Connect with us

انتخابات ۹۸

در هفت ماه پسین بیش از ۵ میلیون شناسنامه کاغذی توزیع شده است

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۸, ۱۳۹۷)

در هفت ماه پسین  بیش از 5 میلیون شهروند کشور شناسنامه کاغذی گرفته اند.

همایون محتاط رییس اداره ثبت احوال و نفوس کشور می گوید: در زمان توزیع این شناس نامه ها 42 مورد تخطی و دست برد را به دادستانی کل گزارش کرده اند.

آقای محتاط که در یک نشست خبری مشترک سخن میزد گفت: “شماری از تخطی ها وبی رویه گی ها در این کمپاین دیده شده بود که ما از طریق تفتیش داخلی خود به بعضی از ولایت ها هیئت فرستادیم. موضوعات بررسی شده بعضی افراد به ارگانهای عدلی و قضای معرفی شده اند.”

در همین حال، عبدالبدیع صیاد رییس کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که مرکز بانک معلوماتی این نهاد شناس نامه های جعلی و خیالی را از شناسنامه های درست جدا خواهد کرد.

آقای صیاد گفت: “ثبت نام که در 33 ولایت به جز غزنی صورت گرفته است که پاک سازی شده و دپلیکیت که ما درست کرده ایم تا رای درست از باطل جدا شود.”

پولیس و ارتش هم از دست آورد ها و همکاری ها در آینده برای کمیسیون انتخابات و اداره ثبت احوال نفوس اطمینان خاطر می دهند.

عبدالجبار پردلی، معین اداری وزارت امور داخله در مورد چنین اظهار داشت: “مواردی وجود داشته از جانب یک تعداد هموطنان ما دست به جعل کاری زده اند که بازداشت شده اند. شش متهم، 13 مظنون با 1430 شناس نامه جعلی ضبط شده و به سارنوالی معرفی شده اند.”

برید جنرال عزیز محمد، معاون ریاست اوپراسیون وزارت دفاع ملی در مورد گفت که ارتش کشور تلاش می نماید تا با راه اندازی عملیات ها برای روزهای انتخابات امنیت را تامین کند.

درحالیکه کمتر از دوماه به زمان برگزاری انتخابات نمانده است کمیسیون تاکنون نیز اعتماد شهروندان و نهاد های ناظر انتخاباتی را به دست نیاورده است.

محمد یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان به آریانانیوز گفت: “متاسفانه به گونه شاید و باید کمیسیون کار نکرده. شناس نامه در دست افراد زور گوی و هر نوعه افراد آمده و اداره ثبت احوال نفوس باید پیگیری کند.”

در مدت باقی مانده که کمیسیون به طرف روز انتخابات می رود می گوید: 28 میزان خط سرخ است و این تقویم تغیر ناپذیر و در صورت مسدود شدن درب کمیسیون های انتخابات ممکن این روند با تاخیر روبرو شود.

گزارشگر: علی اصغری

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

انتخابات ۹۸

سفر خلیلزاد به کابل برای روند صلح

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

انتخابات ۹۸

توافق‌نامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

انتخابات ۹۸

واکنش‌ها به توافق سیاسی غنی و عبدالله

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

Trending