن شود.”

از سویی هم، نمایندگان دسته‌های دیگر انتخاباتی، تاکید می‌کنند که باید شیوه بدیل وارد کردن اطلاعات از دستگاه‌ها به ذخیره‌گاه مرکزی که از کمیسیون مستقل انتخابات پشنهاد شده است مورد آزمایش قرار گرفته و کارشیوه آن نهایی شود.

داوود سلطان زوی، ناظر دسته انتخاباتی دولت ساز، میگوید: “بحث تخنیکی است، برای اینکه آن امتحان شود و سرعت انتقال تثبیت شود، بعد از گذشتاندن امتحان آنان روی یک طرزالعمل کار میکنند، که از چه نوع یک طرزالعمل کارگرفته شود و معلوم دار که نقاط نظر تیم های مختلف هم در آن گنجانیده خواهد شد.”

در همین حال، حبیب‌الرحمان ننگ، رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که توافق با نماینده‌گان نامزدان ریاست جمهوری روی بدیل روند وارد کردن اطلاعات به ذخیره‌گاه مرکزی این نهاد صورت گرفته است.

آقای ننگ، اظهار میدارد: “ما به این توافق رسیدیم که حالا انتقال دیتا که در کدام وسیله بایومتریک قرار دارد، ما آنرا آزمایش میکنیم و در کمترین وقت ما این دیتا را در بانک اطلاعات مرکزی انتقال میدهیم.”

با این همه، دیده شود که آیا کمیسیون مستقل انتخابات خواهد توانست در ۲۷ میزان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام خواهد کرد یا  خیر.

این در حالی است که دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» از کمیسیون مستقل انتخابات میخواهد که روند شامل ساختن آرا به سرور عمومی این کمیسیون را متوقف کند. اسدالله سعادتی، معاون دوم این دسته انتخاباتی امروز(شنبه، ۲۰ میزان) در یک نشست خبری در کابل میگوید که آنان متوجه این مسئله شده‌اند که کمیسیون انتخابات آرای بدون بایومتریک را نیز شامل سرور عمومی میکند.

گزارشگر: دیانا صمدی

اخبار ساحوی

هشت طالب مسلح در کندهار کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت کندهار دست کم هشت طالب مسلح کشته و ۱۱ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی پولیس کندهار به آریانانیوز میگوید که طالبان مسلح شب گذشته بالای یک پاسگاه امنیتی در ولسوالی تخته پل این ولایت حمله گروهی انجام دادند.

آقای بارکزی می‌افزاید که در این رویداد دست کم سه سرباز پولیس جان باخته و چهار تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است.

این در حالی است که گروه طالبان حملات علیه نیروهای افغان را در سراسر کشور افزایش داده است.

تنها در ولایت ارزگان در پی چند روز درگیری دست کم ۶۴ تن از نیروهای افغان جان باخته اند.

مسوولان محلی این ولایت میگویند که ولسوالی گیزاب ارزگان از چند روز بدینسو در محاصره طالبان قرار دارد و از دو روز به این سو طالبان حملات شان را بالای ولسوالی دهراود نیز آغاز کرده اند.

مسوولان محلی هشدار می‌دهد، در صورت که نیروهای کمکی نرسند، هر دو ولسوالی سقوط خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

مقام‌های محلی: ولسوالی‌های گیزاب و دهراود ارزگان در آستانه سقوط قرار دارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

هزاران طالب مسلح برای سقوط دادن ولسوالی های گیزاب و دهراود در ولایت ارزگان حمله کرده اند.

مسوولان محلی این ولایت می‌گویند که اگر کمک های نظامی نرسد، نیروهای تحت محاصره تلف خواهند شد و این ولسوالی‌ها نیز سقوط خواهد کرد.

به گفته آنان مرکز ولسوالی گیزاب ارزگان از روزها به اینسو در محاصره طالبان قرار دارد و در پی نبرد ها، تا کنون ده ها نظامی جان باخته اند.

مسوولان می گویند که درگیری چند روزه در گیزاب تا کنون جان ۶۴ نیروی امنیتی و دفاعی را گرفته است و به غیر نظامیان نیز تلفات وارد شده است.

به گفته‌ی آنان از دو روز به اینسو در ولسوالی دهراود نیز حملات طالبان آغاز شده است، و اگر کمک های نظامی نرسد امکان تلفات بیشتر و سقوط هر دو ولسوالی وجود دارد.

در همین حال بزرگان قومی ارزگان نیز می گویند که حکومت مرکزی تا کنون برای مهار جنگ در در ارزگان هیچ اقدامی نکرده است.

باشندگان محل میگویند که دولت تا کنون نتوانسته است که غیر نظامیان را از خط نخست جنگ بیرون بکشد.

این در حالی است که طالبان مسلح نه تنها در ارزگان بلکه در بسیاری ولایت های کشور حملایت شان را افزایش داده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سقوط بالگرد ارتش در بغلان؛ دو خلبان جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

در نتیجه سقوط یک بالگرد ارتش در ولایت بغلان دو خلبان آن جان باختند.

وزارت دفاع کشور میگوید که این سانحه حوالی ساعت ۴:۳۰ روز گذشته در ساحه کپرک شهر پلخمری ولایت بغلان رخ داده است.

این وزارت مشکلات تخنیکی را عامل بروز این رویداد عنوان کرده است.

وزارت دفاع در اعلامیه ای گفته است: ” ساعت ۴:۳۰ امروز یک بال هلیکوپتر «MD530» قوای هوایی کشور در اثر مشکل فنی در ساحه ی «کپرک» شهر پلخمری ولایت بغلان سقوط کرد. در این حادثه متاسفانه، ۲ تن از پیلوت های قهرمان قوای هوایی کشور به شهادت رسیدند.”

این وزارت تاکید کرده است که چگونگی بروز مشکل تخنیکی این بالگرد را بررسی می کند.

در همین حال، وزارت دفاع کشور گفته است که این دو خلبان به نام های جگرن بسم الله و شهید دوم بریدمن فیصل بوده اند که مراسم تشییع جنازه ی پیکر آن امروز در کابل برگزار شد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending