Connect with us

رویداد های اخیر

درگیری مسلحانه در میدان هوایی کابل چهار کشته و زخمی برجا گذاشت

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۱, ۱۴۰۰)

نیروهای آلمانی مستقر در میدان هوایی کابل از تبادل آتش با افراد مسلح ناشناس در ضلع شمالی این میدان خبر داده اند.

به اساس گزارش سی ان ان در این درگیری یک نیروی امنیتی افغان کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

گزارش‌ها حاکی است این درگیری ابتدا بین نیروهای افغان و افراد ناشناس آغاز شد، اما در نهایت به دخالت نیروهای آلمانی و امریکایی انجامید.

به اساس گزارش‌ها نخست  یک تیرانداز در خارج از میدان هوایی به سمت نگهبانان افغان در داخل تاسیسات شلیک کرده و آنها نیز آتش را پاسخ داده‌اند، اما نیروهای امریکایی بر نگهبانان افغان شلیک کرد که در پی آن یک نظامی افغان جان باخت و سه تن دیگر زخم برداشتند.

درهمین طالبان از مردم می‌خواهد تا از تجمع در نزدیکی میدان هوایی خودداری کنند.

طالبان می‌افزایند که مشکل مردم را درک میکنند اما می‌گویند که مردم نباید از برخورد آنان سوی استفاده کنند.

مولوی فاتح، فرمانده طالبان در میدان حامد کرزی، در این باره گفت:”هرچند مردم مشکل دارند اما از آنها میخواهیم که لطفا محل را ترک کند و بگذارند کسانی که مدرک دارد سفر کند. ما به مجاهدین توصیه کردیم که با مردم برخورد نیک داشته باشند.”

با این حال اداره هوانوردی ملکی نیز گفته که تمام پروازهای ملکی تا امر بعدی متوقف می‌باشد.

 مسوولان در این نهاد از مردم می‌خواهند که بدون تماس نهادهای مربوطه به میدان هوایی مراجعه نکنند.

صبغت الله کاکر، کارمند اداره هوانوردی ملکی، در این باره گفت:” از مردم میخواهیم که لطفا از هرج و مرج دست بردارید. تنها کسان که مدرک و یا ویزا در دست دارند سفر کرده می تواند پروازهای ملکی متوقف است.”

هرچند بارها طالبان، اداره هوانوردی ملکی و دیگر نهادهای مربوطه از مردم که مدرک ندارد خواسته تا از ازدحام بی‌جا در نزدیک میدان هوایی جلوگیری کنند، اما ظاهرا مردم هنوز هم به امید سفر به خارج به این محل مراجعه می‌کنند.

علی جان، باشنده ولایت پروان می‌گوید:”خودم اسناد ناتو دارم، با نیروهای هسپانیایی وظیفه اجرا کردیم اسناد هم در دست دارم اما به دلیل ازدحام سفر کرده نمی‌توانم.”

اسدالله، باشنده دیگر کابل می‌گوید:”هیچ امکان داخل شدن به فرودگاه وجود ندارد، هرکس آماده که ما امریکا می‌رویم، این مردم نه اسناد دارند و نه هم کدام مدرک دیگر.”

از سوی دیگر، منابع به آریانا نیوز می‌گویند که مسوولان طالبان در فرودگاه کابل برای حل این چالش با نیروهای امریکایی وارد گفت‌وگو شده اند.

رویداد های اخیر

سازمان جهانی صحت برای کمک به افغانستان ۳۷۸ میلیون دالر درخواست کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

مقام‌های سازمان جهانی صحت برای عرضه خدمات صحی در افغانستان خواستار کمک ۳۷۸ میلیون دالری از سوی جامعه جهانی شده اند.

به گفته‌ی این مقام‌ها این سازمان تلاش میکند تا ۲۳۳۱ مرکز صحی را در افغانستان فعال نگهدارند.

داکتر جمشید، مسوول هماهنگی سازمان جهانی صحت در افغانستان، گفت:”  با دیگر کمک کنندگان مانند، بانک جهانی، اتحادیه اروپا و دیگر نهادهای کمک کننده تلاش میکنیم که در کنار ۲۳۳۱ مرکز صحی که وجود دارد، مراکز تداوی کرونا را نیز فعال نگه بداریم “.

این درحالی است که قبل از این سازمان جهانی صحت از فروپاشی سیستم صحی افغانستان هشدار داده و گفته بود که بسیاری از کارمندان صحی معاش بدست نیاورده اند.

داکتر جمشید افزود:” تاکنون کمک ۳۷۸ ملیون دالری قطعی شده که برای جلوگیری از بحران بشری به سکتور صحی صورت خواهد گرفت. ما تعهد میکنیم که این کار را بزودی انجام میدهیم تا با قناعت دادن مردم دونران بیشتر را جذب کنیم”.

در همین حال، رییس برنامه انکشافی سازمان ملل متحد در افغانستان در سفری به ولایت کندهار میگوید که آنان در بخش انکشاف افغانستان نقش تاثیر گذار خواهند داشت.

عبدالله الدرداری، رییس برنامه انکشافی سازمان ملل در افغانستان، گفت:” باید واضح بسازم که نهادهای سازمان ملل که نماینده‌گان شان اینجا حضور دارند، کمک‌های فوری نمی‌کنند که برای شماری آب یا گندم فراهم کنند. ما اینجا آمده ایم تا تاکید کنیم که مردم خودشان باید کار کنند تا در نتیجه آن حاصلات افزایش یابند، ما یک اداره انکشافی استیم ومیخواهیم که با شما در بخش کارهای انکشافی کمک کنیم.”

همزمان والی کندهار اطمینان میدهد که امارت اسلامی تدابیر امنیتی را برای نهادهای کمک کننده خارجی روی دست دارد و زمینه رساندن کمک‌ها را فراهم می سازد.

حاجي محمد يوسف وفا، والی کندهار گفت:” حالا وقت آن است که کمک‌های لازم به مردم صورت بگیرد، مردم با مشکلات زیاد روبرو استند، مردمان زیاد از اثر جنگ‌ها در اغنداب، ژیری، پنجوایی، دند و ارغستان از خانه‌های بیجا شده اند. به دلیل بمباران امریکایی‌ها برخانه‌های شان حالا هیچ سرپناه ندارند.”

 این درحالی است که بسیاری از نهادهای سازمان ملل از بروز یک فاجعه بشری در افغانستان هشدار داده و گفته اگر کمک‌های بشری بگونه فوری با این کشور صورت نگیرد، زنده‌گی هزاران تن با تهدید مرگ روبرو خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

آماده‌گی پاکستان برای میزبانی نشست کشورهای اسلامی در باره افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان گفته که اسلام آباد برای میزبانی نشست فوق‌العاده وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با محور افغانستان اعلام آمادگی کرده است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های پاکستانی قریشی روز گذشته (دوشنبه، ۸ قوس) با نشر اعلامیه‌ای از پیشنهاد عربستان سعودی برای برگزاری نشست فوری وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی در زمینه بررسی اوضاع افغانستان و کمک به این کشور استقبال کرده است.

وی می‌گوید: “ما اطمینان داریم  که دیگر کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی از پیشنهاد برای برگزاری نشست فوق‌العاده ۱۷ دسامبر امسال در اسلام آباد حمایت خواهند کرد.”

قریشی افزود: “افغانستان یکی از اعضای موسس سازمان همکاری اسلامی است و ما به عنوان بخشی از امت اسلامی با مردم افغانستان پیوندهای برادرانه دوستی و برادری داریم.”

وزیر خارجه پاکستان افزوده که افغانستان با یک بحرانی جدی انسانی روبرو است.

او گفته” این کشور در حال حاضر با یک وضعیت بحرانی جدی انسانی مواجه است،  میلیون‌ها افغان از جمله زنان و کودکان به دلیل کمبود مواد غذایی، دارو و سایر لوازم ضروری زندگی با آینده ای مبهم روبه رو استند و فصل زمستان بحران انسانی را تشدید کرده است.”

وزیر خارجه پاکستان می‌گوید:”ما باید تلاش‌های جمعی، کمک‌های فوری و مستمر برای کاهش نیازهای بشردوستانه مردم این کشور را افزایش دهیم و به همکاری با آنها برای رفاه افغانستان ادامه دهیم.”

وی یادآور شد که اولین نشست فوق‌العاده وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی درباره افغانستان در جنوری ۱۹۸۰ در اسلام‌آباد برگزار شده بود و پاکستان انتظار دارد تا ماه آینده، یک بار دیگر در اسلام‌آباد گرد هم می‌آید تا بر همبستگی پایدار خود با مردم افغانستان و حمایت از آنها تاکید کنیم.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

در انفجار ماین در شهر کابل پنج تن زخم برداشتند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

در یک انفجار ماین کنار صبح امروز (سه شنبه ۹قوس) دست کم پنج تن بشمول نیروهای امارت اسلامی زخم برداشتند.

این انفجار که برخاسته از یک ماین کنارجاده بود حوالی ساعت ۹:۴۵ در سرک دارالامان مقابل لیسه حبیبیه حوزه هفتم رخ داد و هدف ماین یک موتر هایلکس مربوط نیروهای امارت اسلامی گفته شده است.

به گفته شاهدان عینی این انفجار تلفات جانی نیز در پی داشته است، اما مقام‌های امنیتی تاکنون چیزی نه‌گفته اند.

پس از انفجار، نیروهای امارت اسلامی محل رویداد را مسدود نموده و امبولانس‌ها برای انتقال قربانیان به محل رسیدند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است، اما گروه داعش، مسئول تعدادی از انفجارهای ماه‌های اخیر در کابل بوده‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است