Connect with us

خبرهای تازه

در نخستین سالروز گرامیداشت جان باختن جنرال عبدالرازق رهبران حکومت روی صلح تأکید کردند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۶, ۱۳۹۸)

رئیس‌جمهور غنی، در مراسم گرامیداشت از نخستین سال‌روز جان باختن جنرال عبدالرازق اچکزی، فرمانده پیشین امنیه قندهار، گفت که نیروهای امنیتی، چهار موج حملات بزرگ هراس‌افگنان را امسال درهم کوبیده و ناکام کردند.

رئیس‌جمهور کشور، همچنان تلاش‌های صلح با گروه طالبان را با مالکیت دولت افغانستان پذیرفتنی دانست و بر آن تأکید کرد.

آقای غنی، گفت: “نیروهای امنیتی و دفاعی دلیر ما مانند جنرال رازق، چهار موج حملات بزرگ دشمن را درهم کوبیده و ناکام ساختند.”

در همین حال، عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت که در مراسم گرمیداشت این نظامی پیشین اشتراک داشت، بر تحکیم وحدت ملی و تامین صلح با عزت در افغانستان تاکید ورزید.

آقای عبدالله، گفت: “ملت ما به یک نقطه رسیده است که توطعه دشمنان افغانستان که تفرقه میان مردم است دیگر کامیان نخواهد شد.”

همچنان، عطامحمد نور، عضو رهبری حزب جمعیت اسلامی، جنرال رازق را فرد تکرار نشدنی دانسته و نبود وی را ضایعه بزرگ برای امنیت کشور خواند.

آقای نور، بیان داشت: “تنها ضایعه بزرگ بر شانه های لوی کندهار سنگینی نمی کند، بل تمام مردم افغانستان را به اندوه انداخته است.”

با این حال، در نخستین سال‌روز جان باختن جنرال عبدالرازق، پافشاری مقام‌ها بیشتر بر تحکیم وحدت ملی بین مردم بود، در حالی‌که بارها شکاف‌های عمیقی روی مسایل کلان بین قشر سیاسی رونمایی شده است.

از سویی هم، مقام‌های امنیتی تلاش‌های، فرمانده امنیه پیشین قندهار را برای دفاع از کشور بی‌پیشنه گفتند و تأکید کردند که کارنامه‌های وی درج تاریخ است.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی، ابراز داشت که ترور آقای رازق برای مردم دشوار بود، زیرا وی در تامین امنیت و نابودی گروه‌های هراس‌افگن بی‌نظیر بود.

آقای خالد، افزود: “جنرال رازق برای دفاع از کشور کمر بسته بود و کفن برسر گرفته بود و شخصیت آن کم نظیر است و برای مردم شهادت وی دشوار بود اما راه آن دنبال می شود.”

همچنان، تادین خان، فرمانده امنیه قندهار، گفت که آقای رازق برای دفاع از کشور از هیچ تلاشی دریغ نکرد و درهمین راه جانش را قربان کرد.

فرمانده امنیه قندهار، اظهار داشت: “تلاش های جنرال رازق برای خدمت به مردم افغانستان بود و دراین راه جان اش را قربان کرد و ما برنامه های آقای رازق را عملی می سازیم.”

رئیس جمهور غنی، در نخستین سالروز گرامیداشت از جان باختن فرمانده پیشین امنیه قندهار، اکادمی پولیس کابل، را به نام جنرال عبدالرازق نام‌گذاری کرد.

جنرال عبدالرازق اچکزی، سال پار در بیست و ششم میزان، در محوطه‌ی مقام ولایت قندهار از سوی یک محافظ والی پیشین این ولایت ترور شد؛ درست هنگامی‌که مقام‌های نظامی به ویژه فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان، در کنار او قرار داشت.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending